Mesec je naokrog in nogometna Hrvaška je pred novim-starim izzivom: kako premagati Francijo? V Parizu je izgubila z 2:4. Z enakim izidom je klonila tudi v finalu svetovnega prvenstva pred dvema letoma v Rusiji.
»Želim si zmagati. V zadnjih dveh medsebojnih tekmah smo bili boljši, a popraviti moramo nekaj stvari, da bi bili uspešni,« pred današnjo četrto tekmo v ligi narodov v šampionski skupini A3 razmišlja hrvaški selektor
Zlatko Dalić.
Filip Uremović (levo) je bil v spomaldanskem delu šampionske sezone 2017/18 (18 tekem/en gol) steber Olimpijine obrambe. FOTO: Roman Šipić/Delo
Zanimivo je, kakšni standardi veljajo na Hrvaškem, kako se javnost kritično odziva tudi ob zmagah in za selektorja pogosto najde ostre besede. Ker naj Hrvati ne bi igrali, kot naj bi morali. V skupini, v kateri se merijo s svetovnimi in evropskimi prvaki in v kateri so tudi neugodni Švedi!? Naši južni sosedi so slednje v nedeljo premagali z 2:1, toda imajo malo možnosti za napredovanje.
Njihova realnost je boj za obstanek v razredu A, a brez možnosti niso.
»Ne pozabite na Hrvaško,« je po razpletu pariškega dvoboja prvakov brez golov, Francije in Portugalske, spomnil selektor gostov
Fernando Santos.
Izkušeni strokovnjak se ni veliko zmotil, hitro se lahko zasukajo razmerja sil v bržčas najzahtevnejši skupini lige narodov, še posebno, če bodo Hrvati res ugnali trikolore, zaradi katerih so bili morda ob dva naslova svetovnega prvaka. Ob petih porazih so iztržili tudi dva neodločena izida.
7
tekem sta odigrali Hrvaška in Francija, ki je petkrat zmagala in dvakrat igrala neodločeno
Primerjave s Slovenijo, ki se ob menjavi rodov sooča s pomanjkanjem vsega, od številčnosti do kakovosti, bolijo. Hrvatom uspeva domala vse. Tako rekoč mimogrede prenovijo ali pomladijo reprezentanco in ob tem bolj ali manj uspešno tekmujejo. Sredi minulega tedna so v gosteh premagali še Švico.
Zdaj eden od najvidenjših napadalcev pri Dinamu Mislav Oršić je v sezoni 2014/15 za Celje igral 13 tekem in dosegel dva gola. FOTO: Jure Eržen/Delo
Eden iz Olimpije, drugi iz Domžal, tretji iz Celja
Gledano z ekonomskega zornega kota so nogometaši najdragocenejši izvozni izdelki na Hrvaškem. Prodaje igralcev in zaslužki se pri Dinamu merijo v desetinah milijonov evrov. Nekoliko manjši, a prav tako odmevni prestopi z visokimi zneski uspevajo tudi drugim klubom.
Proti Švedski sta bila v začetni enajsterici dva nogometaša, ki sta še pred dobrima dvema letoma igrala v 1. SNL,
Filip Uremović (Olimpija) in
Dario Melnjak (Domžale), na rezervni klopi je bil
Mislav Oršić (Celje).
V Grčiji tudi obilo smole
»Do enajstmetrovke smo se uspešno branili in je pokvarila načrte. Natančno bomo analizirali tekmo do dvoboja s Slovenijo, proti kateri želimo doseči pozitiven izid,« je po porazu proti Grčiji z 0:2 povedal Alexandru Epureanu, 34-letni veteran in član turškega prvaka Istanbula Basaksehirja. Epureanu je ob polčasu zamenjal Olimpijinega zveznega igralca Mihaila Caimacova. Celjski Moldavec Denis Marandici je v igro vstopil v 66. minuti, v 85. minuti pa se je poškodoval. Moldavci, ki so od 45. minute igrali z desetimi zaradi izključitve Veaceslava Posmaca, niso imeli več zamenjave in so tekmo končali z devetimi igralci. V 88. minutiso zastreljali še kazenski strel.
Med novince in tiste, ki so po SP v Rusiji prevzeli vidnejše vloge, so še
Nikola Vlašić (CSKA Moskva),
Duje Ćaleta-Car (Marseille) in
Josip Brekalo (Wolfsburg). Med njimi je le Melnjak veteran pri 27 letih, Uremović jih šteje 23, Ćaleta-Car 24, Vlašić in Brekalo po 22.
Dario Melnjak (levo) je v 1. SNL za Domžale igral 43 tekem in dosegel 8 golov. FOTO: Tadej Regent/Delo
Cenijo jih tudi na tržišču, zadnji trije so ta čas ovrednoteni na 24 milijonov, 22 milijonov in 13 milijonov evrov. Ne bi bilo presenetljivo, če bi po ligi narodov tudi »Slovenca« dosegla ceno desetih milijonov evrov. Vsaj za Uremovića v Rusiji že vlada zanimanje najbogatejših klubov.
Dalić ima na voljo širok izbor kakovostnih igralcev, trdo kožo, drznost, milijonsko pogodbo in zaupanje predsednika
Davorja Šukerja. Doslej tudi srečo.
Današnji pari:
A1: Italija – Nizozemska, Poljska – Bosna in Hercegovina;
vrstni red: Italija 5, Nizozemska in Poljska po 4, BiH 2.
A2: Anglija – Danska, Islandija – Belgija;
vrstni red: Anglija 7, Belgija 6, Danska 4, Islandija 0
.
A3: Hrvaška – Francija, Portugalska – Švedska;
vrstni red: Portugalska in Francija po 7, Hrvaška 3, Švedska 0.
B1: Norveška – Severna Irska, Romunija – Avstrija;
vrstni red: Avstrija in Norveška po 6, Romunija 4, S. Irska 1.
B2: Škotska – Češka, Slovaška – Izrael;
vrstni red: Škotska 7, Češka 6, Izrael 2, Slovaška 1.
B3: Rusija – Madžarska, Turčija – Srbija;
vrstni red: Rusija 7, Madžarska 6, Turčija 2, Srbija 1.
B4: Finska – Irska, Bolgarija – Wales;
vrstni red: Wales 7, Finska 6, Irska 2, Bolgarija 1.
C2: Estonija – Armenija, Severna Makedonija – Gruzija;
vrstni red: S. Makdonija in Gruzija po 5, Armenija 4, Estonija 1.
C4: Litva – Albanija, Belorusija – Kazahstan;
vrstni red: Kazahstan, Albanija, Belorusija in Litva po 4.
Komentarji