Bruselj – Edina dva slovenska predstavnika na letošnji dirki po Franciji prihajata iz vrst Bahrain Meride, oba sta na največjem kolesarskem dogodku na svetu debitanta. Medtem ko Jana Tratnika čakajo predvsem naloge pomočnika, bo Matej Mohorič eden tistih, ki bodo v pobegih iskali pot do prestižne etapne zmage na Touru. Mohorič se s tem, katera etapa mu je najbolj pisana na kožo, zaenkrat še ne obremenjuje.
Po lanski najboljši sezoni doslej, ko je zablestel z etapno zmago na Giru in zmagama v skupnem seštevku na dirkah po Nemčiji in Beneluksu, je Mohorič leto 2019 razdelil na tri glavne cilje: spomladanski del je bil v znamenju tlakovanih klasik v Belgiji, poletna sezona je povsem posvečena premiernemu nastopu na dirki po Franciji, jeseni pa bo eden od adutov slovenskega selektorja Andreja Hauptmana na svetovnem prvenstvu v Yorkshiru.
Spomladi je Mohorič dobil ogromno izkušenj, vozil je napadalno in odnesel peto mesto s klasike Milano–Sanremo, zmaga pa se mu je izmuznila iz rok. Po pripravah na Tenerifih je ubral drugačno pot kot Tratnik in se odločil za devetdnevno dirko po Švici, na kateri je iz etape v etapo dirkal bolje. Zadnji preizkus pred začetkom Toura je bilo državno prvenstvo, na katerem mu je tudi na vzponih uspelo slediti ritmu Primoža Rogliča, sam sebi je dokazal, da je pripravljen na izzive francoskih cest: »Sem kar zadovoljen s trenutno pripravljenostjo, tudi s potekom priprav za dirko po Franciji, minile so brez težav, na državnem prvenstvu sem dobil potrditev, da se peljem dobro in že z veseljem pričakujem štart v Bruslju.«
Težko bo uskladiti interese
V Bahrain Meridi s prvo polovico sezone ne morejo biti zadovoljni, drugo mesto Vincenza Nibalija na Giru je bila svetla točka, a jim je doslej uspelo zbrati le osem zmag, od tega tri na državnih prvenstvih. Na Tour je Gorazd Štangelj poslal svojo najmočnejšo zasedbo, v kateri imajo skoraj vsi kolesarji tudi rezultatske ambicije, zato bo interese v naslednjih treh tednih težko usklajevati. »Moj cilj na Touru je vsaj ena etapna zmaga, a bodo moji načrti zelo odvisni od načrtov ekipe. V Francijo gremo z močno zasedbo, Nibali se bo najbrž boril v skupnem seštevku, zato bomo tudi ostali podrejeni njegovim ciljem. Rohan Dennis, Sonny Colbrelli in Dylan Teuns imajo svoje načrte, zato se bo vsak dan sproti treba odločiti, kdo bo lahko napadal in kdo bo tisti, ki bo pomagal,« se Mohorič zaveda, da prav v vsaki etapi ne bo mogel biti v ospredju, tudi če bi mu noge to dovoljevale.
Na vprašanje, če že ve, katere etape ustrezajo njegovim karakteristikam, je zmajal z glavo: »Trase še nisem preučil, nobene od etap nisem odpeljal pred dirko, nisem tak tip kolesarja. Za to bo dovolj časa med dirko. Ko vsako jutro odprem tekmovalno knjigo in pogledam profil, se odločim, če je primerna za napad. Mislim pa, da bodo moje priložnosti prišle predvsem v drugem in tretjem tednu.«
Skupni seštevek v mislih šele na Poljskem
Mohorič si je z napadalnim slogom vožnje v pelotonu že ustvaril ugled in ko bo v svojem značilnem, nizko nad krmilo sklonjenem položaju pospešil, bodo specialisti za pobege hitro za njim. Že zdaj pa opozarja, da ga skupni seštevek sploh ne zanima: »Zagotovo ne bom dirkal na skupno razvrstitev, to me zaenkrat ne zanima, osredotočen sem na posamezne etape. Morda bom priložnost za skupno zmago dobil na dirki po Poljski po Touru, sicer bodo tudi tam v ospredju etape, a če bom dovolj dobro pripravljen, si bova vodilno vlogo v ekipi razdelila z Domenicom Pozzovivom.«
Za misli o Poljski bo še dovolj časa, najprej je na vrsti rumena pentlja, na kateri se Mohorič lahko postavi ob bok Primožu Rogliču na seznamu slovenskih zmagovalcev etap na kolesarskem vrhuncu sezone.
Komentarji