Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Novo politično obzorje

Lahko se zgodi, da bo spomladi Poljska edina iliberalna demokracija v Evropski uniji.
Bo Mario Draghi postal predsednik republike ali bo ostal premier? Italijani bi ga najraje imeli na obeh mestih hkrati. FOTO: Alberto Pizzoli/AFP
Bo Mario Draghi postal predsednik republike ali bo ostal premier? Italijani bi ga najraje imeli na obeh mestih hkrati. FOTO: Alberto Pizzoli/AFP
15. 1. 2022 | 05:00
9:30

V kolumni preberite:

Lajtmotiv preteklega leta je bila demokracija, nanjo so se sklicevali vsi, vključno z avtokrati, ki so jo zatirali. Demokracijo so zahtevali protestniki pred parlamentom in demokracije je imel polna usta režim, ki je zavil prestolnico v oblake solzivca. Demokracija oziroma njena odsotnost je bila v ozadju velikega geopolitičnega spopada med Združenimi državami in Kitajsko – kot širok paspartu za najrazličnejša politična gledišča. In demokracija je prva tema letos, pri čemer obstaja vsaj nekaj znakov za optimizem.

Na obzorju je niz glasovanj, po »volitvah vseh volitev« jeseni v Nemčiji so letos najbolj razglašane predsedniške volitve v Franciji, bolj v ozadju so tiste v Italiji. Toda parlamentarne volitve bodo tudi na Madžarskem in recimo v Sloveniji. 

Virus še vedno obvladuje življenje in politiko, tako bo najbrž tudi v tem letu, včasih se zdi, da bo z nami za vedno. Pandemija, ki je vstopila v tretje leto, ne vpliva samo na zdravstvo in ekonomijo, ampak tudi na demokracijo.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine