Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Iz starih barak na prisilno pot v Novi Barak

Celotno enklavo s tisoč dušami selijo iz Uzbekistana v Kirgizijo, zato je usoda ljudi iz Baraka precej negotova.
Pred pol leta je Sadir Japarov, predsednik Kirgizije, s prvo lopato naznanil gradnjo mesta, a napredek je vse prej kot obetaven. FOTO: AKI
Pred pol leta je Sadir Japarov, predsednik Kirgizije, s prvo lopato naznanil gradnjo mesta, a napredek je vse prej kot obetaven. FOTO: AKI
Rok Šinkovc
16. 11. 2024 | 05:01
12:35

V nadaljevanju preberite:

V Novem Baraku naj bi zrasle samostojne hiše, toda prihaja zima, ki je med Kirgizi ostra, saj gre za gorato državo s sedemtisočaki, o mestu sredi ničesar pa za zdaj ne duha ne sluha.

Morda bi zapleteno in precej banalno uganko krajanov Baraka, mesteca iz Srednje Azije ob svilni cesti, najlažje razložili s trivialno primerjavo iz Slovenije.

Za lažjo predstavo: Kanal ob Soči leži zelo blizu Italije, Sladki Vrh tik ob meji z Avstrijo, Dobrovnik streljaj od Madžarske in Dobova dober kilometer od Hrvaške. To so slovenski obmejni kraji s približno tisoč prebivalci in zanje vemo vsi. Predstavljajte si: z vrha države pride ukaz, da bodo vaše mesto v enem letu za nekaj kilometrov preselili. Na drugi strani meje bodo zgradili »Novi Kanal« in »Novo Dobovo«. Seveda je v Baraku ob uzbekistansko-kirgiški meji, ki je doslej veljal za eno od mnogih srednjeazijskih enklav, situacija precej drugačna (ker je pač enklava), a revni prebivalci so kljub temu razdvojeni. Dobesedno. Po dekretu kirgiškega predsednika Sadirja Japarova so se morali do 31. avgusta, ko je državni praznik neodvisnosti, preseliti. Za referendum v teh odmaknjenih koncih še niso slišali.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine