Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Hrvaška Ina načrtuje razvoj etanolarne druge generacije

Hrvaška naftna in plinska družba Ina je gospodarskega ministrstva zaprosila, da projektu - vrednemu 250 milijonov evrov - dodeli status strateške naložbe za razvoj obrata za bioetanol.
S Futurol tehnologijo bo Ina omogočila proizvodnjo 55.000 ton, kar znese 70 milijonov litrov naprednega etanola v sinergiji s proizvodnjo zelene energije. FOTO: Antonio Bronic / REUTERS
S Futurol tehnologijo bo Ina omogočila proizvodnjo 55.000 ton, kar znese 70 milijonov litrov naprednega etanola v sinergiji s proizvodnjo zelene energije. FOTO: Antonio Bronic / REUTERS
24. 6. 2020 | 21:53
2:54
V okviru projekta, ki ga podpira EU, Ina načrtuje razvoj etanolarne druge generacije (2G) na trenutni lokaciji v mestu Sisak, so sporočili iz družbe.

Projekt je vključen v program INA Downstream 2023 New Course, ki je usmerjen v koncentracijo dejavnosti rafiniranja surove nafte v svoji rafineriji v mestu Reka in pretvorbo rafinerije Sisak v industrijsko mesto, ki bo služilo kot osnova za proizvodnjo bitumna, logistično središče in dom biokomponentne rafinerije, ki je predmet nadaljnjih naložbenih odločitev.

»Lokacija v Sisku je pomemben del poslovanja INE. Vse dejavnosti, ki jih izvajamo, so predpogoji, ki jih je treba izpolniti za sprejem končne odločitve o naložbah. Zato je treba poudariti, da sta podpora EU in hrvaške vlade ključni pogoj za končno izvedbo tega projekta, ki je pomemben za Republiko Hrvaško in INO,« je v izjavi dejal vodja Ine Sandor Fasimon in dodal, da projekt sledi smernicam iz EU.



Družba Ina je spomnila tudi, da je februarja s francoskim podjetjem Axens podpisala licenčno pogodbo za dobavo tehnologije celuloznega etanola Futurol v bodoči napredni obrat za proizvodnjo bioetanola v Sisku in pogodbo za osnovno inženirsko zasnovo elektrarne.

S Futurol tehnologijo bo Ina omogočila proizvodnjo 55.000 ton, kar znese 70 milijonov litrov naprednega etanola v sinergiji s proizvodnjo zelene energije, ki temelji na lignoceluloznih surovinah, kot so kmetijski ostanki in miskanthus iz energetskih pridelkov.

Januarja je podjetje Belguim De Smet Engineers & Contractors (DSEC) začelo temeljna inženirska dela na Ininem projektu 2G etanolskih obratov, ki zajema del projekta OSBL (zunanje omejitve baterije) za obrat, ki se bo napajal z lokalno gojenim miscanthusom in pšenično slamo.

Septembra 2019 je Ina sporočila, da je zaključila preskušanje miskanthusa kot vira biogoriva v okviru programa, osredotočenega na zagotavljanje trajnosti in donosnosti sistema rafiniranja skupine.
 
Ina je sporočila še, da je naložba v vzpostavitev verige preskrbe s surovinami za napajanje bodoče elektrarne z bioetanolom - to je vseh dejavnosti, povezanih s sajenjem miskanthusa - ocenjena na 50 milijonov evrov.
 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine