Neomejen dostop | že od 9,99€
Pri podjetju Jeffa Bezosa Blue Origin so uspešno izstrelili raketo new glenn z izstrelišča številka 36 na Cape Canaveralu. Navdušenje je bilo veliko, saj je šlo za krstno izstrelitev. Glavni cilj izstrelitve je bil, da uspešno dosežejo orbito, in to jim je tudi uspelo.
»Doseči orbito ni enostavno. Številne države in podjetja nimajo rakete, ki bi bila sposobna poleteti v orbito, in nam je to uspelo v prvem poskusu,« je v prenosu poudarila Ariane Cornel, podpredsednica podjetja. »Še nekaj časa bo minilo, da bomo v orbito prepeljali tovor. Tokrat bo platforma Blue Ring ostala pritrjena na krovu druge stopnje rakete,« je dejala in dodala, da si želijo nabrati ogromno podatkov, ki jih bodo uporabili za načrtovanje naslednje rakete in poleta. »Komaj čakam, da bomo znova na izstrelišču, pripravljeni na izstrelitev,« je dodala Cornelova.
V orbiti so preučevali delovanje nove platforme Blue Ring Pathfinder. Platforma bo opravljala najrazličnejše storitve, od polnjenja goriva v orbiti do prevažanja in nameščanja satelitov v različno visoke orbite. V tem poletu je platforma ostala pritrjena na drugo stopnjo rakete.
Z nosilno stopnjo pa so poskušali pristati že v prvem poskusu na plavajoči ploščadi v Atlantskem oceanu. Vendar pa ta del poleta ni uspel – gre za zahteven manever in zavedali so se, da je možnosti za uspeh malo. Družba SpaceX je potrebovala 19 izstrelitev, preden je decembra 2015 prvič pristala z orbitalno raketo.
Plavajočo ploščad so poimenovali Jacklyn po mami Jeffa Bezosa. Krstno raketo pa Torej mi praviš, da obstaja možnost (So you're telling me there's a chance), gre za znameniti stavek iz priljubljenega filma Butec in butec, ki prikazuje optimizem.
Ta tip rakete so poimenovali po astronavtu Johnu Glennu, ki je bil tretji Američan v vesolju in prvi Američan, ki je leta 1962 obkrožil Zemljo. Visoka je 98 metrov, nosilna stopnja ima premer sedem metrov, torej nekoliko več od standardnih petih. V geostacionarno orbito lahko ponese 13 ton, v nizkozemeljsko orbito pa 45 ton. Paradna Spacexova raketa falcon 9 lahko v nizkozemeljsko orbito odpelje 23 ton.
Pogonsko stopnjo new glenna poganja sedem motorjev BE-4 lastne izdelave (ti motorji poganjajo tudi raketo vulcan družbe United Launch Alliance), pri tem uporabljajo tekoči kisik in utekočinjeni zemeljski plin, obogaten s kisikom. Zgornjo stopnjo poganjata dva motorja BE-3U ter uporabljata tekoči kisik in vodik.
Raketa je neposredna konkurenca Spacexovim falconom. Tako kot Spacexove rakete bodo tudi rakete Blue Origina pristajale in bodo večkratno uporabne. V podjetju upajo, da bo vsaka opravila 25 poletov.
Sicer Blue Origin že nekaj let uspešno izstreljuje manjšo raketo new shepard, ki pa leti le do roba vesolja. Gre za raketo, namenjeno turističnim poletom. Z novo raketo pa se podajajo v resen vesoljski posel, saj nanjo računajo tako pri ameriški vesoljski agenciji Nasa kot tudi v ameriškem obrambnem sektorju.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji