Navdušenje nad nogavicami kot novoletnim darilom eksponentno narašča s starostjo obdarovanca. Toda tehnični navdušenci kljub morebitnim letom v resnici niso nikoli prav zares stari, in če bi se z obdarovanjem vendarle radi izkazali, bo treba napraviti tisti zlovešči obhod po trgovinah.
Pocket operator
Pocket operator
Komponiranje glasbe, pa čeprav sodobne in karseda minimalistične, je ob nekaj nadarjenosti vedno zahtevalo precejšen vložek v studijsko opremo. Pocket operator je škatlica v velikosti kalkulatorja – od tod verjetno izvira besedna igra z imenom, bržkone povezana z znano skladbo pionirjev elektronike, zasedbe Kraftwerk – s katero v žepu nosimo mini glasbeni studio. Za zdaj obstaja devet različic, ki stanejo po 60 evrov, vsaka v svoji barvi, na ohišju pa najdemo po dva potenciometra, 23 gumbov in majhen zaslon, ki pomaga pri vizualizaciji nastajajoče glasbe. Operaterji so brez ohišja in okrasnih pokrovov tipk, oboje si je mogoče omisliti kot dodatek, ki pa znese skoraj polovico cene celotne naprave. Kakorkoli, osnova bo najbrž za vsakogar zeleni rhythm, žepna ritem mašina, ki pa jo lahko nato nadgradimo. Tako nas bo logično sosledje vodilo v nakup modrega suba, ki poskrbi za bas linijo. In če bi radi na vse naložili še efekte, denimo take iz daljnih časov prvih arkadnih iger, ali pa robotizirane zvoke, bo dostopna cena verjetno hitro upravičila nakup še kake dodatne škatlice. Pocket operator je energijsko varčna zadeva, poganjata ga namreč dve bateriji AAA, ki bosta napravo držali v pripravljenosti leto ali dve, zadostujeta pa za mesec dni mozartovsko intenzivnega komponiranja.
60 evrov
Gramofon Audio technica AT-LP60BK-BT
Audio technica AT-LP60BK-BT
Če si zadnja leta, ko so se skozi velika vrata vrnile vinilne plošče, še niste omislili gramofona, je morda priložnost zdaj. S tole napravo sicer ne boste navdušili resnobnih avdiofilov, bo pa predvajani zvok vseeno precej boljši, kot je na gramofonu, ki ste ga prvič po najstniških letih spet prinesli s podstrešja. Ročka za predvajanje je, kot se spodobi, popolnoma avtomatizirana, podstavek za plošče je iz aluminijeve zlitine in odporen proti tresljajem. Naprava ponuja žično povezavo s tako rekoč vsemi znanimi zvočniškimi sistemi, za nameček pa premore tudi vmesnik bluetooth, s katerim jo boste lahko povezali s kakim modernejšim parom zvočnikov.
130 evrov
lg watch
Ura LG W7
Ure so bile vedno lepo (in ne prav poceni) darilo in tako je tudi danes, ko je postalo moderno nositi tiste s predpono »pametne«. Ura LG W7 je tako prelepo darilo za časovne entuziaste, zlasti ker ima v svojem podaljšanem imenu tudi oznako hibridna. Pomeni, da je v nasprotju z večino drugih takih naprav zapakirana v klasično ohišje, ki ne bo kazilo skladnosti s poslovno obleko. Prav tako sta mehanična oba kazalca, vse skupaj pa je nadgrajeno z okroglim zaslonom na dotik, ki ga poganja Googlov wear OS. Kar pomeni, da ima tako rekoč vse funkcionalnosti, s katerimi se ponašajo tradicionalne pametne ure. A če se jim odrečemo, smo tudi nagrajeni: če W7 uporabljamo zgolj za merjenje časa, bo z enim polnjenjem akumulatorja zdržala tri mesece delovanja. V prednovoletnem času se jo je dalo marsikje dobiti za polovično ceno.
200 evrov
...
Cinemood
Mini projektorji so med nami že nekaj let, a vse po vrsti je pestila kopica težav, od slabe svetilnosti do avtonomije, ki večinoma ni zdržala trajanja celovečernega filma. Cinemood naj bi vse našteto premostil in morda bo postal tako pomemben spremljevalec aktivnega družinskega življenja kot nekoč prenosni tranzistor. Samo četrt kilograma težka škatlica, ki lepo sede v dlan, vam tako pričara malo kinodvorano kjerkoli, saj lahko skorajda vsako svetlo in ravno površino spremeni v 140-palčni televizijski zaslon. Saj si predstavljate sijajne prezentacije kjerkoli, pa dodatno zabavo za otroke na praznovanju rojstnega dneva ali pa projekcijo romantičnega filma med kampiranjem. Cinemood namreč za delovanje ne potrebuje računalnika ali pametne naprave. Še vtičnice ne, saj vgrajena polnilna baterija omogoča do pet ur avtonomnega delovanja. Povrhu je vgrajenih 16 gigabajtov pomnilnika že ob nakupu napolnjenih z e-knjigami, Disneyjevimi filmi, izobraževalnimi vsebinami in celo pravljicami za lahko noč. Če to ni dovolj, lahko z vgrajenim wi-fi vmesnikom pretakate vsebine s katere od najbolj znanih pretočnih storitev, denimo Netflixa in Youtuba.
270 evrov
Lego technic bugatti chiron
Lego technic bugatti chiron
Verjetno eno lepših daril za ljubitelja dragih avtomobilov, ki ima hkrati nekaj inženirske žilice. Precej natančna kopija pravega chirona, v razmerju 1 : 8, bo namreč zahtevala graditeljsko spretnost. Sestaviti jo je treba iz 3599 kosov, maketo pa odlikuje posebna pozornost do detajlov. Iz kock je treba zgraditi tudi šestnajstvaljni motor, osemstopenjski menjalnik, s katerim lahko celo menjamo prestave, pa krmilni sistem, še več, poleg vseh vrat je premičen celo značilni zadnji spojler. Zato boste v škatli, ki, mimogrede, tehta kar šest kilogramov, našli veliko zobnikov, pogonskih osi in druge tehnične šare, katere sestavljanje vam bo ob pomoči navodil vzelo od 10 do 12 ur čistega dela. Eh, zabave. In če se vam cena kockastega bugattija zdi visoka, imejte v mislih, da se cena resničnega bratca začne pri bolj dih jemajočih 2,4 milijona evrov.
320 evrov
Anki vector
Anki vector
Se še spomnite tamagočijev, ki so pred desetletji postali začasni prijatelji bolj ali manj starih otrok? Vector je njihova sodobnejša inkarnacija. Vozilce, ki ga upravljamo in prebujamo z glasovnimi ukazi, lahko uporabljamo kot pametnega pomočnika ali pa zgolj za pametno zabavo v samotnih uricah. Vector namreč nima le umetne pameti, poganjane s procesorjem snapdragon 200, pač pa tudi samosvojo osebnost, ki iz njega napravi tehnološkega hišnega ljubljenčka. Na ohišju tiči majhen zaslon, ki večino časa prikazuje razpoloženje njegovih oči, a se po potrebi na njem pokažejo tudi zahtevani podatki. Zna namreč preveriti vremensko napoved, brskati po bazah znanja, prepoznati pesem, ki se predvaja po radiu, fotografirati ali pa celo patruljirati po prostoru kot varnostna naprava. Ko ga pustite pri miru, se sam odpravi na polnjenje ali pa zaspi, pri čemer zna tudi simpatično smrčati. Če vse to še ne zadostuje in ste mu pripravljeni zaupati svoj račun na Amazonu, se vanj naseli tudi bolj znana Alexa, ki pa v smislu virtualnega butlerja zmore še precej, precej več. Glede na to, da pametne zvočnike s spodnjega cenovnega roba dobimo že za manj kot evrskega petdesetaka, je cena mogoče nekoliko zasoljena, ampak, kot rečeno, z vectorjem dobite tudi prijatelja.
220 evrov
Oculus go
Oculus go
Navidezna resničnost je z nami že nekaj let in po prvih obotavljivih korakih, ko smo jo že skoraj pokopali, je zdaj končno na voljo dovolj vsebin, med njim zlasti iger, ki jo podpirajo, s čimer se utegne era vesoljskih očal v domačem zabavišču še precej podaljšati. Oculus go so prva samostojna VR-očala, pomeni, da za delovanje ne potrebujejo računalnika oziroma pametne naprave, prav tako imajo v ohišje vgrajeno vse potrebno za komunikacijo, torej mikrofon in slušalke. Go je s ceno soliden kompromis med cenejšimi VR-napravami – zlasti tistimi, v katere vtaknemo pametni telefon in so bolj za silo – ter resnimi namenskimi očali, ki so večinoma na voljo le izbranim preizkuševalcem ali pa celo izgubljena v oblakih crowdfunding razvoja in bodo stala tisočaka ali več. Če bi vseeno raje posegli v malo resnejši razred, ima Oculus za dvakratnik cene goja na voljo še različico rift, s precej kakovostnejšo sliko, za katero pa poleg evrov plačamo tudi ceno ožičenosti, rift je namreč z računalnikom povezan fizično. No, v resnici tudi pri goju ne bo šlo čisto brez pametne naprave, zlasti za nalaganje novih vsebin. Pri obeh dobimo zraven tudi uporabna kontrolerja, s pomočjo katerih poteka interakcija v navideznem prostoru.
200 dolarjev
Komentarji