Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Znanoteh

Da bi kaj spremenili, moramo ukrepati

Raziskovalci v EU se spopadajo z nasprotovanjem spolni enakopravnosti v politiki in družbi.
V Evropski uniji je še vedno premalo žensk na vodilnih položajih. FOTO: Shutterstock

 
V Evropski uniji je še vedno premalo žensk na vodilnih položajih. FOTO: Shutterstock  
Sofia Sanchez Manzanaro
28. 11. 2024 | 06:00
6. 12. 2024 | 07:44
5:14

Zoe Lefkofridi, profesorica političnih ved in spolne enakopravnosti na Univerzi v Salzburgu, meni, da brez enakosti spolov ni prave demokracije. Vendar dosedanjega napredka ne smemo jemati kot nekaj samoumevnega. Kljub pomembnim korakom, ki jih je Evropa naredila na poti k enakosti spolov, se zdi, da je nasprotovanje vedno večje.

»EU je orala ledino na področju pravic žensk, zlasti na področju zaposlovanja. A kljub temu v nekaterih državah EU in v ZDA opažamo skrb vzbujajoč razvoj dogodkov,« je poudarila raziskovalka, ki vodi raziskovalni projekt PushBackLash za preučevanje različnih vidikov enakosti spolov. Pobuda je nastala lani, da bi omogočila lažje razumevanje motivov, strategij in taktik, ki jih uporabljajo nasprotniki zahtev za enakost spolov. Raziskovalci skušajo obenem razjasniti, kakšno je stališče javnosti do teh vprašanj. Ekipo sestavljajo znanstveniki iz Avstrije, Nemčije, Madžarske, Nizozemske, Španije in Združenega kraljestva ter raziskovalci iz nevladnih organizacij iz Belgije in Poljske.

Dr. Vera Belošicka, strokovnjakinja na področju spola in politike in članica raziskovalne ekipe, pravi, da je najbolj očiten primer nasprotovanja enakosti spolov sprememba politične retorike, saj so protifeministične vsebine vse bolj v ospredju. »Ključno vprašanje je vedno, kaj se skriva v ozadju oziroma izhodišču tovrstnega odpora. Da bi res lahko rekli, da gre za odpor, moramo razumeti, kje smo bili, kje smo danes in kam gremo kot družba.« Dr. Belošicka je zelo predana svojemu delu. Odraščala je v Belorusiji, kjer je režim od devetdesetih let postajal vse bolj avtoritaren, kritično mišljenje je razvijala v civilnih gibanjih in debatnih krožkih v šolah. Ko gre za zaščito demokracije, raziskovalka poudarja, da je treba razlikovati med legitimno politično razpravo, ki je ključna za demokratični proces, in spodbujanjem stališč, ki so v nasprotju z načeli pluralizma in enakosti. »Paziti moramo, da ločimo, kdaj gre za politični vidik in kdaj za mnenje, ki jemlje dostojanstvo sodržavljanom,« je dejala in opozorila na izjave nekaterih politikov, da »se morajo ženske vrniti h gospodinjenju«.

Neenakost je še vedno razširjena

Dejstvo je, da so ženske na vodilnih položajih v EU še vedno premalo zastopane. Raziskovalci projekta PushBackLash preučujejo načine, kako se različne oblike neenakosti ali prikrajšanosti včasih medsebojno dopolnjujejo in ustvarjajo ovire, ki niso vedno opazne na prvi pogled. Prve ugotovitve kažejo, da se odnos do žensk na vodilnih položajih sicer izboljšuje, vendar se mnogi še vedno ne strinjajo s tem, da bi osebe LGBTQI+ zasedale visoke vodstvene položaje.

Izkazalo se je tudi, da se je s pandemijo covida v državah, kot je Avstrija, poslabšalo stanje na področju vlog spolov, te so se vrnile v bolj tradicionalne okvire. Ženske so zaradi zaprtja šol v nesorazmerno visokem deležu prevzele dodatno odgovornost pri varstvu otrok, kar je vplivalo na njihov odnos do vloge spolov.

Zoe Lefkofridi je na osebni ravni globoko prepričana o pomenu, ki ga ima demokracija za širšo družbo. Njene starše, ki so bili med vojaško diktaturo v Grčiji, ta je trajala od leta 1967 do 1974, člani odporniškega gibanja, so zaradi zavzemanja za demokracijo zaprli in mučili. Njena ekipa presega površinski diskurz in se osredotoča na obsežno zbiranje podatkov, da bi bolje razumela vpliv, ki ga imata retorika in vedenje proti enakosti na stališča javnosti in politikov. S sodelovanjem z oblikovalci politik in aktivisti si prizadevajo za resnične spremembe.

»Ni dovolj samo opazovati in razumeti problem; če hočemo stvari spremeniti, moramo tudi ukrepati,« pravi profesorica Lefkofridi.

Raziskovalci so opredelili nekaj dobrih praks različnih organizacij in vlad v EU za preprečevanje nasprotovanja enakosti spolov. Med njimi so na primer podpora ženskemu podjetništvu, povečanje naložb v izobraževanje deklet in več sredstev, namenjenih ženskim organizacijam.

———

Raziskave, omenjene v članku, so financirane v okviru programa EU Obzorje. ​Članek je bil prvotno objavljen v reviji Horizon, reviji EU za raziskave in inovacije.

 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine