Neomejen dostop | že od 9,99€
Na Hrvaškem se tudi danes spopadajo s hudo vročino. V rdečem je vsa država, temperature so se ponekod že zjutraj povzpele do 28 stopinj Celzija. Z izredno visokimi temperaturami se spoprijemajo tudi v drugih državah v regiji, kjer te dosegajo celo 40 stopinj.
V Dubrovniku in Senju so ob petih zjutraj izmerili 28 stopinj Celzija, potem ko se temperatura velik del noči ni spustila pod 30 stopinj. Le stopinjo hladneje je bilo zjutraj v Splitu, medtem ko so vremenoslovci na Reki izmerili 26 stopinj. Čez dan se bo po napovedih zrak ponekod segrel na 38 stopinj Celzija, vročina pa bo vztrajala tudi ponoči.
Hrvaški hidrometeorološki zavod (DHMZ) je za danes in petek izdal rdeče vremensko opozorilo, ki velja za vso državo. Opozorili so na nevarnost vročine za zdravje, posebno pri otrocih in starejših, pa tudi na možne okvare na infrastrukturi.
Slovenija je že več dni v primežu vročinskega vala, ta pa se bo še nadaljeval globoko v naslednji teden, so za STA napovedali na agenciji za okolje (Arso). Hitro se je ogrelo tudi slovensko morje, ki ima v Kopru trenutno 29,2 stopinje Celzija, po ocenah Arsa pa je mogoče, da bo v prihodnjem tednu padel rekord temperature morja.
Kot je povedala dežurna hidrologinja na Arsu Maja Koprivšek, jih rekord ne bi presenetil. »Trenutna najvišja dnevna temperatura morja, ki smo jo zabeležili, je 29,2 stopinje Celzija. Pričakujemo, da se bo morje v naslednjih dneh še segrevalo, a nekoliko počasneje kot v zadnjih dneh, ko se je v zgolj štirih dneh segrelo s 26 na 29 stopinj. Je pa dvig temperature odvisen od vremenskih dejavnikov in tudi od tega, kako bo veter premešal vodne mase. Temperature morja so sicer za ta čas običajne,« je razložila Koprivšek in dodala, da smo temperaturni rekord v slovenskem morju sicer izmerili 17. julija 2010, ko je imelo morje 31,1 stopinje Celzija.
»Točnega odgovora, do kdaj bo tokratni vročinski val trajal, še ni,« je opozoril dežurni prognostik na Arsu Blaž Šter. Čeprav pričakujejo, da bo konec tedna vročina nekoliko popustila in bodo termometri pokazali nekaj stopinj manj, ta padec še vseeno ne bo dovolj izrazit, da bi govorili o koncu vročinskega vala.
»Tako danes kot v petek in soboto bo tudi še precej soparno, sopara bo nekoliko popustila v nedeljo. Že v začetku prihodnjega tedna pa spet pričakujemo naraščanje temperature. Verjetno bo v prihodnjem tednu najbolj vroče sredi tedna, v torek in sredo, potem pa je še vprašanje, kaj se bo zgodilo, ali se bo ohladilo ali se bo vročina nadaljevala, saj so napovedi še negotove. Bo pa še lep čas vroče.«
Kot so še sporočili z Arsa, je bil najdaljši vročinski val v zgodovini uradnih meritev v Sloveniji zabeležen prav v Kopru, in sicer med 14. julijem in 11. avgustom 2022, ko je vročinski val trajal 29 dni.
Pristojne službe so pozvale prebivalce, naj med 10. in 17. uro ne hodijo ven in naj pijejo dovolj tekočine, starše pa, naj otrok ne puščajo samih v vozilih. Da so ta opozorila nujna, dokazujeta dva torkova primera. Makarski gasilci so po poročanju hrvaške javne radiotelevizije HRT izvlekli otroka iz zaklenjenega vozila okoli 17. ure, njihovi kolegi iz Kaštel Lukšića nedaleč od Splita pa so na enak način morali posredovati le malo pozneje.
V Bosni in Hercegovini je še vedno najbolj vroče na jugu države, kjer bodo temperature po napovedih hidrometeorološkega zavoda Federacije BiH danes dosegle tudi 41 stopinj Celzija.
Podobno je v Srbiji in Črni gori, kjer se spopadajo s tropsko vročino, ki dosega 40 stopinj Celzija. Hidrometeorološka zavoda obeh držav napovedujeta, da bo vročinski val vztrajal do konca tedna.
Občinsko državno tožilstvo v Šibeniku je izpustilo na prostost 48-letnega Slovenca in 33-letnega Hrvata, ki sta osumljena ogrožanja gašenja požara na dalmatinskem otoku Murter. Grozi jima do pet let zapora, je v sredo zvečer poročala hrvaška javna radiotelevizija HRT.
Policija je oba kazensko ovadila zaradi suma ogrožanja posebnih vrst prometa, za kar je zagrožena kazen od šest mesecev do pet let zapora.
Sumijo ju, da sta minuli petek popoldne upravljala dron nad območjem Murterja, kjer so pristojne službe gasile požar. To sta po navedbah šibeniško-kninske policijske uprave počela brez odobritve pristojnih organov in ob kršenju prometnih predpisov, s čimer sta ogrožala zračni prostor.
Proti njima so vložili kazensko ovadbo in ju priprli, občinsko državno tožilstvo v Šibeniku pa je nato odločilo, da se lahko branita s prostosti.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji