Z izrednimi vremenskimi razmerami se v Avstriji soočajo že dober teden dni. Pretekli konec tedna so si lahko malce oddahnili, vendar se je meja sneženja ponovno spustila, v prihodnjih dneh pa se bo po napovedih vremenoslovcev sneženje stopnjevalo.
Gasilci, reševalci in predstavniki avstrijske policije so v stalni pripravljenosti, na pomoč pa je priskočila tudi avstrijska vojska. Po poročanju avstrijskega tednika
Heute naj bi bilo v šestih zveznih deželah naše severne sosede v pripravljenosti okoli 900 vojakov.
Zgolj v Salzburgu so vremenske razmere terjale tri smrtne žrtve, 18 oseb pa je poškodovanih. Po poročanju lokalnih medijev je 41.000 posameznikov ujetih v zasnežene domove, zaradi zaprtih in zasutih cest pa so povsem odrezani od zunanjega sveta. Kot poroča avstrijska tiskovna agencija
APA gre predvsem za mesta Obertauern, Unken, Lofer, St Martin, Weißbach in Rauris, saj omenjena območja niso dostopna z avtom.
Skoraj povsem zasuta cerkev v Spodnji Avstriji. FOTO: Leonhard Foeger/Reuters
Izredni dopust za prostovoljne pomočnike
Predstavniki avstrijske stranke socialnih demokratov (SPÖ) so za vse delavce, ki se bojujejo s snežnimi razmerami, zahtevali tudi izredni, petdnevni dopust. »Zvezno vlado pozivamo, naj vsem prostovoljnim pomočnikom dodeli petdnevni izredni dopust,« je v izjavi za javnost pojasnila predsednica SPÖ v Spodnji Avstriji
Birgit Gerstorfer. Zaradi pomoči, ki jo nudijo, tako ne bi utrpeli tudi izpada dohodkov.
Zgolj preteklo soboto je v Spodnji Avstriji aktivno pomagalo več kot 1300 prostovoljcev, ki so vsak na svoj način poskušali kljubovati posledicam snežnega meteža.
V šestih zveznih deželah Avstrije naj bi bilo v pripravljenosti okoli 900 vojakov. FOTO: Alex Halada/Afp
»Ne bomo vas reševali za vsako ceno«
Gorski reševalci so v stalni pripravljenosti, vendar opozarjajo, da ujetih posameznikov ne bodo reševali za vsako ceno. Lahkomiselni posamezniki namreč želijo izkoristiti velike količine snega. K previdnosti ob oteženih vremenskih razmerah opozarjajo tudi policisti ter odsvetujejo vožnjo, v kolikor ne gre za nujne primere. Ljudi pozivajo, naj se držijo cestnih zapor in upoštevajo navodila lokalnih oblasti. V celotni državi je zaprtih več kot 180 cest.
V goratih predelih še vedno velja izredno velika nevarnost plazov. Na najbolj prizadetih območjih je danes neprekinjeno snežilo, snežni metež pa je spremljal viharni veter severozahodne smeri, ki je dosegel hitrost do 130 kilometrov na uro.
Vojaki avstrijskih oboroženih sil pomagajo pri izkopavanju na nadmetrski višini 1380 metrov. FOTO: Alex Halada/Afp
Najvišja nevarnost zaradi snežnih plazov tudi v Švici. Zaradi nadpovprečno velikih količin novozapadlega snega so zaprte številne cestne in železniške povezave, popolnoma pa je od sveta odrezan kraj Disentis na vzhodu Švice. V nekaterih delih Švice so razglasili najvišjo stopnjo nevarnosti snežnih plazov.
Do kraja Disentis s približno 2000 prebivalci, ki trenutno gosti tudi več sto turistov, danes ni mogoče priti niti z vlakom niti po cesti, je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal župan Robert Cajacob. Pri tem je izrazil upanje, da se bodo razmere v torek umirile.
Zaradi obilnega sneženja in posledično visoke nevarnosti snežnih plazov je na vzhodu Švice v zadnjih dneh na nekaterih odsekih moten železniški promet, so potrdili na švicarskih železnicah (CFF). Tudi vlaki do Davosa, ki bo naslednji teden gostil Svetovni gospodarski forum, so do nadaljnjega odpovedani. Namesto njih vozijo nadomestni avtobusi.
Od sobote zvečer je v tem delu Švice zapadlo od 60 do 90 centimetrov novega snega, po napovedih švicarskih meteorologov MeteoSwiss pa naj bi ga v srednjem in vzhodnem delu do torka zjutraj zapadlo še od 30 do 50 centimetrov.
V zadnjih dveh tednih je na severovzhodu Švice zapadla izjemna količina snega. Višina snežne odeje je trenutno dvainpolkrat višja od običajne.
Na nekaterih območjih švicarskih Alp so razglasili najvišjo, peto stopnjo nevarnosti proženja snežnih plazov. Inštitut za preučevanje snega in plazov (SLF) v prihodnjih dneh zaradi obilnega sneženja pričakuje »izjemne« plazove. Najvišjo stopnjo tveganja zaradi snežnih plazov so v Švici razglasili januarja lani, pred tem pa pozimi leta 1999.
STA
Gorski reševalci so v stalni pripravljenosti, vendar opozarjajo, da ujetih posameznikov ne bodo reševali za vsako ceno. FOTO: Leonhard Foeger Reuters
Komentarji