London – Nekdanji ruski dvojni vohun
Sergej Skripal, ki je bil v Veliki Britaniji zastrupljen z živčnim strupom novičok, je danes zapustil bolnišnico v britanskem Salisburyju, kjer se je zdravil od napada nanj in njegovo hčerko Julijo 4. marca, so sporočile britanske zdravstvene oblasti.
»To je pomemben dosežek pri njegovem okrevanju, ki se bo nadaljevalo zunaj bolnišnice,« je sporočila direktorica bolnišnice
Lorna Wilkinson, ki je zdravljenje 66-letnega Skripala in njegove 33-letne hčerke označila za »velik izziv, kakršnega še ni bilo«, poročajo tuje tiskovne agencije.
Podrobnosti zdravljenja 66-letnika in njegove hčerke zaradi zaupnosti ne morejo razkriti, je dodala. »Zdravljenje ljudi, ki so tako akutno bolni zaradi zastrupitve z živčnim strupom, zahteva njihovo stabilizacijo. Treba jih je ohranjati pri življenju, dokler njihov organizem ni sposoben proizvajati encimov, ki nadomestijo tiste, ki so bili zastrupljeni,« je pojasnila po poročanju nemške tiskovne agencije
DPA.
Primer je zaostril odnose med Zahodom in Rusijo, ki jo je London obtožil odgovornosti za napad, kar Moskva zanika.
Skripala in njegovo hčer so nezavestna našli na klopi v mestu Salisbury 4. marca. Ker sta bila v kitičnem stanju so ju takrat namestili na oddelek za intenzivno nego v mestni bolnišnici. Njegovo hčerko so iz bolnišnice izpustili 9. aprila in se zaradi varnosti nahaja na neznani lokaciji, navaja britanski BBC.
Podrobnosti zdravljenja 66-letnika in njegove hčerke zaradi zaupnosti ne morejo razkriti. FOTO: Reuters
Britanski strokovnjaki so ugotovili, da je bila v napadu uporabljena »zelo majhna količina« strupa iz družine novičok v tekoči obliki. Izvora strupa sicer niso potrdili. Največjo koncentracijo strupa so našli na kljuki hiše Skripala v Salisburyju. Nevarne koncentracije strupa so našli tudi na več krajih v mestu, ki jih še vedno čistijo.
Upokojeni polkovnik Skripal je bil zaradi vohunjenja za Veliko Britanijo leta 2006 na vojaškem sodišču v Rusiji obsojen na 13 let zapora. Azil v Veliki Britaniji pa ima od leta 2010, ko ga je Moskva skupaj s še tremi zaporniki izpustila v zameno za 10 ruskih vohunov, ki jih je prijela ameriška FBI.
Britanski mediji so incident primerjali z zastrupitvijo bivšega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka z radioaktivnim polonijem 210 leta 2006 v Londonu. Med umiranjem je obtožil Rusijo, da je naročila njegov umor, a njegova smrt ostaja uganka. Britanska preiskava je ugotovila, da je umor verjetno odobril ruski predsednik Vladimir Putin, kar Moskva zanika.
Komentarji