Neomejen dostop | že od 9,99€
Na predsedniških volitvah v Mehiki je zmagala kandidatka vladajoče stranke Claudia Sheinbaum, ki so ji volivci glede na začasne uradne izide v nedeljo namenili okrog 60 odstotkov glasov. Z njo bo Mehika dobila prvo predsednico doslej.
Glede na delne uradne izide volitev, ki jih je malo po polnoči po lokalnem času naznanila volilna komisija, je 61-letna Sheinbaumova prejela med 58 in 60 odstotki glasov. Podoben delež so ji že pred tem napovedovale vzporedne volitve, poročajo tuje tiskovne agencije.
Njena zasledovalka, senatorka staroselskih korenin Xóchitl Gálvez, ki je predstavnica desnosredinske opozicijske Stranke nacionalne akcije (PAN), je osvojila nekaj manj kot 30 odstotkov glasov. Jorge Álvarez Maynez iz levosredinskega Državljanskega gibanja pa je zbral manj kot deset odstotkov.
Claudia Sheinbaum je kandidatka vladajoče leve stranke Nacionalno gibanje za obnovo (Morena), ki je razglasilo zmago že ob izidih vzporednih volitev. Po objavi uradnih izidov je tudi Gálvezova priznala poraz.
Na glavnem trgu mehiške prestolnice Ciudad de Mexico zmago Sheinbaumove proslavljajo množice njenih podpornikov. Zmagovalka volitev se je v nagovoru zahvalila vsem, ki so glasovali zanjo, in zagotovila, da jih ne bo razočarala. Obljubila je nadaljevanje več politik, ki jih je začel njen mentor in trenutni predsednik Andrés Manuel López Obrador.
Do junija lani je bila Claudia Sheinbaum vodja mestnih oblasti v Ciudadu de Mexicu, nato je odstopila zaradi predsedniške kandidature. Uživala je podporo Lópeza Obradorja, ki se ni mogel potegovati za nov mandat, saj mehiška ustava predsednike omejuje na enega samega. Šestletni mandat bo Sheinbaumova nastopila 1. oktobra.
López Obrador ji je že čestital za zmago in izrazil svoje spoštovanje. Poudaril je, da bo služila kot prva predsednica v zgodovini države.
Njegovih šest let vodenja Mehike sta sicer zaznamovala nasilje in moč organiziranega kriminala, povečanje migracijskih tokov in njihov vpliv na odnose z ZDA, glede na ankete pa tudi naraščanje optimizma.
Volivci so na zvezni ravni v nedeljo izbirali tudi 628 članov kongresa – 128 senatorjev in 500 članov poslanske zbornice. Hkrati so volili tudi več guvernerjev, več kot tisoč kongresnikov v večini izmed 31 zveznih držav, župane in svetnike v skoraj 1600 občinah ter kandidate za več tisoč drugih položajev. Šlo je za najobsežnejše volitve v zgodovini države.
Predvolilno obdobje je zaznamovalo nasilje. Od uradnega začetka kampanje 4. septembra lani do volitev je bilo med drugim ubitih 34 kandidatov. V napadih na volišča sta bila menda tudi v nedeljo v zvezni državi Puebla ubita dva človeka.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji