Washington – Pravosodno ministrstvo ZDA je včeraj vložilo tožbo proti nekdanjemu obveščevalcu
Edwardu Snowdnu, s katero zahteva zaplembo vseh prihodkov od njegove knjige spominov z naslovom
Permanent Record (
Stalna evidenca). Snowden, ki se je pred pregonom domovine zatekel v Rusijo, si tožbo šteje v čast.
Tožba navaja, da je Snowden z objavo knjige, v kateri so objavljene tudi državne skrivnosti, prekršil pogodbo o nerazkritju, ki jo je podpisal ob pogodbeni zaposlitvi pri ameriški agenciji za nacionalno varnost (NSA).
Edward Snowden. FOTO: Handout Reuters
NSA je obveščevalna agencija. Snowden je zbral informacije o njenem delu in jih leta 2013 odnesel s seboj najprej v Hongkong, nato pa v Rusijo, kjer so ga sprejeli z odprtimi rokami.
Založbo tožba žalosti
Podobno pogodbo o nerazkritju je Snowden podpisal z ameriško obveščevalno agencijo Cia. Pravosodno ministrstvo ZDA zdaj zahteva vse prihodke od knjige, ki je izšla na dan torkove tožbe.
Snowden v knjigi opisuje svojo zgodbo in pojasnjuje, zakaj je tvegal lastno svobodo, da razkrije nemoralno početje ameriškega državnega aparata. Gre za razkritje nekontroliranega nadziranja državljanov v imenu vsemogočne nacionalne varnosti.
»Težko si zamislim večje potrdilo o avtentičnosti za svojo knjigo, kot je tožba ameriške vlade, ki s tem potrjuje, da je zapisano res, da gre dobesedno za ravnanje proti zakonu,« je tvitnil Snowden.
Iz založbe Macmillan so sporočili, da so ponosni na objavo knjige in razočarani zaradi tožbe. Snowdnov odvetnik Ben Wizne je pri tem sporočil, da knjiga ne vsebuje nobenih skrivnosti, ki jih mediji doslej še niso objavili.
Komentarji