Neomejen dostop | že od 9,99€
Vrhunsko srečanje EU in Kitajske bo danes in jutri končno potekalo v živo, potem ko je bilo trikrat zgolj virtualno. Evropske voditelje bo sprejel tudi Xi Jinping. Še preden so omenjeni funkcionarji pripotovali v Peking, je kitajski zunanji minister Wang Yi v ponedeljek zbral veleposlanike vseh 27 članic Unije in prek njih sporočil v Bruselj, da »če bosta Kitajska in EU izbrali dialog in sodelovanje, gotovo ne bo blokovske konfrontacije«.
Dialog očitno ni vprašljiv, pa tudi kar zadeva sodelovanje – ob več kot 856 milijardah evrov blagovne izmenjave, kolikor je znašala v letu 2022 –, ne bi mogli trditi, da je na nizki ravni. Tudi tukaj je primanjkljaj, in to na evropski strani, saj je izvoz iz EU na kitajski trg v tem velikanskem znesku znašal zgolj slabih 240 milijard evrov. Seveda bo prva tema, o kateri se bodo hoteli Evropejci pogovarjati s premierom in predsednikom azijske sile, kako uvesti poštena pravila igre v ta odnos, o katerem je Borrell vnaprej dejal, da ne odseva enakopravnih interesov na obeh straneh.
Tako prvi kot drugi imajo za ta dvoboj pripravljeno orožje. Evropejci bodo ponavljali obtožbe o subvencioniranju kitajskih izvoznikov, Kitajci pa bodo trdili, da je razlog za neravnovesje v evropskih omejitvah izvoza visokotehnoloških izdelkov, ki bi jih Kitajska še kako kupovala, če ne bi bilo sankcij in prepovedi.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji