Neomejen dostop | že od 9,99€
Na ozemljih ukrajinskih regij Lugansk, Doneck, Herson in Zaporožje, ki so v celoti ali delno pod nadzorom ruskih sil, se začenjajo referendumi o priključitvi k Rusiji, ki bodo trajali vse do torka. Referendumi na vzhodu države potekajo, medtem ko so ukrajinske sile v protiofenzivi.
Vodja proruskih separatistov v Donecku Denis Pušilin je današnji dan označil za »zgodovinskega« v samooklicani Ljudski republiki Doneck. »Ta referendum je odločilen, pomeni prehod v novo realnost,« je dejal v videu, objavljenem davi na novičarskem kanalu telegram, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Leonid Pasečnik, vodja samooklicane Ljudske republike Lugansk, pa je za rusko tiskovno agencijo Tass povedal, da čakajo na ta referendum od leta 2014, in ga označil za »naše skupne sanje in skupno prihodnost«.
Po poročanju ruskih tiskovnih agencij se je glasovanje v vseh štirih regijah začelo davi ob 8. uri po krajevnem času (7. uri po srednjeevropskem času). V doneški regiji je bilo natisnjenih več kot 1,5 milijona glasovnic, v Zaporožju naj bi bilo volilnih upravičencev več kot 500.000, osrednja proruska volilna komisija regije Herson pa pričakuje, da se bo glasovanja udeležilo približno 750.000 volivcev.
Iz varnostnih razlogov bo glasovanje v omenjenih štirih regijah v prvih dneh potekalo v skupnostih in od vrat do vrat, medtem ko bo osebno glasovanje na voliščih potekalo izključno v torek. Za evakuirane iz Ukrajine so volišča danes odprli tudi v več ruskih mestih, poroča Tass.
V vzhodnih regijah Doneck in Lugansk, ki ju je Moskva tik pred začetkom invazije na Ukrajino že priznala kot neodvisni ljudski republiki, prebivalci odgovarjajo na vprašanje, ali podpirajo »vstop njihove republike v Rusijo«.
V Hersonu in Zaporožju pa bodo volivci odgovarjali na vprašanje, ali so za odcepitev od Ukrajine, oblikovanje neodvisne države v svoji regiji in njeno priključitev Ruski federaciji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v sredinem nagovoru, ko je napovedal delno mobilizacijo ruskih rezervistov za bojevanje v Ukrajini, dejal, da bo Rusija spoštovala odločitev, sprejeto na referendumih.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je v četrtek na posebnem zasedanju varnostnega sveta ZN obsodil napovedane referendume, rekoč, da je vsaka priključitev ozemlja države s strani druge države kršitev ustanovne listine ZN in mednarodnega prava.
Podobnega mnenja je bil tudi ameriški državni sekretar Antony Blinken, ki je dejal, da je Moskva z načrtovanjem referendumov »prilila olje na ogenj«, referendume pa obsoja tudi Nato.
Preganjanje civilne družbe je v Rusiji doseglo novo raven, v poročilu ocenjuje Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Zatiranje opozicije, medijev in neodvisnih organizacij je zadnje mesece doseglo nov vrhunec, je ob predstavitvi poročila v četrtek na Dunaju dejala pravnica Angelika Nussberger, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
»Glavna strategija ruskih oblasti temelji na ustrahovanju,« je poudarila Nemka, ki ji je julija 38 od 57 sodelujočih držav Ovseja izreklo podporo za pripravo poročila o človekovih pravicah, vladavini prava in demokraciji v Rusiji. Moskva je sodelovanje z njo zavrnila in ji ni dovolila obiskati Rusije.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se