Popoldne je izbruhnil vulkan Stromboli na enem od Liparskih otokov severno od Sicilije. Kot poročajo tuje tiskovne agencije, je izbruh enega najbolj aktivnih vulkanov na svetu strah v kosti nagnal predvsem turistom na tem območju Italije. Za zdaj poročila govorijo o eni smrtni žrtvi.
Umrl je pohodnik, ki je bil s prijateljem na poti ob 900 metrov visokem vulkanu. 35-letnika iz Silicije je zadel kamen, njegov brazilski prijatelj naj bi bil ranjen, je za italijansko tiskovno agencijo
Ansa povedal župan občine Lipari na sosednjem otoku
Marco Giorgianni. Poleg smrtne žrtve, je nekaj ljudi poškodovanih, a kot je po poročanju
AFP dejal eden od reševalcev, ne gre za resnejše poškodbe.
Na majhen otok so že poslali mornariški čoln za možno evakuacijo – evakuirali so že sedemdeset turistov in prebivalcev. Gasilci na otoku gasijo ognjene zublje, kot pa je za
BBC povedala ena od zaposlenih v hotelu na otoku, so videli močno eksplozijo in glasno donenje. »Prisluhnili smo in potem se je nad nami naenkrat prikazal oblak pepela. Vso nebo je bilo polno pepela,« je povedala.
Na pobočju vulkana je izbruhnilo več požarov, na otoku je veliko dima, videti je tekočo lavo. FOTO: AFP
Po poročanju italijanskih medijev, ki jih povzemajo tuje tiskovne agencije, so nekateri turisti v strahu skakali v morje, nekateri so se v čolnih iz kraja Ginostra odpravili na sosednji otok Lipari. Vulkanski otok ima sicer 500 stalnih prebivalcev, poleti pa pridejo naravno znamenitost občudovat tudi številni turisti.
Nekaj pred 16. uro je prišlo do dveh velikih eksplozij, iz vseh aktivnih odprtin vulkana je tekla lava, oblak pepela pa sega dva kilometra v višino.
Čeprav gre za aktivni vulkan, je po pričevanju lokalnega duhovnika
Giovannija Longa tokraten izbruh dih jemajoč. »Bilo je kot v peklu, z neba je padal ognjeni dež,« je dejal. Na pobočju vulkana je izbruhnilo več požarov, na otoku je veliko dima, videti je tekočo lavo.
FOTO: Reuters
Zadnja dva velika izbruha Strombolija sta bila v 2002 in 2007. Leta 2002 je izbruh privedel do tega, da je v morje zgrmel del skalnega pobočja, kar je povzročilo deset metrov visok val. K sreči je bilo le nekaj ranjenih. Tokratni izbruh pa velja za enega največjih od začetka meritev v letu 1985.
Komentarji