Bivši glavni pogajalec EU za brexit
Michel Barnier v svoji novi knjigi
Velika iluzija, tajni dnevnik brexita (2016–2020), ki je v četrtek izšla pri pariški založbi Gallimard, na več mestih opisuje Slovenijo.
V dnevniškem zapisu o 16. oktobru 2016 opisuje, kako je ob odhodu z letališča v Ljubljani imel nenavaden občutek že videnega (
déjà vu). Gore in hiše v vrsti vzdolž ceste so ga spominjale na domačo Savojo. Kot piše Barnier, mu je tedanji predsednik vlade
Miro Cerar povedal, da Slovenija nima specifičnih težav glede brexita. »Bomo z vami!« je Cerarjeve besede zapisal Barnier, ki prihaja iz vrst francoskih republikancev.
Nato opisuje obed z državno sekretarko na zunanjem ministrstvu
Sanjo Štiglic v koči ob velikem ribniku in ognju v kaminu. V takšnem vzdušju se je spomnil svojih dolgih odnosov s Slovenijo kot prvo državo, ki je zapustila Jugoslavijo. To je, seveda, povezal z medvedi, z njihovo ponovno naselitvijo v francoskih Pirenejih, s katero se je Barnier kot francoski minister za okolje moral ukvarjati na začetku 90. let.
Tamkajšnje lokalno prebivalstvo se je namreč upiralo načrtom Pariza in odločno nasprotovalo naselitvi medvedov iz Slovenije. Barnier omenja vrsto pogovorov, ki so jih morali opraviti s tamkajšnjimi ljudmi. A na koncu jim je uspelo s projektom, ki je zagotovil verigo biotske raznovrstnosti v Pirenejih.
»In tako so medvedi iz Slovenije, kjer je biotop najbliže pirenejskim medvedom, leta 1994 vstopili v EU, deset let pred njihovo deželo,« je zapisal v dnevnik.
Kam uvršča Slovenijo?
V času pogajanj z Londonom je bil drugič v Ljubljani 11. septembra 2018. Dnevniški zapis je naslovljen
Rezina potice. Tedanjega premierja
Marjana Šarca opisuje kot bivšega igralca in humorista, ki je bil na čelu relativne sredinsko-leve večine in mu je uspelo izločiti zmagovalca volitev
Janeza Janšo iz družine EPP. Opisuje kosilo s predsednikom
Borutom Pahorjem ob Blejskem jezeru. Predsednika ceni kot sogovornika o evropskih temah.
Opisuje »odkrito in neposredno« razpravo z njim. »Kam v Evropi umeščaš Slovenijo? Na evropski vzhod, v srednjo Evropo, na Balkan?« ga je na koncu kosila vprašal Pahor. Takšno vprašanje je Barnier povezal z nekdaj razdeljeno Evropo, ki še vedno išče svojo identiteto. Pahorja opisuje kot dinamičnega in športnega človeka, ki ga je spremljal na Blejskem strateškem forumu, ki da ga Slovenija želi uveljaviti kot nekakšen »mini Davos« Jugovzhodne Evrope.
V kontekstu razprave z Združenim kraljestvom okoli 3000 zaščitenih označb porekla ali geografskih označb omenja »slavno potico« kot najbolj znano specialiteto iz Slovenije.
Komentarji