Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Konec blokade, ne pa tudi gibanja

V Hongkongu je mirno, a le za kratek čas, naslednji izziv bo že 1. julija.
Sledi razbitih jajc in grafiti na fasadi sedeža policije v Hongkongu so nema priča pravkar končanih protestov. FOTO: Ann Wang/Reuters
Sledi razbitih jajc in grafiti na fasadi sedeža policije v Hongkongu so nema priča pravkar končanih protestov. FOTO: Ann Wang/Reuters
24. 6. 2019 | 06:00
4:05
Demonstranti v Hongkongu so se v soboto umaknili z ulic in končali blokado poslopja policije, a so hkrati opozorili, da so razočarani nad odzivom vodje območne vlade Carrie Lam in da se bodo protesti nadaljevali, takoj ko se bodo aktivisti odločili, kakšno taktiko bodo uporabljali v prihodnje.

Blokada je trajala več kot 15 ur. Demonstranti so hoteli Carrie Lam prisiliti, da bi z dnevnega reda za vedno umaknila razpravo o spornem zakonu o izročitvi osumljencev Kitajski. Hkrati so od policije zahtevali opravičilo zaradi sile, ki so jo policisti junija kar nekajkrat uporabili proti udeležencem protesta. Namesto da bi se opravičili, so predstavniki policije demonstrante obtožili, da so ovirali nujna posredovanja, zato je bila ogrožena varnost državljanov.

Do nedelje so z ulic okoli centralnega poslopja policije, ki je v samem središču 7,5-milijonskega mesta, odstranili barikade. Promet je spet potekal nemoteno, na ulicah pa je ostalo le še nekaj aktivistov. Številni med njimi so noč prespali pred območnim parlamentom.

Kmalu po tem, ko se je večina demonstrantov vrnila domov, se je na spletni strani enega od virtualnih poveljstev gibanja, ki koleba tako glede vodstva kot glede taktike, pojavilo sporočilo, ki povzema poduke iz dosedanjih dogajanj in predlaga načrt za naslednjo fazo protestov.
 

Mirna gverilska vojna


Naslednji korak, piše v navodilih, mora biti »mirna gverilska vojna« z razmeroma malo skupin demonstrantov pred vladnimi uradi, tako da ne bi bilo moteno javno življenje. Cilj protestov bo zgolj upočasnjevanje ali celo popolna ustavitev dela vlade, za to pa je dovolj, da se ob vsaki akciji zbere od dva to tri tisoč ljudi. Nujno je treba ustanoviti informacijska središča, ki bi v kratkem času aktiviste lahko poslala na določeno mesto. »Oviranje življenja običajnih ljudi je treba zmanjšati na najmanjšo mogočo mero, da ne bomo izgubili v boju za javno podporo,« je zapisano v navodilih.

Demonstranti se bodo v prihodnje tako izogibali vsem oddelkom, ki državljanom zagotavljajo nujne storitve in pomoč. Hkrati pa bodo vladi pokazali, da imajo »neskončno kreativnost« v vodenju gibanja za svobodo in demokratični Hongkong.



Očitno je, da gibanje nima več enotnega vodstva in da ga na družabnih omrežjih koordinirajo iz več centrov. Ko je v petek napetost dosegla vrhunec in so začele skupine demonstrantov napadati policijske blokade ter poskušale prodreti v poslopje, se je na različnih portalih pojavilo opozorilo: »Ustavite se! Če prebijemo blokado, bomo izgubili moralno premoč. Pazite na preobrat javnega mnenja!« Posamezni manjši podjetniki so že v resnici začeli izgubljati potrpljenje, saj se jim je zdelo, da protest prerašča v upor, zaradi katerega je njihovo poslovanje že začelo zaznavati izgube.

Do zdaj so bili na čelu demonstracij Državljanska fronta za človekove pravice in nekaj demokratično usmerjenih političnih strank. Vendar bodo za vsak nadaljnji korak potrebovali vodstvo, ki bo širše povezovalo različne interese prebivalcev, nezadovoljnih s sedanjo območno vlado in prevelikim vplivom Pekinga na politični profil Hongkonga.

Prvi naslednji izziv bo že 1. julija, ko bo nekdanja britanska kolonija zaznamovala dvaindvajseto obletnico vrnitve v objem »matične dežele«. To bi lahko bil prej povod za protest kot za proslavo. Policija bo vsekakor v pripravljenosti. Vprašanje pa je, ali bodo voditelji gibanja sposobni pokazati, da poznajo črto, ki državljansko neposlušnost ločuje od revolucije.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine