Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Irske težave z brexitom pod nemško lupo

Nemčija »do zadnje minute« za urejeni brexit, a tudi za skupno držo preostalih članic.
Irski premier Leo Varadkar in kanclerka Angela Merkel sta v Dublinu poudarila, da morata še naprej veljati sporazum, ki je končal dolgo obdobje nasilja, in integriteta skupnega evropskega trga. Foto: Reuters
Irski premier Leo Varadkar in kanclerka Angela Merkel sta v Dublinu poudarila, da morata še naprej veljati sporazum, ki je končal dolgo obdobje nasilja, in integriteta skupnega evropskega trga. Foto: Reuters
4. 4. 2019 | 20:25
4. 4. 2019 | 20:26
3:41
Berlin – Le dva dni po obisku irskega premiera Lea Varadkarja pri francoskem predsedniku Emmanuelu Macronu se je v Dublin s podporo in solidarnostjo ob čedalje bolj kaotični podobi britanskega izstopa iz Evropske unije odpravila nemška kanclerka. Angela Merkel se še naprej zavzema za urejeni brexit, a tudi za skupnost preostalih članic.

Kanclerka je v Dublinu spomnila na izjavo britanske premierke Therese May, da bodo kljub izstopu iz EU ostali Evropejci, »močno in neomajno zaveznico Irske«, kot jo je pred obiskom imenoval ministrski predsednik Leo Varadkar, pa je v Dublinu najbolj zanimalo, kako bo brexit vplival na Irsko. »Taoiseach« in kanclerka sta poudarila, da morata še naprej veljati na veliki petek leta 1998 sklenjen sporazum, ki je končal dolgo obdobje nasilja, in integriteta skupnega evropskega trga.

Zadnji je tudi za Nemčijo zelo pomemben. Morebiten kaotični izstop Velike Britanije iz EU skupaj z drugimi težavami mednarodne trgovine vse bolj grozi izvozno usmerjenemu gospodarstvu in tudi zato vodilni gospodarski inštituti letos pričakujejo le še 0,8-odstotno rast bruto domačega proizvoda. Ministrstvo za gospodarstvo je pravkar sporočilo statistične podatke o več kot štirih odstotkih manj februarskih industrijskih naročil v primerjavi z januarjem, že ta pa so se v primerjavi z decembrom zmanjšala za več kot dva odstotka. V münchenskem gospodarskem inštitutu Ifo so konec marca zaznali najslabše poslovno ozračje med nemškimi izvozniki po letu 2012, predvsem v avtomobilski in kovinski industriji.
 

Irske človeške zagate


»EU in Velika Britanija morata preprečiti veliki trk na zadnjih metrih, na kocki je na tisoče delovnih mest!« je na hannovrskem industrijskem sejmu poudaril gospodarski minister in kanclerkina desna roka Peter Altmaier. Tako kot irska vlada se tudi kanclerka še vedno zavzema za urejeni izhod Združenega kraljestva iz EU in se je zanj pripravljena bojevati »do zadnje minute«, zaradi kaosa v Londonu pa je prav tako že priporočila priprave na trdi brexit. Tudi gospodarski minister je zatrdil, da so pripravljeni nanj. Za Irsko bi to lahko pomenilo »trdo« mejo z britansko Severno Irsko in morda tudi nove izbruhe nasilja na drugi strani, potem ko je januarja v Derryju, razvpitem iz časov severnoirskega nasilja, že eksplodirala avtomobilska bomba, zaradi česar je nemška podpora toliko pomembnejša.

Nič čudnega, da se irski premier zavzema za nova podaljšanja. Nemčija je naklonjena tej zamisli, čeprav je krščanskodemokratski evropski parlamentarec David McAllister, ki ima po očetu tudi britansko državljanstvo, to označil za sporno. Manj potrpežljivi so Francozi. Predsednik Emmanuel Macron je izjavil, da EU ne sme postati talka britanske »krize«. Gospodarski komisar EU francoskega rodu Pierre Moscovici pa je dejal, da so mu rigorozen nadzor meja in zastoji tovornjakov ljubši od zdravstvenih težav ali tihotapstva. V Calaisu najbrž ne bo mogoče popuščati, irske zagate pa so čisto človeške. »Zaužitje v Derryju kupljenega sendviča s šunko v Donegalu bo lahko kmalu nezakonito!« so opozorili v časopisu Irish Times. »Brez dogovora bo prenos nakupov iz Newryja v Dundalk tihotapljenje!«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine