Slovenski gorski centri ne glede na uspešnost preteklih zim vsakič znova trepetajo, kako debelo snežno odejo jim bo tokrat namenila narava.
Vsaj za zdaj je ta skopa s snegom, zato bo izplen v prvem vrhuncu sezone ob božično-novoletnih praznikih manjši, kot bi bil v povsem zimskih okoliščinah.
»Prvi vrhunec nam prinese od 15 do 20 odstotkov prihodkov v zimi. Če ga ni, lahko pozabimo na naložbe,« je bil neposreden direktor RTC Žičnice Kranjska Gora
Janez Pristavec. Eno naših najbolj renomiranih smučišč letos praznuje 70 let, a za zdaj je snega dovolj za obratovanje štirih naprav, temu primerna je tudi cena dnevne vozovnice za odrasle, 22 evrov. Sicer so doslej našteli šest obratovalnih dni manj kakor lani. Od danes bo mogoča nočna smuka, konec tedna pa bodo predvidoma odprli še preostale proge, razen Podkorena 2.
Praznični program na zasneženem Krvavcu
Na Kaninu so pohiteli z odprtjem sezone v decembru, toda kaj več od dveh prog smučarjem niso mogli ponuditi. Lanska zima je decembra zagotovila obisk 5600 ljudi, letos se jih je od začetka obratovanja na 2200 metrov nadmorske višine povzpelo 800. Na srečo upravljavca Sončni Kanin bodo italijanski kolegi v soboto odprli celotno povezano smučišče Sella Nevea. »Tako pa bomo dovolj konkurenčni,« pravi vršilec dolžnosti direktorja zavoda
Marijan Skornišek, čeprav priznava, da navala ne pričakuje, dokler zima ne bo dosegla tudi doline. Največ poslovnega glavobola imajo na Voglu, kjer obratuje zgolj sedežnica Brunarica, medtem ko so lani smučišče usposobili že 10. novembra.
Lanskega decembra so na Kaninu našteli okoli 5600 smučarjev, letos do zdaj le 800. FOTO: Blaž Močnik
Na Krvavcu so kljub pomanjkanju naravnega snega nizke temperature pripomogle, da so s tehničnim zasnežili velik del smučišča. V soboto bodo pognali še enosedežnico Gospinca in dvosedežnico Kriška planina za dostop smučarjev iz drugega dela planine. Ko ne obratuje celotno smučišče, veljajo predprodajne cene, ki so od rednih nižje tudi za četrtino. »Med prazniki smo pripravili pester program. Na božični dan bo na Plaži tradicionalna božična maša, na silvestrovo bo vozila kabinska žičnica brezplačno. Poleg tega smo zagotovili prevoz iz Ljubljane in Kranja, tudi nazaj,« napoveduje
Špela Janša iz marketinga RTC Krvavec.
Najraje v Italijo, Avstrijo in Francijo
Po izkušnjah agencije Skifun se Slovenci najraje odločajo za smučanje v dneh po božiču. V Italiji in Avstriji v povprečju smučajo tri do štiri dni, v Francijo se odpravijo za ves teden, saj je pot daljša.
»Letos imamo v Franciji precej rezervacij za smučišča, ki ponujajo veliko število prog in hkrati ugodno ceno,« je povedala Eva Novak iz agencije Skifun. Cena in velikost smučišča sta tudi dejavnika, ki najbolj vplivata na odločitev, kam na smučanje. V Franciji po priljubljenosti izstopa Valmeinier, v Italiji še vedno prevladujejo smučišča v Dolomitih, v Avstriji pa med najbolj priljubljene sodijo Nassfeld, Katschberg in Saalbach, je naštela Eva Novak.
V Kompasu pred letošnjimi prostimi prazničnimi dnevi v primerjavi s preteklimi leti zaznavajo rast povpraševanja po smučanju v tujini, a še vedno ni tolikšno kot po potovanjih in izletih. Kot pravi Miha Širca, je največje zanimanje za družinske pakete, ki vključujejo smučarsko šolo (te se začenjajo 3. januarja), prav tako po apartmajskih namestitvah (zlasti za naselja Landal ob smučiščih Katschberg, Bad Kleinkirchheim in Saalbach ter na Kronplatzu). Pakete prodajajo tudi za Roglo in Kranjsko Goro, vendar med našimi smučarji zaradi ne prav dobrih razmer na progah skoraj ni zanimanja, so pa prodali kar nekaj paketov tujim gostom.
Pomembna dejavnika pri odločanju Slovencev za smučarske počitnice sta cena in oddaljenost, je dejal Širca, prav tako radi vidijo, če jim ponujajo recimo zabavo kot pri odprtjih smučarske sezone. Pri Kompasu so med 13. in 16. decembrom na odprtje sezone na smučiščih Matrei v Avstriji ter Kronplatz in San Candido v Italiji peljali okoli 1500 smučarjev. Pri naših smučarjih so po sogovornikovih izkušnjah najbolj priljubljeni Kronplatz, Bad Kleinkirchheim, Katschberg in Saalbach ter nekoliko bolj oddaljeni Val Thorens v Franciji (a bolj proti koncu sezone). S. B.
Brez umetnega zasneževanja bi cerkljansko smučišče samevalo, tako pa v primerjavi z lansko sezono upravljavci v hotelu Cerkno, ki karte prodaja s 30-odstotnim popustom, ne zaostajajo veliko. »Začeli smo kot običajno še pravočasno, kajti pred prazniki ni večjega obiska. Obeti so dobri, dobra je tudi zasedenost v naših namestitvah,« je dejal
Borut Pirih iz hotela Cerkno in dodal, da bi ob neugodnih vremenskih razmerah izpad približno 25-odstotnega prihodka, kolikor prinese prva špica sezone, težko nadoknadili.
Optimizem na vzhodu
Precej optimistični pa so proti vzhodu države. Na Golteh so prvo progo to sezono odprli že 30. novembra in včeraj pognali vse žičniške naprave, razen Ročke. Naravnega in kompaktnega snega je dovolj. To sezono računajo na 120 smučarskih dni in 80.000 dnevnih obiskovalcev, torej 10.000 več kot lani. Po besedah
Kristine Suhadolnik ta konec tedna začenjajo s sobotnimi in nedeljskimi zabavnimi prireditvami na smučišču in pri hotelu ob zgornji postaji gondolske žičnice. Na Rogli so prejšnjo zimo v sto smučarskih dneh našteli 202.000 smučarjev, letos pričakujejo še večji obisk.
Že od 1. decembra delujejo žičniške naprave na območju Planje, od danes pa so odprta tudi smučišča na Jurgovem.
Tina Tinta Kovačič iz podjetja Unitur je povedala, da so včeraj začeli še z nočno smuko, ta bo na voljo vsak dan do 6. januarja, izvzemši božični večer, nato med četrtkom in nedeljo. Vsa smučišča so dodatno zasnežena, imajo nov tekoči trak v snežnem parku Uniorček, zadnje dni v tednu pa so vsakič na voljo tudi zabave pri kočah. Pomembna novost je parkirišče z vsemi priključki za avtodome.
Družba Marprom je na Pohorju včeraj naštela 20. obratovalni dan, kar je deset več kakor lani. Smučišče ne obratuje v celoti, a bodo danes pognali še šestsedežnico Pisker na Arehu. »Upamo, da napovedana otoplitev ne bo trajala predolgo, da bomo lahko pognali še proge na mariborskem delu smučišča,« je dejal
Miha Rubin iz Marproma. Doslej je na Pohorju vijugalo več kot 5000 smučarjev.
Komentarji