Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Zaposleni na STA pozvali h takojšnji rešitvi položaja in ureditvi financiranja

Direktorja Ukoma Urbanijo pozivajo, naj se loti dela in izpolni pričakovanja vlade ali pa se umakne nekomu, ki bo to znal narediti.
FOTO: Jure Eržen/Delo
FOTO: Jure Eržen/Delo
Be. B.
15. 7. 2021 | 09:27
15. 7. 2021 | 09:27
3:39
Slovenska tiskovna agencija že več kot pol leta čaka na plačilo za opravljeno javno službo, kmalu bo minil že dvestoti dan, odkar vlada ne izpolnjuje svoje zaveze, h kateri pa jo veže tako zakon o STA kot sedmi paket PKP. Nadzorni svet STA je pretekli teden v sklepu pozval Ukom, naj stori vse za plačilo 845.000 evrov predujma za stroške, zdaj so se oglasili še zaposleni na STA, ki so nagovorili slovensko in evropsko javnost.

Zaposleni še vedno – »kljub vsem zagotovilom vladnih predstavnikov, vključno s predsednikom vlade, ki jih ti dajejo ob prisotnosti najvišjih predstavnikov EU, da bodo v kratkem dokončno razrešili po njihovem mnenju 'manjši in nepotreben zaplet' s sofinanciranjem tiskovne agencije« – na to še vedno čakajo.
 

Zaposleni menijo, da plačila ne bo


Kot so opozorili (svet delavcev STA, sindikat novinarjev STA in zastopstvo uredništva STA), so glede na zadnje »usklajevalne sestanke« z direktorjem Ukoma Urošem Urbanijo, ki se mu po v nasprotju z obljubami oblasti nikamor ne mudi, »izpolnitev zakonske dolžnosti ustanovitelja za plačilo javnega dela servisa pa vse bolj odkrito pogojuje s tem, da bo kar sam prevzel vlogo urednika, direktorja in nadzornika družbe«, vse bolj prepričani, da plačila za že opravljeno delo ne bo.

FOTO: Jure Eržen/Delo
FOTO: Jure Eržen/Delo


Ostro so se odzvali na torkove pogovore, iz katerih je direktor Ukoma v sporočilu za javnost v potvorjeni obliki navajal trditve, ki so po zagotovilih udeležencev sestanka s strani STA daleč od resnice. Najbolj nesprejemljivo je temeljno izhodišče, po katerem bi na Ukomu pregledovali povzetke novic in presojali vsebino ter na podlagi tega arbitrarnega pristopa odmerjali višino plačila. To pa je »poskus grobega posega v avtonomnost, ki mu podpisani odločno nasprotujemo.« Ostri so do pogodbenega določila, po katerem naj bi naročniki leto dni vsebine STA poobjavljali brezplačno, kar kaže na nerazujmevanje in nespoštovanje njihovega dela. »Ni si STA sama izmislila, da opravlja javno službo in tržno dejavnost, ampak tako določa zakon o STA,« so zapisali.



Predpostavljajo, da direktor Ukoma verjetno računa na to, da se bo STA sesedla, še preden bo uspela dokazati svojo pravico na sodišču. Opozorili so na to, da se mnogo sodelavcev odpravlja na zasluženi dopust, njihova prihodnost pa ostaja negotova in bodo »zaradi osebnih interesov in samovoljne maščevalnosti enega človeka pristali na zavodu za zaposlovanje.«
 
Zato direktorja Ukoma pozivajo, »naj se loti dela in izpolni pričakovanja vlade ali pa se umakne nekomu, ki bo to znal narediti. Več kot očitno pa nima namena izpolniti naloge vlade in STA zagotoviti nemoteno zakonsko določeno financiranje.«

Četudi se v javnosti z obljubami vladnih predstavnikov ustvarja vtis, da se stvari urejajo, zaposleni javnosti sporočajo, da to ni res in da je njihov obstoj le še vprašanje časa in »bo morda že jeseni o dogajanju doma in po svetu domači in mednarodni javnosti poročala le še t. i. Nacionalna tiskovna agencija (NTA).«

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine