Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Obračun v stranki, očitki letijo na vse strani

Po Jasničevih besedah poslanci glasujejo v nasprotju s sklepi stranke. Poslanska skupina ga obtožuje, da je avtokrat in grozi s pravniki.
Predsednik stranke Desus Ljubo Jasnič je zaostril retoriko proti poslancem, ki ne upoštevajo volje stranke. FOTO: Leon Vidic/Delo
Predsednik stranke Desus Ljubo Jasnič je zaostril retoriko proti poslancem, ki ne upoštevajo volje stranke. FOTO: Leon Vidic/Delo
U. E., Su. K.
21. 10. 2021 | 10:45
21. 10. 2021 | 16:42
4:53

Predsednik Desusa Ljubo Jasnič je v današnji izjavi za javnost problematiziral glasovanje poslanske skupine stranke, ki je sinoči v državnem zboru »spet in znova eklatantno kršila sklepe iz zadnje seje sveta stranke, ki je sklenil, da stranka zaradi škodljivih ravnanj ne podpira več trenutne vlade niti njenih ukrepov, še najmanj zakonodajnih«.

Jasniču so pritisk znova dvignili poslanci stranke, ki so včeraj odločno glasovali za prav vse sklepe in predloge vlade, vključno z najbolj spornimi, med katerimi izpostavlja novelo zakona o nalogah policije, ki Nacionalni preiskovalni urad (NPU) podreja vodstvu policije in s tem po njegovem omogoča nadaljnjo instrumentalizacijo in politizacijo policije.

V državnem zboru je danes na programu prva obravnava predloga zakona o dolgotrajni oskrbi. Poslanca Desusa Ivan Hršak in Branko Simonovič sta napovedala, da ga bosta podprla. 

Kaj je dejansko sklenil svet Desusa glede tega predloga? S 36 glasovi za in dvema proti je podprl predlog, da se predlog zakona z dopolnili izboljša.

Desus FOTO: Suzana Kos
Desus FOTO: Suzana Kos

Na tiskovni konferenci sta se odzvala Ivan Hršak in Branko simonovič. Poslanci so predstavniki vsega ljudstva in niso vezani na kakršnakoli navodila, to določa 82. člen ustave, sta poudarila. Hršak je izjavil, da je Ljubo Jasnič največji avtokrat, kar jih je videl ter da si predstavlja, da velja "stranka, to sem jaz".

"Očitno nismo toliko vredni, da bi dobili to izjavo. Prejeli smo jo posredno. Jasnič in generalna sekretarka stranke ubirata pot reševanja težav preko medijev, ne da bi se pogovorili v hiši," je poudaril. Poslanska skupina je bila po njegovih besedah ves čas potegnjena nazaj. V dobro stranke, ni hotela napenjati odnosov, vendar enostavno to ne gre več. "Priča smo hudemu napadu na poslansko skupino. Povedati moram, da to našo vodstvo ne pozna parlamentarne demokracije in kako zadeve potekajo v državnem zboru. Predstavljajo si, da nam bodo pošiljali napotke, kako bomo glasovali. To seveda ne gre, v nobeni strani ni česa podobnega," je med drugim povedal Hršak.

Hršak je še poudaril, da stranka nima podlage za njihovo izključitev: "Če pa bodo to storili, se bomo poslužili najboljše pravne pomoči in ti pravniki ne bodo imeli težke naloge, da nas ubranijo. Bodo pa posledice za tiste, ki bodo to sprožili, zato jim tega ne bi priporočil."

Glede vloženih interpelacij še ni jasno, ali jih bo poslanska skupina podprla.

Branko Simonovič je pojasnilo glede interpelacije zoper Hojsa vključil v razpravo o vseh interpelacijah, ki so vložene oziroma napovedane. Interpelacija zoper ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča je že v državnem zboru, pričakovana pa je tudi interpelacija zoper ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka.

“Treba bo počakati na razpravo in se odločati,” je dejal Simonovič. Po njegovi oceni bo interpelacija zoper Dikaučiča uspela. Pod določenimi pogoji bi lahko uspeli tudi interpelaciji zoper Hojsa in Vizjaka. Na vprašanje, kako bo glasoval sam, Simonovič ni želel odgovoriti.

Opozicija je, kot smo pisali, včeraj vložila interpelacijo proti ministru Hojsu zaradi političnega podrejanja policije, za Jasniča pa je nedopustno, da poslanci stranke legitimirajo akcije Hojsovega ministrstva, »ki bo razsuvala delovanje NPU«, stranka Desus pa zaradi njih legitimizira škodljive poteze. »To je v izrazitem nasprotju z interesi in vrednotami stranke Desus in predstavlja grobo kršitev sklepov najvišjega organa, sveta stranke,« opozarja šef upokojenske stranke.

Jasnič je šel še dlje in nesprejemljivo glasovanje poslancev označil za »neposredno izdajo stranke Desus, zlasti pa njenih volivcev in podpornikov«, poleg tega gre za izdajo slovenskih državnih interesov, posebej v evropskih okvirih. Jasnič ugiba, da je takšno glasovanje poslancev, ki se bodo po naslednjih volitvah upokojili »v skladu z njihovimi osebnimi interesi«, vsekakor pa v neposrednem nasprotju z interesi stranke Desus, ki naj bi jo zastopali.

Na koncu Jasnič poslancem vseeno podeli novo priložnost, da popravijo svoja ravnanja, ki so škodljiva za stranko, in pozove poslance, da s tem samovoljnim početjem nemudoma prenehajo in spoštujejo sprejete sklepe in zaveze stranke, sicer bodo proti njim »prisiljeni sprejeti najbolj rigorozne ukrepe«.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine