Celjska bolnišnica je javnost obvestila, da so začeli izvajati vstavljanje bioloških srčnih zaklopk skozi žilo – TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation).
Prejšnji teden so izvedli prva tovrstna posega: »Gre za priznano klinično metodo zdravljenja bolnikov s pomembno zožitvijo aortne zaklopke, ki sta jo do zdaj izvajala le oba klinična centra. Posega, ki sta bila izvedena pod mentorstvom vodje katetrskega laboratorija UKC Ljubljana in vodje Sekcije za interventno kardiologijo pri Združenju kardiologov Slovenije prof. dr.
Matjaža Bunca iz UKC Ljubljana in kardiokirurga prim.
Gorazda Koširja iz UKC Maribor sta bila uspešna. Pacienta sta tri dni po posegu lahko zapustila bolnišnico,« so sporočili iz SB Celje.
Sodelujoči
Prva posega je pod mentorstvom prof. dr. Matjaža Bunca, dr. med. iz UKC Ljubljana, prim. dr. Gorazda Koširja, dr. med. in ga. Metke Rebernik Žumer, dipl. med. sestre iz UKC Maribor izvedla ekipa celjskih kardiologov, ki so jo sestavljali dr. Dragan Kovačić, dr. med., Andrej Lipovšek, dr. med., Rafael Skale, dr. med., Boštjan Bercko, dr. med., Ksenija Rovan Krivec, dr. med., Tilen Kerič, dr. med., sestrska ekipa Laboratorija za invazivno srčno diagnostiko ter zdravniška in sestrska ekipa preostalega Kardiološkega oddelka SB Celje. Ob tem so bili v varovanje bolnikov v primeru zapletov vključeni še Oddelek za intenzivno interno medicino pod vodstvom prof. dr. Mateja Podbregarja, dr. med., Oddelek za anesteziologijo, intenzivno medicino operativnih strok in terapijo bolečin pod vodstvom dr. Antona Jošta, dr. med. in Oddelek za žilno kirurgijo pod vodstvom Toma Šiblija, dr. med..
FOTO: SB Celje
»Medsebojno sodelovanje, pomoč, požrtvovalnost in kolegialnost so pokazali medicino v najlepši luči in dokazali, da tudi pandemija ni ustavila naše želje po napredku, učenju in reševanju življenj ter velike moči in odgovornosti javnega zdravstva, da slednji cilj tudi uresničuje,« je po prvih izvedenih posegih dejal predstojnik Kardiološkega oddelka in iniciator uvedbe tega programa dr.
Dragan Kovačić.
Za kakšen poseg gre
Perkutana implantacija aortnih zaklopk (TAVI) ali vstavitev srčnih zaklopk skozi žilo na nogi je priznana klinična metoda zdravljenja bolnikov s pomembno zožitvijo aortne zaklopke. Gre za poseg, pri katerem skozi eno od večjih arterij na stegnu uvedejo umetno biološko aortno zaklopko in jo po žilah vodijo do srca in mesta vstavitve. Njena bistvena prednost je minimalna invazivnost posega v telo. Drugi, kirurški načini namreč zahtevajo odprtje prsnega koša, zunajtelesni obtok in dolgotrajno splošno anestezijo. Metoda je bila zato sprva namenjena predvsem bolnikom, pri katerih je klasična operativna zamenjava aortne zaklopke predstavljala preveliko tveganje. Danes se zaradi številnih prednosti malo invazivnega posega, zaradi katerih se bolniki hitro mobilizirajo in rehabilitirajo, TAVI uporablja tudi pri mlajših bolnikih s srednjim tveganjem operativnega posega.
V Sloveniji se trenutno letno izvede okoli 400 TAVI posegov na leto. V SB Celje načrtujejo, da bomo po zaključenem edukativnem obdobju k tej številki dodali 50 posegov letno. V tem obdobju edukacije si prizadevajo tudi za razširitev programa na področju invazivnih kardioloških posegov, ki ga bolnišnici v vsakoletnem Splošnem dogovoru prizna ZZZS.
Za letos njihov predlog za širitev programa ni bil odobren.
Cena dodatka za poseg TAVI je za vse izvajalce enaka in po Splošnem dogovoru za letošnje leto znaša 23.622,82 evrov. Izvajalec ob tem zaračuna tudi ustrezen SPP (skupine primerljivih primerov) za operacijo.
Novo dejavnost v bolnišnici je podprl tudi v. d. strokovnega direktorja prof. dr.
Radko Komadina, višji svetnik, in ob tem poudaril: »Možnost implantacije srčnih zaklopk v domači bolnišnici je za kardiološke paciente te regije velika in pomembna pridobitev. Hkrati pa sem vesel, da iz tako imenovane katastrofne medicine, s katero se ukvarjamo že dobro leto dni, počasi spet prehajamo v dokaj normalno delovanje, v katerem je prostora tudi za takšne novosti, ki pomenijo strokovno rast bolnišnice.«
Kritični odziv
V skupini
Zdravstvo.si so ob tem začutili dolžnost, da v dobro bolnikov vse odločevalce v Sloveniji opozorijo na ključna dejstva, ki izhajajo iz veljavnih priporočil Evropskega kardiološkega združenja:
- Glede bolnišnice, kjer naj bi se izvajal program TAVI, so veljavne smernice Evropskega združenja kardiologov, katerega član je tudi Združenje kardiologov Slovenije, povsem jasne in govorijo o tem, da so zanje ustrezni le centri z oddelkoma za kardiologijo in srčno-žilno kirurgijo, ki morata med seboj sodelovati v tako imenovani »srčni ekipi« (Heart Team). Tem pogojem v Sloveniji ustrezajo le UKC Ljubljana, UKC Maribor in MC Medicor. SB Celje nima oddelka za srčno-žilno kirurgijo in zato tudi ne »srčne ekipe«. Prisotnost gostujočega srčnega kirurga iz UKC Maribor le ob samem posegu ni ustrezno nadomestilo, saj morebitni hud zaplet, ki je praviloma brez urgentne operacije na odprtem srcu za bolnika usoden, lahko reši le celotna ekipa, v kateri so poleg srčnega kirurga tudi izobražene inštrumentarke in perfuzionist. Potrebna je tudi ustrezno opremljena operacijska dvorana z aparatom za zunajtelesni krvni obtok, ki ga prenosni aparat, ki se sicer uporablja v intenzivnih enotah, ne more nadomestiti. Vseh teh pogojev SB Celje nima. Ključno vprašanje za SB Celje in odgovorne za delovanje zdravstvenega sistema v Sloveniji je zato, kdo, kako in s čim bo pomagal bolniku, ko bo šlo pri posegu TAVI kaj narobe, ter kdo bo prevzel odgovornost?
- Iz priloženih slik je razvidno, da sta bili bolnikoma vstavljeni zaklopki MyVal indijskega proizvajalca Meril Life Sciences. V nasprotju z zaklopkami, ki v razvitem svetu veljajo za zlati standard (Edwards-Sapien 3 ter Evolut-Medtronic), te zaklopke nimajo nobene randomizirane raziskave, ki v sodobni medicini predstavlja pogoj za vstop medicinskega materiala v klinično prakso. Raziskava LANDMARK se je začela šele februarja 2020 in bo predvidoma končana šele avgusta 2032. Vse do tega datuma bi lahko vstavljanje zaklopk MyVal potekalo le v sklopu etično odobrenih kliničnih raziskav, kar tudi pomeni, da je bolnik z raziskavo seznanjen, jo razume, se zanjo samostojno odloči in poda pisno privoljenje. Ob tem je treba povedati tudi to, da so bile omenjene zaklopke zaradi patentnih sporov z drugim proizvajalcem v številnih članicah EU že ali pa bodo v kratkem vzete s tržišča. Zaradi tega je logično, da se proizvajalec indijske zaklopke Meril še bolj preusmerja na področje Balkana, kjer si obeta dobro prodajo. S tem se ponavlja zgodba z žilnimi opornicami Titan v letih 2012–2016, ki jo poznamo iz odmevne korupcijske afere. Te opornice, ki jih Evropsko kardiološko združenje v svojih smernicah nikoli ni priporočalo, so se namreč večinoma vgrajevale prav na Balkanu, ne pa tudi v razvitih državah EU.
- Skrb vzbujajoče je tudi dejstvo, da je glavni operater prof. dr. Matjaž Bunc, dr. med., kot predsednik Delovne skupine za intervencijsko kardiologijo Združenja kardiologov Slovenije naveden tudi kot podpornik opisanih aktualnih Evropskih smernic za TAVI. Kot rečeno, te izrecno navajajo, da se TAVI lahko izvaja le v ustanovah, ki imajo stalno prisotna, delujoča in sodelujoča oddelka za kardiologijo in srčno-žilno kirurgijo. Torej nikakor ne v bolnišnicah kot je (trenutno) SB Celje.
Zdravnike
Mateja Beltrama,
Gorazda Kalana,
Matija Jurija Kališnika,
Blaža Mrevljeta,
Marka Noča,
Simona Podnarja in
Krištofa Zevnika, člane skupine zdravstvo.si, ki so sestavili javno objavo, skrbi tudi dejstvo, da je predstojnik Oddelka za kardiologijo SB Celje, dr. Dragan Kovačić, ki je pri posegu ne samo sodeloval, pač pa bil tudi njegov pobudnik, sočasno tudi podpredsednik
Združenja kardiologov Slovenije, prof. dr. Radko Komadina, v. d. strokovnega direktorja SB Celje pa predsednik
Slovenskega zdravniškega društva, ki je naš najvišji strokovni organ. »Omenjeni zdravniki torej smernic Evropskega kardiološkega združenja ne poznajo ali pa jih namenoma ignorirajo.«
Ključne odločevalce v slovenskem zdravstvu – Ministrstvo za zdravje, Republiško komisijo za medicinsko etiko, Zdravniško zbornico Slovenije ter Združenje kardiologov Slovenije – so zato javno pozvali, da takoj in odločno sprejmejo ustrezne ukrepe, da se take in podobne anomalije v našem zdravstvu ne bodo dogajale. O kršenju aktualnih strokovnih smernic Evropskega kardiološkega združenja v Sloveniji pri TAVI pa bodo obvestili tudi Evropsko kardiološko združenje oziroma njen ustrezni organ EAPCI (European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions).
Na koncu so podpisani člani skupine Zdravstvo.si predlagali, da se v primeru povečanega števila bolnikov z aortno stenozo in posledično nesprejemljivimi čakalnimi dobami za TAVI namesto ustanavljanja majhnih in strokovno neustreznih centrov več programa Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) nameni obstoječim trem centrom, ki izpolnjujejo evropske pogoje za izvajanje te dejavnosti. »Pri tem je potrebno redno spremljanje vsaj osnovnih rezultatov (30-dnevno preživetje, incidenca pomembnih komplikacij) s strani neodvisnega strokovnega organa države oziroma plačnika.«
Prošnjo za odziv na navedbe skupine Zdravstvo.si smo danes zjutraj naslovili na SB Celje, Zdravniško zbornico Slovenije, ministrstvo za zdravje, Božidarja Voljča, predsednika republiške komisije za medicinsko etiko, Radka Komadino, v. d. strokovnega direktorja celjske bolnišnice in interventnega kardiologa Matjaža Bunca.
Janez Poklukar, minister za zdravje, deli mnenje skupine in pričakuje, da bo SB Celje ravnalo skladno z usmeritvami stroke na tem področju. »Na prvem mestu mora biti pacient, ki mora biti deležen varne in kakovostne obravnave.«
Na Zdravniški zbornici Slovenije z zadevo niso bili seznanjeni, jo bodo pa v okviru Zbornice predali v obravnavo pristojnemu Odboru za strokovno - medicinska vprašanja. Morebitne komentarje bodo podali po zaključku obravnave zadeve s strani navedenega odbora.
V celjski bolnišnici so navedli, da so posega perkutane vstavitve biološke zaklopke pri dveh bolnikih z aortno stenozo izvedli v skladu z vsemi strokovnimi smernicami in veljavnimi usmeritvami strokovnih združenj Slovenije in EU (tudi v skladu smernicami Evropskega združenja kardiologov): »Upoštevali smo vse potrebne varnostne protokole.« Dodali so, da sta posega potekala brez zapletov, oba bolnika sta bila po nekaj dneh odpuščena iz bolnišnice, njuno klinično stanje je po naših informacijah odlično.
Komisija Republike Slovenije za medicinsko etiko (KME RS) je v zvezi z opisano zadevo objavila sledeče stališče:
StališčeSkupina zdravnikov Zdravstvo.si, je v izjavi za javnost pozvala Komisijo RS za medicinsko etiko (KME RS), da se opredeli do perkutane vstavitve biološke aortne zaklopke, ki so jo v SB Celje uspešno vstavili dvema bolnikoma. Doslej se v tej bolnišnici takih operacij ni izvajalo.
V skladu s svojimi pristojnostmi se KME RS do poziva lahko opredeli le na ravni zdravstvene oziroma javno-zdravstvene etike, po kateri nobeni zdravstveni ustanovi ali bolnišnici ni mogoče preprečiti, da ne bi razvoju svojih strokovnih področij sledila z novimi storitvami, ki izboljšujejo prognozo in kakovost življenja njihovih bolnikov. V Sloveniji smo poleg obeh Univerzitetnih kliničnih centrov vedno imeli in imamo splošne bolnišnice, pri katerih zaradi odličnosti storitev posameznih oddelkov ali zdravnikov zdravstveno pomoč iščejo tudi bolniki iz oddaljenih okolij.
Pri uvajanju novih storitev ali zdravil pa je v vseh zdravstvenih ustanovah poleg njihovih koristi potrebno upoštevati še tveganja, ki so jim pri tem bolniki lahko izpostavljeni. To je še posebej pomembno pri večjih operativnih posegih, ki so ali novi ali pa se v določeni ustanovi na novo uvajajo. V pripravah na njihovo izvedbo je morebitna tveganja v vseh fazah posegov potrebno kolikor mogoče zmanjšati ali izločiti, ob morebitnih zapletih pa s potrebno strokovno opremo in usposobljenim kadrom zagotoviti takojšnje ustrezno ukrepanje.
Aortne in srčne zaklopke so medicinski pripomočki, za katere veljajo tako evropski kot naši predpisi. Pred njihovim uvajanjem v prakso je njihovo učinkovitost in varnost potrebno potrditi z raziskavami, za katere morata v Sloveniji soglasje izreči KME RS in JAZMP. Šele pozitivno zaključene raziskave jim omogočajo pridobitev evropskega CE certifikata, ki je uradno dovoljenje za njihovo dostopnost na trgu Evropske Unije. Brez teh izpolnjenih pogojev medicinskih pripomočkov tako v Uniji kot pri nas ni dovoljeno uporabljati.
Varnost zdravstvenih posegov in storitev omogočata strokovno znanje oziroma usposobljenost vseh, ki so vanje vključeni. Operativno rutino, ki zmanjšuje tveganja in bolnikom zagotavlja večjo varnost, je mogoče zagotoviti z zadostnim številom operacij. Potrebe po različnih operativnih posegih se pojavljajo v predvidljivem številu in tiste po operacijah na srcu je pri nas mogoče predvideti precej natančno. To omogoča, da se stroka in zdravstvena politika opredelita, kje naj bi jih izvajali, da bi se ob zadostni rutini in ustrezni opremi operiranim bolnikom zagotavljala potrebna varnost. Različna stališča naj se pri tem usklajujejo v strokovnih krogih, ne pa z javnimi polemikami.
Za KME RS
Predsednik
Doc. dr. Božidar Voljč, dr. med.
Komentarji