Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

V Ljubljani potrdili primer ptičje gripe

Bolezen se lahko prenaša tudi prek kontaminirane obutve in prek živali, ki pridejo v stik s poginjenimi pticami ali njihovimi izločki.
Visoko patogeno aviarno influenco podtipa H5N1 so potrdili pri dveh labodih grbcih. FOTO: Jure Eržen/Delo
Visoko patogeno aviarno influenco podtipa H5N1 so potrdili pri dveh labodih grbcih. FOTO: Jure Eržen/Delo
STA
14. 9. 2023 | 14:06
14. 9. 2023 | 14:58
2:02

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je pri dveh poginjenih labodih grbcih v Mestni občini Ljubljana potrdila visoko patogeno aviarno influenco podtipa H5N1. Rejce perutnine poziva, naj dosledno izvajajo biovarnostne ukrepe.

»Pojav bolezni v tem letnem času ni več posebnost, ker zdaj že dve sezoni več držav članic EU poroča o večjih ali manjših poginih vodnih ptic vse leto, zato je pomembno, da rejci perutnine dosledno izvajajo biovarnostne ukrepe,« so v današnji objavi zapisali v upravi.

Ker se bolezen lahko prenaša tudi prek kontaminirane obutve in prek živali, ki pridejo v stik s poginjenimi pticami ali njihovimi izločki, sprehajalce prosijo, da se izogibajo vodnim površinam, na katerih so vodne ptice, in jih ne krmijo. Če opazijo poginjene vodne ptice, naj pokličejo številko 112, poziva uprava.

image_alt
Ptičja gripa je dosegla Ljubljano

Za zmanjšanje tveganja za prenos virusa s prostoživečih ptic na perutnino ostajajo veljavna priporočila za celotno Slovenijo, ki jih je sprejelo državno središče za nadzor bolezni in so dostopna na spletni strani uprave.

Rejce perutnine in ptic v ujetništvu pozivajo, naj v primeru, da opazijo katerega od znakov bolezni, o tem takoj obvestijo svojega veterinarja. Med znaki so zmanjšana poraba krme in vode za več kot 20 odstotkov, padec nesnosti za več kot pet odstotkov, ki traja že več kot dva dni, povišan dnevni pogin za več kot trikrat od pričakovanega ali pojav kliničnih znakov (ravnodušnost, nasršenost perja, zmanjšano oz. neobičajno oglašanje, kihanje, kašljanje, izcedek iz nosnic, otekline podkožja, tekoči in zeleno ali belo obarvani iztrebki ter živčne motnje, kot so tresenje ter zavijanje glave in vratu, krči, nekoordinirano gibanje, živali težko stojijo, so neaktivne, imajo spuščene peruti).

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine