Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

V karanteni tudi gotovina

V Banki Slovenije v času korona krize opažajo, da ljudje doma dezinficirajo bankovce in kovance. Zato beležijo tudi porast prošenj za zamenjavo poškodovane gotovine. 
Delež gotovinskih plačil je močno padel, tudi zaradi strahu pred covid-19. FOTO: Leon Vidic
Delež gotovinskih plačil je močno padel, tudi zaradi strahu pred covid-19. FOTO: Leon Vidic
16. 4. 2020 | 06:00
5:01
V času pandemije se je plačevanje z gotovino zelo zmanjšalo, manj je tudi transakcij na bankomatih. Nekatere centralne banke, tudi na Madžarskem, so uvedle dvotedensko karanteno za gotovino, poljska Narodna banka jo v trezorjih prav tako hrani dva tedna, po poročanju ameriške ABC News pa jo, preden jo spet spusti v obtok, celo razkužuje.

V Banki Slovenije posebnih ukrepov za omejitev širjenja koronavirusa niso sprejeli, tudi sami opažajo strah pred okužbo z gotovino. »V zadnjem času se je povečalo število prošenj za zamenjavo poškodovane gotovine, ko so ljudje želeli na neprimeren način sami doma dezinficirati bankovce in kovance ter jih tako poškodovali,« so povedali.



V Mercatorju, Tušu in Sparu so potrdili, da je gotovinskih plačil manj, v Sparu so razkrili tudi njihov delež: ta je zdaj nižji od 40 odstotkov. V Tušu je podobno. »Kupci ne potrebujejo naše dodatne spodbude k negotovinskemu plačevanju, priporočila države so namreč že od začetka krize uporaba brezstičnih plačil, kupci so previdnejši in redkeje rokujejo z gotovino,« pravijo v Sparu.

Bankart: Manj je vseh transakcij, ne le gotovinskih


Manj je tudi uporabe bankomatov. Aleksander Kurtevski, predsednik uprave družbe Bankart, povzema, da se je – glede na to, da so odprte le nekatere trgovine – število transakcij (tako kartičnih kot tudi dviga gotovine na bankomatu) seveda zmanjšalo, se je pa zmanjšalo število transakcij na bankomatih. Iz tega je mogoče sklepati, da se s karticami plačuje več kot z gotovino. »Pravo sliko bomo verjetno dobili konec leta, ko bo jasneje, kako je ta kriza vplivala na plačilne navade prebivalstva, sklepamo pa, da se bo število gotovinskih plačil zmanjšalo,« dodaja.

Plačila s karticami ali on-line nakazila lahko vplivajo tudi na zmanjšanje sive ekonomije, se strinja ekonomist Jože P. Damijan, vendar se bodo starejši po epidemiji verjetno vrnili k uporabi gotovine. FOTO: Leon Vidic
Plačila s karticami ali on-line nakazila lahko vplivajo tudi na zmanjšanje sive ekonomije, se strinja ekonomist Jože P. Damijan, vendar se bodo starejši po epidemiji verjetno vrnili k uporabi gotovine. FOTO: Leon Vidic


Tveganje za prenos virusa z osebe na osebo z uporabo bankovcev naj bi bilo sicer majhno, dejstvo pa je, da posebnih raziskav, ali virus lahko živi na papirju z bankovci, ni bilo. Vir okužbe so lahko tudi bankomati, ki se jih dotika več sto človeških rok na dan. »Verodostojnih podatkov o tem, koliko časa novi koronavirus sars-cov-2 preživi na različnih površinah, je malo.



Po eni od raziskav, objavljeni na začetku aprila, v običajnih pogojih, torej pri 22 stopinjah Celzija in 65-odstotni relativni vlažnosti okolice, virusa na bankovcu niso zaznali četrti dan po inkubaciji, na gladkih površinah iz nerjavečega jekla ali plastike pa sedmi dan,« pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za varovanje zdravja. Svetujejo, da za »zmanjšanje možnosti širjenja okužbe, kjer je mogoče, uporabljamo brezstični ali mobilni način plačevanja. Kjer to ni mogoče, naj se rokovanje z gotovino izvede skladno s preventivnimi higienskimi ukrepi«. Površine, ki jih pogosto prijemljemo, je nujno redno čistiti z dezinfekcijskimi sredstvi, to velja tudi za bankomate.

Banka Slovenije: verjetnost okužbe prek bankovca majhna


V Banki Slovenije še dodajajo, da se na ravno evro območja redno izvajajo raziskave o potencialnem vplivu evro bankovcev na javno zdravje, tudi v povezavi z virusnimi okužbami. Raziskave so po njihovem pokazale, da je - v primerjavi z okužbami prek ostalih predmetov ali površin - verjetnost okužbe prek evro bankovca zelo nizka. V primerjavi z nekaterimi drugimi površinami se bankovcev tudi veliko redkeje dotikamo, opozarjajo v Banki Slovenije. Seveda pa je tudi pri uporabi evro bankovcev in kovancev smiselno upoštevati preventivna priporočila Svetovne zdravstvene organizacije za zaščito pred širjenjem okužbe s koronavirusom, kot je dosledno umivanje in razkuževanje rok. Poudarjajo, da zagotavljajo visoko kakovost evro bankovcev in kovancev v obtoku. Vse evro bankovce in kovance, ki niso več primerni za uporabo, sproti uničujejo in nadomeščajo z novimi.
 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine