Neomejen dostop | že od 9,99€
»Vse Informativne oddaje, vključno s TV Dnevnikom in Odmevi ter oddajami o športu in kulturi, bodo ta dan 'zatemnjene', podobno bo na spletnih straneh MMC. Predvajano bo sporočilo stavkovnega odbora novinarskih sindikatov RTV Slovenija. Razvedrilni program bo predvajal ponovitve oddaj. Na radijskih postajah bo vsebina prilagojena stavki, prav tako v informativnih oddajah regionalnih RTV-centrov in manjšinskih informativnih oddaj,« je Helena Milinković, predsednica generalnega vodstva stavkovnega odbora in predsednica Koordinacije novinarskih sindikatov, opisala današnji potek celodnevne stavke na RTV Slovenija.
Pirkoviča po besedah novinarke Larise Daugul, ki je o dogajanju spregovorila na zboru zaposlenih ob 14. uri, niso videli že več tednov. Z njimi komunicira le po e-pošti, po današnjem dogajanju pa je onemogočil urejanje portala urednici.
Kot je razumeti odziv direktorja TV Slovenija Uroša Urbanijo, vodstvo tudi na TV Slovenija ne želi predvajati zahtev in opozoril stavkajočih. »Kar koli objavljati mimo urednika, je nezakonito in ne more iti kar tako mimo. Pritiski protestnikov na urednika, kaj objaviti in česa ne, pa je sploh nezakonito,« je zapisal na twitterju.
Milinkovićeva je povedla, da je delodajalec v celoti prevzel nadzor nad izvedbo oddaj. Objaviti pa niso želeli njihovega obvestila o stavki, v katerem sporočajo, da zahtevajo novinarsko, uredniško in institucionalno avtonomijo, spoštovanje standardov, dogovor o kadrovski politiki in socialni dialog ter tudi odstop generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha, odgovorne urednice Jadranke Rebernik, predsednika programskega sveta Petra Gregorčiča in tudi Pirkoviča.
Ob 19. uri se je na Trgu republike začel tudi shod za javno RTV Slovenija. »Danes je Uroš Urbanija kot direktor televizije zasedel uredništvo informativnega programa in prevzel urejanje Dnevnika in Odmevov. Z blagoslovom generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha in s pomočjo odgovorne urednice informativnega programa Jadranke Rebernik so tako prevzeli stavko in ovirajo njeno izvedbo. Gledalcem se opravičujemo, da ste morali gledati tako amaterski prvi Dnevnik, kot ga v zgodovini javne radiotelevizije niti na vaji še ni bilo,« je povedala Milinkovićeva na shodu in pozvala tudi h odhodu direktorja TV Slovenija Uroša Urbanije.
Navedla je, da je kljub posegom vodstva stavka uspela in da na TV Slovenija stavkajo praktično v vseh uredništvih, ne le v informativnem. Napovedala je, da bodo vztrajali. »Borimo se za javni interes in javno radiotelevizijo,« je še poudarila.
Slišati je bilo izjave solidarnosti več drugih medijev, novinarskih organizacij in uglednih posameznikov. Boris A. Novak, pesnik in pisatelj, pa je v znak podpore napisal sonet, ki ga objavljamo v nadaljevanju v celoti. Goran Vojnović, pisatelj, pa je navedel, da mu je o tem, kar se trenutno dogaja na RTV Slovenija težko govoriti in pisati. »Nekako se mi zdi, da so stvari samoumevne,« je navedel, a v nadaljevanju dejal, da pa se je včasih treba tudi za samoumevne stvari boriti. V tej bitki pa so novinarji in uredniki sami, čeprav jim ob strani stoji javnost.
Predsednica Društva novinarjev Slovenije Petra Lesjak Stušek pa je vlekla paralele današnjega TV Dnevnik z Novo24 in dodala, da nikakor ne smemo dopustiti politične propagande na javni radioteleviziji. Pozvala je h vztrajanju.
Gorazd Kovačič, sociolog in predavatelj, pa je bil kritičen tudi koalicije, ki si ne želi tvegati z odpoklicem programskih svetnikom. Po njegovo je koalicija pasivna in prestrašena, da bi ta odpoklic škodil morebitni referendumski presoji oziroma da ta ne bi prestal morebitne ustavne presoje, a sam je prepričan v nasprotno. »S tem koalicija ne boste dobili referenduma, pač pa lahko izgubite podporo demokratične javnosti,« je bil kritičen do potez vlade, ki RTV Slovenija v pogajanjih ne želi zagotoviti sredstev za uskladitev plač.
Golob: Z rušenjem javne RTV se ruši demokracija v državi
Predsednik vlade Robert Golob je nad razmerami v javni medijski hiši izrazil zaskrbljenost, želi si, da bi se odgovorne osebe končno zavedale, da s tem, ko rušijo javno RTV, rušijo demokracijo v državi. Tega pa si ne bi smel želeti noben Slovenec, še manj pa pri tem sodelovati, je še poudaril.
V odgovoru na pismo vodstva RTV pa je Golob zapisal še, da je gledanost RTV v času sedanjega vodstva padla za 20 odstotkov, zato po njegovem »upravičeno dvomijo v zakonitost in uspešnost dela« tega vodstva.
»Zaostrene razmere na RTV Slovenija so neposredna posledica sedanjega zastarelega in problematičnega zakona, ki vsakokratni vladajoči politiki omogoča neposredno imenovanje vodstva RTV Slovenija ter s tem poseganje v kadrovske in vsebinske odločitve javne RTV Slovenija. Zato smo vložili tudi spremembe zakona o Radioteleviziji Slovenija, ki predlaga umik strankarske politike iz upravljanja RTV Slovenija. Spremembe zakona, ki spreminjajo zastareli in škodljivi zakon iz leta 2005, je potrdil državni zbor na letošnji julijski seji, njegova uveljavitev pa se zaradi vložene pobude za referendum zamika,« pa so se odzvali na ministrstvu za kulturo, ki ga vodi Asta Vrečko.
Vodstvo RTV Slovenija znova pozivajo, naj prisluhne zahtevam stavkajočih po večji uredniški, novinarski in institucionalni avtonomiji.
V rádostni radio in na mali ekran
je dan na dan, kot dar na dlan,
na glas in gibljivo posnet in skrivnostno ujet
brezmejni, pisani, čudežni svet.
Tu slišimo, vidimo, dihamo čas,
ki piha čez širni planet in skoz nas.
Vse dobre in slabe novice pripadajo vsem,
so skupno veselje in skupen problem.
Narobe je, če nakopičeno gnečo
razlik mrk sodnik rad obsodi na ječo,
če si jo lastí en sam lastnik, oblastnik,
ki brezdanje prostore Prostosti,
Modrosti in Lepote-Nikoli-Zadosti,
vse slišano Znanje, vse videne in nevidene Sanje
z možganskim pranjem
spreminja v – sranje …
Boris A. Novak
Prenos protesta na Trgu republike
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji