Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Slovenija

Slovenski poskus obujanja mrtve širitve

Tudi zaradi notranjih razhajanj v EU na Brdu ni pričakovati konkretnih korakov k širitvi sedemindvajseterice.
Predsednik vlade Janez Janša bo na Brdu pri Kranju gostil 34 voditeljic in voditeljev Evropske unije in držav Zahodnega Balkana. FOTO: Jure Eržen
Predsednik vlade Janez Janša bo na Brdu pri Kranju gostil 34 voditeljic in voditeljev Evropske unije in držav Zahodnega Balkana. FOTO: Jure Eržen
5. 10. 2021 | 05:00
5:10

V nadaljevanju preberite:


Slovenija se kot gostiteljica vrha EU-Zahodni Balkan uradno zavzema za močno politično sporočilo regiji in vrnitev širitve na evropsko agendo, toda vprašanje je, ali s svojimi notranjepolitičnimi težavami, ki zbijajo njeno verodostojnost na ravni Unije, država resnično pomaga spodbujati ta proces ali pa ga celo ovira.

»Vsa prizadevanja za vdih novega življenja v proces širitve EU so dobrodošla, vendar se bojim, da Slovenija poskuša oživiti truplo,« je svoje dvome o ambicijah slovenskega predsedstva za Delo strnil Noah Buyon, raziskovalec iz nevladne organizacije Freedom House. Nekatere članice Unije po njegovih besedah trenutno ne vidijo evropske prihodnosti držav Zahodnega Balkana. »To je tudi resen problem, saj je v določeni meri demokratična blaginja teh držav povezana z izvedljivostjo širitvenega procesa. Tega problema na Brdu ni mogoče rešiti. To je treba urediti v Bruslju.«

Predsedujoči svetu EU je manevrski prostor za iskanje rešitev in vračanje zaupanja v sam proces hkrati omejila afera non-paper o spreminjanju meja na Balkanu. »Mislim, da slovenska vlada ni idealni zastavonoša širitve EU«, kar pa ne pomeni, da njena prizadevanja niso legitimna, je pojasnil Buyon. Članice, ki zagovarjajo širitev, imajo po njegovih besedah boljše argumente, toda težava je, ker so v tem taboru tudi vlade, kot je madžarska. »To je velika rdeča zastava za države članice, ki že nasprotujejo širitvi, saj jih vodi k temu, da svoje nasprotovanje okrepijo.«
 

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine