Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Skoraj 2000 slovenskih državljanov v BiH v nedeljo ne bo moglo glasovati

Vlada BiH ni dosegla potrebnega konsenza, ki bi omogočil, da bi državljani Slovenije 9. junija lahko glasovali na veleposlaništvih svojih držav.
Volišče v centru Sarajeva leta 2018. Fotografija je simbolična. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Volišče v centru Sarajeva leta 2018. Fotografija je simbolična. FOTO: Voranc Vogel/Delo
STA
4. 6. 2024 | 09:15
4. 6. 2024 | 14:57
4:54

Vlada BiH v ponedeljek znova ni dosegla potrebnega konsenza, ki bi omogočil, da bi državljani Slovenije – pa tudi Poljske in Romunije – na evropskih volitvah 9. junija lahko glasovali na veleposlaništvih svojih držav. Svet ministrov predloga na prvem glasovanju prejšnji teden ni podprl, ker so mu nasprotovali ministri iz Republike Srbske.

V predlogu je zunanje ministrstvo BiH svetu ministrov predlagalo sprejetje diplomatskih not veleposlaništev Slovenije, Poljske in Romunije in soglasje za organizacijo glasovanja v teh veleposlaništvih za svoje državljane, ki bivajo v BiH.

Po tem, ko predlog zaradi nasprotovanja dela ministrov 28. maja ni dobil zadostne podpore, so bile opravljene dodatne konzultacije, ki pa niso pripomogle k odpravi blokade.

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar. FOTO: Jože Suhadolnik
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar. FOTO: Jože Suhadolnik

Svet ministrov predloga v prvem glasovanju ni podprl, ker so mu nasprotovali ministri iz Republike Srbske zaradi podpore treh držav resoluciji ZN o genocidu v Srebrenici, je poročala tiskovna agencija Republike Srbske Srna.

Po podatkih slovenskega notranjega ministrstva je sicer za evropske volitve v posebni volilni imenik vpisanih 1977 volilnih upravičencev – slovenskih državljanov s stalnim prebivališčem v Bosni in Hercegovini.

Generalna skupščina Združenih narodov je 23. maja sprejela resolucijo, ki 11. julij razglaša za mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici, v katerem so sile bosanskih Srbov v samo nekaj dneh julija 1995 ubile več kot 8000 Bošnjakov. Resolucija je bila v Srbiji in Republiki Srbski glavna politična tema, saj so tamkajšnje oblasti, ki genocida ne priznavajo, govorile o resoluciji kot obsodbi celotnega srbskega naroda.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine