Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Rotarjev boj za poklicno zavarovanje gasilcev ni bil zaman

Delodajalci se poklicne gasilce branijo vključiti v sistem obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja, a Švarčev sindikat niza zmage.
Domine padle v Termoelektrarni Trbovljem, Heliosu, Petrolu, v BTC, Tosami Domžale ... Foto: Polona Malovrh/Delo
Domine padle v Termoelektrarni Trbovljem, Heliosu, Petrolu, v BTC, Tosami Domžale ... Foto: Polona Malovrh/Delo
15. 1. 2021 | 06:00
4:37
»Upam, da z revizijo sodbe višjega sodišča ubranim vse poklicne gasilce, ki jim delodajalci ne priznavajo prispevkov za poklicno zavarovanje in da moj primer postane vzorčen za vse naslednje podobne primere. Kajti ne dvomim, da jih bo še veliko.«

Tako po več kot dveh letih pravdanja pravi Matic Rotar, poklicni gasilec v nekdanji trboveljski Termoelektrarni (Tet), ki se je pred leti s še tremi kolegi pravico glede plačila prispevkov odločil poiskati na delovnem sodišču.

Matic Rotar nadaljuje bitko za prispevek za poklicno zavarovanje. Foto: Osebni Arhiv
Matic Rotar nadaljuje bitko za prispevek za poklicno zavarovanje. Foto: Osebni Arhiv


Delodajalka Tet oziroma njen lastnik Holding Slovenske elektrarne (HSE) se je že na prvi stopnji branil, češ da jim na delovnem mestu ni bilo hudega, saj da so bili bolj varnostniki kot gasilci. »To ni samo žalitev za poklicne gasilce, temveč je tudi v nasprotju z zakonom o gasilstvu, ki določa, da tudi denimo požarna straža sodi med operativne naloge,« je ogorčen Rotar. Četverici bi za pet let iz naslova prispevkov za poklicno zavarovanje pripadlo 35.000 evrov.


Po delnem uspehu še v revizijo


Prvostopenjsko sodišče je Rotarjevo sodbo zavrglo, a ni odnehal. Pred tedni ga je odvetnik razveselil: na višjem sodišču sta delno uspela. To pomeni, pravi Rotar, da je višje sodišče potrdilo sodbo prve stopnje glede priznanja in plačila prispevkov iz naslova poklicnega zavarovanja za čas od marca 2014 do februarja 2015, ne pa tudi za obdobje od septembra 2012 do aprila 2014. Ta del zahtevka je po mnenju sodišča zastaral.



Po posvetu z odvetnikom, ki je presodil, da je višje sodišče v tem primeru napačno uporabilo materialno pravo, se je Rotar zdaj odločil, da s pravdanjem nadaljuje, pri čemer so ga pripravljeni tudi finančno, če bo treba, podpreti v Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije (SPGS). Na vrhovno sodišče bo vložil predlog za dopustitev revizije. »Odvetnik me je opozoril, da je postopek je zelo zahteven in da le redkim uspe. A menim, da je vredno poskusiti.« Rotar od HSE zgolj iz naslova prispevkov za čas od 2012 do 2015, brez sodnih stroškov in zamudnih obresti, zahteva 5400 evrov. Če obvelja presoja sodišča o zastaralnem roku, Rotarju pripade pol toliko …


Domine padle v Heliosu, Petrolu, v BTC ...


David Švarc, sekretar Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije, ki se lahko pohvali z vse več zmagami proti delodjdalcem. Foto: Mavric Pivk/Delo
David Švarc, sekretar Sindikata poklicnega gasilstva Slovenije, ki se lahko pohvali z vse več zmagami proti delodjdalcem. Foto: Mavric Pivk/Delo


A Tet oziroma HSE še zdaleč nista edina delodajalca, ki menita, da »pri njih zaposleni gasilci niso ravno gasilci«, pravi David Švarc, sekretar SPGS. Če se je Sindikat še pred dvema letoma dnevno soočal z nepripravljenostjo delodajalcev, da bi poklicne gasilce v podjetjih, kot so ljubljanski in mariborski aerodrom, Helios, Nafta Lendava ali Petrol, vključili v sistem obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja (SODPZ), Švarc z zadovoljstvom ugotavlja, da so zadnja leta dosegli nekaj pomembnih zmag ne le na sodišču, temveč že v fazi pogajanj z delodajalci. »Uspešno se je zaključila zgodba s sedmimi poklicnimi gasilci v BTC, ki so jih v drugi polovici lanskega leta le uvrstili v SODPZ in jim obveznosti poravnali za pet let nazaj. Prav tako je dobro končalo za šest poklicnih gasilcev v Tosami Domžale; njim so poravnali obveznosti celo za osem let nazaj.« V povprečju gre za 150 evrov mesečnega prispevka na gasilca. Ravno zato, ker ne gre za milijone, se pri teh prispevkih kaže odnos kapitala do delavca, je prepričan Švarc: »Ni ga delodajalca v teh podjetjih, ki ne bi pel hvalospevov gasilcem, a ko jim je treba dati, kar je zakonsko predpisano, se branijo tudi z grožnjami.«



Ta dodatek, poudarja Švarc, delavcem ne gre v žep in ga ne zapravijo, ampak jim omogoča predčasno upokojitev, kadar po določeni starosti ali iz zdravstvenih razlogov svojega dela ne morejo več kvalitetno opravljati oziroma ko državljanom ne morejo več zagotavljati varnosti.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine