Neomejen dostop | že od 9,99€
Od dvaindvajsetih državnih svetnikov – predstavnikov lokalnih interesov, ki smo jih volili včeraj, jih je po neuradnih podatkih največ, osem ali 36 odstotkov, dobila SDS. Državna volilna komisija bo uradne rezultate objavila predvidoma jutri, po naših informacijah pa bo od 16 »starih« svetnikov, ki so se potegovali za ponovni mandat, v »drugem domu« odslej sedelo osem, osmerica pri kandidaturi ni bila uspešna, šest bo novincev.
Najbolj odmevna poraza sta se zgodila v volilnih enotah s sedežem v Mariboru in Kranju. Franc Kangler, ki se bo v drugem krogu boril za stol mariborskega župana, je svojo tretjo kandidaturo za državni svet izgubil zgolj za en glas. Z 19 elektorskimi glasovi proti 18 ga je premagal Drago Žura. Tudi Igor Velov se bo moral po tem, ko mu ni uspelo na županskih volitvah v Kranju, posloviti še od funkcije državnega svetnika.
Med odmevnimi porazi je tudi poraz trboveljske županje Jasne Gabrič. Po fiasku na volitvah za občinski svet ji je iz rok ušla tudi kandidatura za DS; premagal jo je Zagorjan in državni svetnik v sedanjem sklicu Matjaž Švagan. Litijski stari novi župan Franci Rokavec za DS tokrat ni kandidiral, prav tako ne sevniški župan Srečko Ocvirk in tudi poraženec tokratnih županskih volitev v Kopru Boris Popovič ne.
Generalni sekretar SDS Borut Dolanc osem članov svoje stranke v bodočem DS šteje za uspeh, izpostavlja pa zmago v volilni enoti Nova Gorica, ki jo je dobila višja svetovalka na Agenciji RS za javnopravne evidence in storitve Elena Zavadlav Ušaj.
Po neuradnih podatkih sta po dva državna svetnika dobili še SLS in NSi, štiri pa SD. Gibanje Svoboda se je, kot smo v Delu že poročali, od volitev v DS ogradilo, saj v njem, kot je dejal premier dr. Robert Golob, »ne vidimo prihodnosti«.
Danes za naslednjih pet let na posrednih volitvah v interesnih organizacijah prek elektorjev volimo še osemnajst predstavnikov funkcionalnih interesov, to je po štiri predstavnike delodajalcev, delojemalcev, kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev ter šest predstavnikov negospodarskih dejavnosti.
Predstavniki funkcionalnih interesov v Državnem svetu:
1. DELODAJALCI (4 predstavniki):
Mitja Gorenšček
Marko Lotrič
Jože Smole
Marko Staroveški
2. DELOJEMALCI (4 predstavniki):
Lidija Jerkič
Oskar Komac
Saška Kiara Kumer
Branimir Štrukelj
3. KMETJE (2 predstavnika):
Anton Medved
Branko Tomažič
4. OBRTNIKI (1 predstavnik):
Aleš Pulko
5. SAMOSTOJNI POKLICI (1 predstavnik):
Bojana Potočan
6. UNIVERZE, VISOKE IN VIŠJE ŠOLE (1 predstavnik):
Branka Kalenić Ramšak
7. VZGOJA IN IZOBRAŽEVANJE (1 predstavnik):
Jožef Školč
8. RAZISKOVALNA DEJAVNOST (1 predstavnik):
Radovan Stanislav Pejovnik
9. KULTURA IN ŠPORT (1 predstavnik):
Tomaž Horvat
10. ZDRAVSTVO (1 predstavnik):
Monika Ažman
11. SOCIALNO VARSTVO (1 predstavnik):
Danijel Kastelic
Spomnimo, da je DVK iz društev, ki združujejo ustvarjalce v kulturi, izločila večino elektorjev oziroma zahtevala dokazilo, da se poklicno ukvarjajo z umetnostjo. Pri tem se je sklicevala na ustavno sodišče, ki »je že večkrat ponovilo sprejeto stališče, da že iz zakona izhaja, da člane DS – predstavnike negospodarskih dejavnosti – volijo le organizacije, ki se poklicno ukvarjajo s posamezno dejavnostjo oziroma imajo volilno pravico osebe, ki poklicno delujejo v določeni negospodarski dejavnosti«. Postopki še tečejo, smo izvedeli na DVK, kar pomeni, da bodo tokratne volitve minile brez vrste predstavnikov kulturnih organizacij, ki po oceni DVK niso dokazale, da se njihovo članstvo poklicno ukvarja s posamezno dejavnostjo.
Tudi v obrtno-podjetniškem zborničnem sistemu so danes potekale volitve člana DS; 37 elektorjev je za novega državnega svetnika izvolilo Aleša Pulka.
Med osmimi kandidati za državnega svetnika je bil najbolj prepričljiv Aleš Pulko, ki je prejel 16 glasov.
»Verjamem, da lahko odgovorno speljem in prevzamem funkcijo državnega svetnika. Vse svoje funkcije opravljam vestno in srčno. Verjamem, da lahko pomagam tudi vodstvu OZS, da bo lažje vplivalo na zakonodajne procese. Če mi boste namenili vaš glas, vam bom na voljo, tako OZS kot območnim zbornicam,« je v svoji predstavitvi elektorjem med drugim poudaril Pulko.
Aleš Pulko je lastnik izvoznega podjetja s 30 zaposlenimi in predstavlja tretjo generacijo družine, ki svoje preživetje zagotavlja izključno z lastnim ustvarjanjem in delom. Od zaključka študija gospodarskega inženiringa na Univerzi v Mariboru in vse do danes skupaj s soprogo Aleš Pulko ustvarja podjetniško zgodbo, v razvojno usmerjenem, proizvodnem podjetju, ki se dnevno srečuje s priložnostmi in izzivi mednarodnega poslovnega trga.
Poleg Pulka so se za mesto v DS RS potegovali še Alojz Kovšca, Branko Meh, Anja Sever, Aleksander Bizjak, Branko Goričan, Franc Meža in Peter Dobravc.
Da bodo izpodbijali volitve v DS, so napovedali tudi pri inženirski zbornici, ki se je po zapletu z DVK odločila, da na volitvah za predstavnika samostojnih poklicev v DS ne bo sodelovala, saj da jim ni bila zagotovljena enakopravna obravnava.
Medtem ko jim je DVK dodelila enega elektorja in jim zavrnila kandidaturo za svetnika, predstavnika samostojnih poklicev, je odvetniški zbornici priznala število elektorjev glede na vse odvetnike, in ne le na tiste, ki opravljajo odvetniški poklic kot samostojni podjetnik, pravijo na inženirski zbornici. Zaradi odločitve DVK so se pritožili vrhovnemu sodišču, ki je pritožbo odstopilo ustavnemu, to pa jo je zavrglo, češ da je preuranjena, saj se pritožba vloži po opravljenih volitvah.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji