Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Opozicija z interpelacijama proti Dikaučiču in Kustečevi

Kustečevi med drugim očitajo nesposobnost in kaos pred začetkom letošnjega šolskega leta. Dikaučič sprejema interpelacijo kot sestavni del politike.
Opozicija bo danes vložila interpelaciji proti ministru za pravosodje in ministrici za izobraževanje. FOTO: Blaž Samec/Delo
Opozicija bo danes vložila interpelaciji proti ministru za pravosodje in ministrici za izobraževanje. FOTO: Blaž Samec/Delo
STA
7. 9. 2021 | 14:23
7. 9. 2021 | 19:01
7:56
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB bodo še danes vložile interpelaciji proti pravosodnemu ministru Marjanu Dikaučiču ter ministrici za izobraževanje Simoni Kustec, so napovedali v današnji izjavi za medije. V interpelacijah Dikaučiču med drugim očitajo nezakonit javni poziv za imenovanje delegiranih tožilcev, Kustečevi pa zanemarjenje priprav na šolsko leto v času epidemije covida-19.

V opoziciji so interpelacije zoper več ministrov vlade Janeza Janše napovedali že sredi minulega meseca. Predsednik LMŠ Marjan Šarec je v današnji izjavi medijem po sestanku predsednikov in vodij poslanskih skupin opozicijskih strank LMŠ, SD, Levica in SAB pojasnil, da bodo vložili interpelacijo ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča in ministrice za izobraževanje, znanost in šport Simone Kustec. Ob tem je vodja poslanske skupine SD Matjaž Han ocenil, da »če bi bili normalna država, noben od dvojice ne bi bil več minister«.



V interpelaciji Dikaučiču očitajo, da je odgovoren za objavo nezakonitega javnega poziva državnim tožilcem k vložitvi kandidatur za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev ter dopuščanje »nedopustnega odlašanja vlade ter njenih selektivnih pristopov in političnih motivov pri imenovanju državnih tožilcev«.

Dikaučič po Šarčevih navedbah »zaradi odprtih postopkov sploh ne bi smel postati minister za pravosodje«. V interpelaciji Dikaučiču očitajo tudi, da ne brani pravnega reda, s tem, ko »je vlada selektivno določila, kateri tožilec bo imenovan znotraj slovenskega sistema in kateri ne,« je povedal Šarec.

Tretji očitek je povezan s predlogom novele zakona o nalezljivih boleznih, pri čemer mu očitajo sodelovanje pri sprejemanju zakonskih predlogov, s katerimi vlada posega v človekove pravice in temeljne svoboščine. Vlada in tudi minister Dikaučič po oceni predlagateljev interpelacije niso hoteli razumeti napotka ustavnega sodišča ob ugotovitvi neustavnosti dela 39. člena zakona o nalezljivih boleznih.

»Nasprotno, namesto da bi odločbo dosledno uresničila, je vlada ob asistenci ministra Dikaučiča v zakon prelila lastne protiustavne in (povečini) razveljavljene odloke, s katerimi je med epidemijo krnila človekove pravice in temeljne svoboščine. Tako je ob statiranju pravosodnega ministra pokazala, da pravnega reda ne spoštuje, in dokazala, da se otepa demokratičnih mehanizmov nadzora nad svojim delom,« so zapisali vlagatelji interpelacije.

Med očitki pa je še škodljiva okrnitev delovanja edinega notariata v Spodnji Savinjski dolini, ki da ga je pred tem Dikaučič hotel prevzeti sam. Po oceni predlagateljev interpelacije je za več kot leto dni trajajoč postopek izbire notarja v Žalcu zaradi zavlačevanja osebno odgovoren sedanji minister. Prav tako pa je minister Dikaučič odgovoren za zaprtje žalske notarske pisarne oziroma za njeno diskontinuirano delovanje.

Sum Dikaučičeve davčne zatajitve in ponarejanja poslovnih listin, o katerem je v ponedeljek poročal portal 24ur.com, v interpelacijo ne bo vključen. »Formalno-pravno mu lahko znotraj interpelacije očitamo samo tista dejanja, ki jih je zagrešil kot minister,« je pojasnil Šarec. Kot je dodal, gre pri sumih sicer za nova dejstva, ki potrjujejo pravilnost odločitve opozicije, da spiše interpelacijo zoper ministra.



Poslanec SAB Marko Bandelli je povedal, da bi moral minister Dikaučič na zaslišanju v državnem zboru predstaviti vse okoliščine, torej tudi, da je osumljen davčne utaje. »Gre za človeka, ki je nesposoben, zdaj se je izkazalo to, o čemer smo govorili že na začetku,« je dejal Bandelli.

V interpelaciji Kustečevi očitajo tudi, da ni zagovarjala interesov javnih znanstvenih zavodov, zanemarjanje športa in nezmožnost komunikacije z vsemi deležniki. FOTO: Jure Eržen/Delo
V interpelaciji Kustečevi očitajo tudi, da ni zagovarjala interesov javnih znanstvenih zavodov, zanemarjanje športa in nezmožnost komunikacije z vsemi deležniki. FOTO: Jure Eržen/Delo


Kustečevi pa med drugim očitajo nesposobnost in kaos pred začetkom letošnjega šolskega leta. V šolah namreč do zadnjega tedna pred začetkom pouka niso imeli jasnih navodil, kako bo šolsko leto potekalo v luči epidemije covida-19. Po besedah vodje poslanske skupine Levice Mateja Tašnerja Vatovca je Kustečeva opustila vsakršno odgovornost svojega ministrovanja in dokazala, da ji ni mar za šolsko področje, ki naj bi ga pokrivala.

V interpelaciji ji očitajo tudi, da ni zagovarjala interesov javnih znanstvenih zavodov, zanemarjanje športa in nezmožnost komunikacije z vsemi deležniki. »S to interpelacijo ji bomo še enkrat dokazali, da njeno delo ni nezadostno, ampak da ga ni in da je absolutno neprimerna za položaj ministrice za izobraževanje,« je sklenil Tašner Vatovec.



Na ministrstvu za izobraževanje pa so avgusta v odzivu na takratno napoved interpelacije Kustečeve poudarili, da priprave na začetek novega šolskega leta potekajo aktivno in da bistvenih novosti pri pedagoškem delu ne bo, bo pa novost pogoj PCT.

Pod interpelaciji Dikaučiča in Kustečeve je podpise prispevalo 43 poslancev iz poslanskih skupin LMŠ, SD, Levica, SAB, pa tudi vsi štirje nepovezani poslanci (NeP).
 

Perič: Če bi opozicija imela dovolj glasov, bi namesto interpelacij vložila konstruktivno nezaupnico


Vodja poslanske skupine SMC Gregor Perič je v odzivu na vloženi interpelaciji proti Simoni Kustec in Marjanu Dikaučiču, oba iz kvote SMC, zavrnil očitke obeh interpelacij. Opozicija nima dovolj glasov, da bi interpelaciji uspeli, saj bi sicer vložila konstruktivno nezaupnico, ocenjuje Perič. Perič potezo opozicije, da vloži interpelacijo, obžaluje. »Verjamem, da bi se dalo vso to energijo in čas porabiti bolj konstruktivno,« je povedal za STA. Bosta pa po njegovi oceni ministra z interpelacijama dobila priložnosti, da predstavita rezultate svojega dela.

Perič opoziciji očita, da je interpelacijo zoper Kustečevo napovedala v zanjo najbolj neugodnem trenutku, ko je bila bolniško odsotna. »Mislim, da je slovenska javnost dobro obveščena, da je zbolela za covidom-19,« je povedal Perič, ki se mu zdi očitana odsotnost ministrice v zadnjih tednih logična.  Čeprav interpelacije zoper Dikaučiča Perič še ni prebral, se mu očitki ne zdijo novi. »O teh stvareh smo se pogovarjali že na zaslišanju ministra, tako da ni nobene nove okoliščine. Namesto, da bi vložili eno interpelacijo, so rekli, pa dajmo dve, če smo že pri tem,« je potezo opozicije ocenil Perič.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine