Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Stanislav Zore ob prazniku: V zaupanju v Boga in v življenju z njim je naša moč

Praznik Marijinega vnebovzetja je najstarejši Marijin praznik. Od leta 1992 je v Sloveniji dela prost dan.
Stanislav Zore na Brezjah. FOTO: Drago Perko 
Stanislav Zore na Brezjah. FOTO: Drago Perko 
STA
15. 8. 2024 | 06:55
15. 8. 2024 | 13:07
7:59

Ob največjem Marijinem prazniku, prazniku Marijinega vnebovzetja bodo danes v cerkvah po državi potekale slovesne maše. V najbolj obiskanem slovenskem romarskem središču na Brezjah je osrednjo mašo vodil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Vernike je nagovoril k sledenju Božji volji. Izpostavil je pomen verovanja nasproti ateizmu in večnemu iskanju samega sebe ter identitete. O pomenu vere je spregovoril tudi mariborski nadškof Alojzij Cvikl na Ptujski Gori.

Praznik Marijinega vnebovzetja je najstarejši Marijin praznik. Že kristjani v prvih stoletjih krščanstva so verovali, da v nebesih ni samo Jezus s svojo poveličano človeško naravo, ampak da je v nebesih tudi Marija, ki je bolj enaka ljudem in katere življenje je bilo stalna pripravljenost na izpolnjevanje Božje volje, je pojasnil Zore.

V tej veri in upanju so kristjani izražali svoje trdno prepričanje, da nebesa niso pridržana samo za Sveto Trojico in angele. Njihovo vero je Cerkev potrdila z versko resnico, ki jo je leta 1950 razglasil papež Pij XII. Jedro krščanske vere v vnebovzetje je tako, da je Marija premagala smrt in je bila, tako kot njen sin, z dušo ter telesom vzeta v nebesa.

Kot je dejal Zore, kristjanom odpre oči in pokaže pravo držo v življenju prvi blagor, zapisan v evangelijih, to je blagor tistemu, ki veruje Božji besedi in sprejema Božjo voljo, kajti njegovo življenje postane rodovitno in njegova prihodnost se odpira v večnost. Ker veruje, je v svojem življenju odprt za Božje delovanje in v vsakem trenutku življenja sprejema in izpolnjuje Božjo voljo.

Praznik Marijinega vnebovzetja je najstarejši Marijin praznik. FOTO: Jure Eržen/Delo
Praznik Marijinega vnebovzetja je najstarejši Marijin praznik. FOTO: Jure Eržen/Delo

»Človek pa pozna tudi drugačno resničnost, pozna tudi zanikanje Boga. Pozna tudi zaprtost za Božjo voljo ali morda bolje rečeno: živeti hoče brez Boga, zadosten sam sebi. V tem napuhu hoče človek svet iztrgati iz Božje roke. A takoj, ko je človek nehal poslušati Boga in svoje srce odprl za besede, ki so ga vabile k samozadostnosti, k ošabnemu napuhu, se je raj razblinil. Človek brez Boga je nag in ogrožen. Ogroža ga stvarstvo okoli njega in ogrožajo ga ljudje okoli njega,« je v pridigi dejal Zore.

Poudaril je, da današnji svet noče, da bi človek poslušal Boga in izpolnjeval njegovo voljo: »Z vsemi mogočimi pravicami ga postavlja na odprt prostor niča, kjer ni več smeri in ciljev, kjer ni več poti in izpolnitve, kjer ostaja samo še ta trenutek in človekovo iskanje samega sebe in svoje identitete.« Vendar, kot je dejal Zore, brez Boga, ki človeku daje dostojanstvo, človek išče svojo podobo iz dneva v dan in vedno znova razočaran spozna, da ne ve, kdo je.

Stanislav Zore je vernike nagovoril k sledenju Božji volji. FOTO: Uroš Hočevar
Stanislav Zore je vernike nagovoril k sledenju Božji volji. FOTO: Uroš Hočevar

»Marija Vnebovzeta nas spodbuja, naj se ne ukvarjamo z zmajem in njegovimi teorijami, ideologijami, zakoni in vsem drugim, s čimer hoče človeka in svet iztrgati iz Božjih rok. Spodbuja nas, naj bodo naša srca naravnana na Boga,« je vernike na Brezjah pozval Zore. »V zaupanju v Boga in v življenju z Bogom je naša moč,« je današnjo pridigo sklenil ljubljanski nadškof, ki se je v preteklosti na Brezjah večkrat dotaknil različnih aktualnih družbenih vprašanj.

Zoretu je danes pred baziliko Marije Pomagaj po oceni rektorja Marijinega svetišča na Brezjah patra Roberta Bahčiča prisluhnilo okoli 4000 ljudi, v zadnjih dveh dnevih pa so pri mašah na Brezjah našteli že več kot 6000 ljudi. Kar nekaj romarjev pričakujejo tudi popoldan, med drugim udeležence jubilejnega, 30. romanja z Rečice ob Savinji.

Povečan obisk na Brezjah sicer beležijo že vse od 1. avgusta, posebej letos poleti opažajo porast števila romarjev iz tujine. Kot je povedala direktorica Romarskega urada Brezje Andreja Eržen Firšt, Brezje letno obišče več kot 350.000 romarjev, letos pa jih glede na porast pričakujejo še več.

Letos romarje na Brezjah pričakuje prenovljen zvonik bazilike. FOTO: Drago Perko 
Letos romarje na Brezjah pričakuje prenovljen zvonik bazilike. FOTO: Drago Perko 

Letos romarje na Brezjah pričakuje prenovljen zvonik bazilike, v prihodnje pa se obeta tudi nadgradnja muzeja jaslic, za katero je bilo pred kratkim izdano gradbeno dovoljenje.

Verniki se k milostni podobi Marije Pomagaj, ki jo je pred 210. leti naslikal Leopold Layer, obračajo zaradi prošenj in zahval. Pri obisku Brezij na veliki šmaren pa številni izpostavljajo tudi pomen tradicije. Na Brezje tako hodijo vsako leto ali pa vsako leto obiščejo drugo slovensko Marijino svetišče. Številni pridejo z družinami in obisk Brezij povežejo z obiskom sorodnikov ali prijateljev. Zlasti tisti iz bližnjih krajev pa priložnost izkoristijo tudi za rekreacijo in se na Brezje podajo peš ali s kolesom.

Maša na Brezjah. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Maša na Brezjah. FOTO: Voranc Vogel/Delo

Mariborski nadškof Alojzij Cvikl je ob 10. uri maševal na Ptujski Gori, koprski škof Jurij Bizjak na Sveti Gori pri Gorici, novomeški škof Andrej Saje na Zaplazu, upokojeni novomeški škof Andrej Glavan v Strunjanu, ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik na Prihovi, upokojeni beograjski nadškof Stanislav Hočevar v Turnišču, apostolski nuncij v Sloveniji nadškof Jean-Marie Speich pa pri Gradu na Goričkem. Celjski škof Maksimilijan Matjaž je slovesni romarski maši vodil ob 9. in 11. uri na Svetih gorah nad Bistrico ob Sotli.

Na Štajerskem se največje množice vernikov ob Marijinem prazniku zbirajo na Ptujski Gori. V tamkajšnji baziliki Marije Zavetnice s plaščem je današnjo osrednjo mašo vodil mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl, ki je v nagovoru zbranim prav tako spregovoril o pomenu vere. Po njegovih besedah danes stojimo na razpotju med kulturo življenja in smrti. »V kulturi smrti je življenje razvrednoteno, meje so zabrisane in človek je le sredstvo v rokah tistih, ki imajo moč odločanja in lahko sprejemajo zakone, ki niso po meri človeka,« je dejal.

Po njegovem prepričanju je povod za takšno miselnost vse manj vere v Boga in s tem povezan upad vere v nebesa in pekel. »Pri mnogih ljudeh je ta ne-vera povezana z načinom življenja. Niso neverni zato, ker bi bili prepričani, da Boga ni; njihova nevera je bolj posledica prepričevanja samega sebe, da je zaradi načina življenja, ki ga živijo, bolje, da Boga ni,« je dejal. Ob tem je izpostavil še, da ko je človeštvo našlo Boga, je našlo samo sebe. »Če izgubi Boga, je v nevarnosti, da izgubi samo sebe,« meni.

Marijino vnebovzetje je v slovenskem verskem izročilu globoko zakoreninjeno. Mariji je posvečenih veliko župnijskih, podružničnih, zlasti pa božjepotnih cerkva in kapelic. Praznik Marijinega vnebovzetja je od leta 1992 v Sloveniji dela prost dan.

Katoliška cerkev s tem praznikom po navedbah Slovenske škofovske konference poudarja dostojanstvo in poklicanost vsake ženske. Hkrati je Marijino vnebovzetje praznik upanja, saj sporoča, da je Marija dosegla polnost življenja, ki ga kristjani vidijo v večnosti.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine