Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

NSi: Evropskega komisarja naj predlagajo novoizvoljeni slovenski evroposlanci

Demokratični deficit v postopku bi presekali tako, da bi večjo odgovornost predali evropskim poslancem in posredno tudi volivcem.
V NSi si prizadevajo, da bi na novega komisarja vplivali poslanci, ki bodo izvoljeni na majskih evropskih volitvah. FOTO: Mavric Pivk/Delo
V NSi si prizadevajo, da bi na novega komisarja vplivali poslanci, ki bodo izvoljeni na majskih evropskih volitvah. FOTO: Mavric Pivk/Delo
9. 5. 2019 | 11:23
9. 5. 2019 | 12:40
5:32
Ljubljana – Evropski komisar iz Slovenije ni stvar levice ali desnice, ampak je v Bruslju ogledalo celotne Slovenije, so prepričani v Novi Sloveniji. Zato predlagajo, da bi kandidata morala podpreti večina novoizvoljenih domačih evropskih poslancev, vlada pa bi nato o imenu odločala na svoji seji. Posredno bi tako nanj vplivali prav volivci.

Spisali so predlog spremembe zakona o sodelovanju med državnim zborom in vlado v zadevah EU, ki ga bodo še danes vložili v državni zbor, kasneje ga bodo predstavili drugim poslanskim skupinam. »Ljudje bodo odločali o tem, kdo je kompetenten, da nas zastopa v evropskem parlamentu. Lahko bi imeli tudi več besede pri tem, kdo bo slovenski komisar,« razmišlja poslanka Ljudmila Novak, nosilka liste NSi na evropskih volitvah.

Ob pomislekih, da bi novi način izbiranja utegnil korenito podaljšati postopek, pravi, da bo imelo pet poslancev do oktobra oziroma novembra dovolj časa, da se poenotijo okrog kandidata. Navsezadnje bi ga lahko izbrali tudi med seboj.

Poslanski kolega Jožef Horvat, ki se prav tako poteguje za sedež evropskega poslanca, meni, da čas ne bi smel biti problem, in je dejal, da se evropska komisija marsikdaj sestavi celo hitreje kot nacionalne vlade.

Evropskega komisarja po državah izbirajo različno, ponekod so bolj vključeni nacionalni parlamenti, drugod bolj evropski poslanci, je še dodal.
 

Zapolniti pravne praznine, omejiti moč strank


Ljudmila Novak je spomnila na velike težave, ki so jih različne koalicije imele v preteklosti z izbiranjem kandidata, saj so se med strankami vneli boji. Jožef Horvat je po prejšnjih evropskih volitvah pisal tedanji premierki Alenki Bratušek, naj predstavi, kakšna je formalna pot izbiranja domačega komisarja, a ostal brez odgovora. Že takrat so v stranki predlagali, da bi na izbor slovenskega komisarja vplival tudi volilni rezultat na evropskih volitvah.

Prepričani so, da obstoječi postopek ni bil primeren, saj je puščal ogromno prostora za različne oblike političnih in strankarskih dogovarjanj ter kot tak ni dosegal minimalnih demokratičnih standardov.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine