Ljubljana – Zbornica zdravstvene in babiške nege se je odzvala na izjave ministra za zdravje Sama Fakina, ki je med drugim napovedal, kako bodo medicinske sestre razbremenile zdravnike nekaterih administrativnih del: sprašujejo se, »v katerem vzporednem svetu živi minister, ki se spreneveda glede nemogočih razmer v zdravstvenem sistemu in trdi, da problemov ni«. Za prihodnji četrtek zbornica napoveduje okroglo mizo s pomenljivim naslovom: Kdo bo skrbel za paciente, ko medicinskih sester ne bo več?!
Zbornica, ki povezuje strokovna društva medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov, v odzivu opozarja: »Dejstva kažejo, da so zdravstveni timi preobremenjeni in da s skrajnimi močmi vzdržujejo strokovnost. Enostavne rešitve, ki ne bodo sistemsko reševale težav v zdravstvenem sistemu, bodo še poslabšale razmere. Interes vseh pa je nenazadnje enak, to je kakovostna in varna obravnava pacientov, ki pa je s premalo in s preobremenjenim kadrom ne bo mogoče zagotoviti.«
Zdravstveni timi zaradi preobremenjenosti s skrajnimi močmi ohranjajo strokovnost.
Kot navajajo, ministra Fakina že od začetka mandata prosijo »za sprejetje pripravljenega dokumenta Kompetence in poklicne aktivnosti izvajalcev v dejavnosti zdravstvene nege, ki je osnova za nadaljnje urejanje dejavnosti zdravstvene nege in poklica ter temelj za nadaljnjo vzpostavitev kadrovskih standardov in normativov. Dokument je stroka pripravila skladno z decembra 2017 sprejetim zakonom o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravstveni dejavnosti, a še vedno čaka na podpis ministra. Na konkretna vprašanja, zakaj minister blokira dokument, doslej še nismo prejeli odgovora.«
Ni več časa za sprenevedanje, skrajni čas je za resen in temeljit pristop k reševanju težav zdravstvenega sistema, svarijo v zbornici zdravstvene in babiške nege. Foto Jure Eržen
V odzivu še poudarjajo, da že deset let opozarjajo na preobremenjenost in pomanjkanje izvajalcev zdravstvene nege, hkrati pa jih veliko zapušča ta poklic ali odhajajo v tujino. Zbornica se tako pridružuje zdravnikom v pozivu k sistemskemu reševanju razmer v zdravstvu, ki so v javnem pismu opozorili, da je slovensko zdravstvo v slabem stanju, kar sproti »testirajo« zdravniki in medicinske sestre, na koncu pa občutijo bolniki.
Zato tudi zbornica medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov svari: »Ni več časa za sprenevedanje, skrajni čas je za resen in temeljit pristop k reševanju težav zdravstvenega sistema.« V zdravstveni in babiški negi so razmere vse slabše, in če se ne bodo opazno izboljšale, bo kader še naprej odhajal v tujino ali pa se mladi za te poklice ne bodo več odločali.
Komentarji