Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Kako na porodniško, če mora biti projekt opravljen?

Ali država, ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, krši človekove pravice?
V času trajanja projektov raziskovalke, ki so na porodniškem dopustu, svojega statusa ne morejo zamrzniti, ampak mora biti projekt izveden. FOTO: Blaž Samec/Delo
V času trajanja projektov raziskovalke, ki so na porodniškem dopustu, svojega statusa ne morejo zamrzniti, ampak mora biti projekt izveden. FOTO: Blaž Samec/Delo
12. 3. 2019 | 11:15
12. 3. 2019 | 11:27
5:07
Ljubljana – »S tem razpisom država sistematično krši človekove pravice in diskriminira znanstvenice, ki gredo v času trajanja projekta na porodniški dopust,« pravi dr. Griša Močnik z Instituta Jožef Stefan o javnem razpisu za spodbujanje raziskovalcev na začetku kariere. V času treh let, koliko trajajo projekti, raziskovalke, ki so na porodniškem dopustu, svojega statusa ne morejo zamrzniti, ampak mora biti projekt izveden.

Pred tednom dni so bili objavljeni rezultati drugega javnega razpisa za spodbujanje raziskovalcev na začetku kariere, ki je bil objavljen lani. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je razpisalo 12,8 milijonov evrov sredstev. Prejeli so 85 vlog in izbrali 47 vlog v skupni vrednosti 8 milijonov evrov. Namen razpisa je vzpostavljanje povezave med raziskovalnimi organizacijami in podjetji, povezovalni člen pa so raziskovalci na začetku kariere. »V projektih imajo pomembno vlogo doktorji znanosti, torej tudi ženske, ki so v letih, ko se odločajo za prvega ali drugega otroka oziroma moški, ki koristijo starševski dopust,« pravi Griša Močnik.
 

Podaljšanje projekta ni možno


Toda razpis, ki je financiran iz evropskih skladov, ne daje možnosti, da bi rok trajanja projekta – to je tri leta – podaljšali. Pri drugih projektih, opozarja Griša Močnik, je predvideno, da gredo starši lahko na porodniški dopust in se za ta čas podaljša trajanje projekta: »S tem razpisom pa država starše, predvsem pa znanstvenice, diskriminira! Poleg tega je bilo ministrstvo lani ponovno opozorjeno, kakšen razpis je to, a so ga vseeno objavili še enkrat, kar pomeni, da gre za sistemsko kršitev človekovih pravic. Težko je razumeti, da država ne podpira znanstvenic, da bi imele otroke.«

Na problem razpisa je leta 2017, ko je bil objavljen prvi razpis, opozorila komisija za ženske v znanosti. Javili sta se jim dve raziskovalki, ki sta med projektom odšli na porodniško. »Na ministrstvu so nam zagotovili, da je projekt tako zastavljen zaradi evropskega pogojev oziroma načina financiranja,« pravi Marta Klanjšek Gunde, ki je bila takrat članica omenjene komisije. Toda ko so v Slovenijo prišli iz Evropskega inštitut za enakost spolov (EIGE) in so jim predstavili problem, so izvedeli, da v razpisu niso opredeljeni evropski, ampak slovenski pogoji.

Zagovornik načela enakosti je zaradi možne diskriminacije v razpisu za raziskovalce na začetku znanstvene kariere po uradni dolžnosti sprožil postopek ugotavljanja diskriminacije zaradi spola in starševstva. FOTO: Blaž Samec/Delo
Zagovornik načela enakosti je zaradi možne diskriminacije v razpisu za raziskovalce na začetku znanstvene kariere po uradni dolžnosti sprožil postopek ugotavljanja diskriminacije zaradi spola in starševstva. FOTO: Blaž Samec/Delo


Toda ob lanskem razpisu, ko je bil ponovno izpostavljen problem znanstvenic na porodniški, so na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, kjer so razpis pripravili, odgovorili, da »zamrznitev operacije ni predvidena«. Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve razpisa, ki ga je objavilo drugo ministrstvo, ne morejo presojati, pravijo: »Javne razpise drugih organov z vidika diskriminacije na osnovi katere koli osebne okoliščine, vključno s spolom, lahko obravnava in presoja le Zagovornik načela enakosti ali pristojna inšpekcija.«
 

Začetek postopka ugotavljanja diskriminacije


Iz pisarne Mihe Lobnika, zagovornika načela enakosti, pa je prispel odgovor, da je zagovornik včeraj zaradi možne diskriminacije v razpisu za raziskovalce na začetku znanstvene kariere po uradni dolžnosti sprožil postopek ugotavljanja diskriminacije zaradi spola in starševstva.

Raziskovalci na začetku kariere so tisti, ki se odločajo za otroke, pravi zagovornik načela enakosti: »Potencialno gre torej za večjo verjetnost kot pri drugih raziskovalnih projektih, da bodo ključni izvajalci projekta v času projektnega obdobja koristili starševski dopust. Ker se v Sloveniji še vedno ženske odločajo za koriščenje starševskega dopusta, so obravnavi, ki bi sledila, lahko bolj izpostavljene ženske, vsekakor pa so obravnavi izpostavljeni starši.«

Zagovornik načela enakosti, ki je bil ustanovljen leta 2016 kot neodvisni državni organ, je v letu 2018 zaključil 8 zadev, ki so povezane s spolom kot osebno okoliščino. Če med postopkom ugotovi, da je do diskriminacije prišlo, kršitelju predlaga, kako naj diskriminacijo odpravi. Če zavezanec odločbe ne spoštuje, predlaga, da kot prekrškovni organ primer obravnava pristojna inšpekcija.

Postopki trajajo različno dolgo, tudi po nekaj mesecev, zato ni mogoče napovedati, kdaj bo postopek, povezan z razpisom za spodbujanje raziskovalcev na začetku kariere, končan.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine