Janez Poklukar je prejšnji teden kot kandidat za zdravstvenega ministra že uspešno prestal zaslišanje pred parlamentarnim odborom za zdravstvo, danes je šel še skozi državnozborsko sito. Na izredni seji državnega zbora so njegovo imenovanje podprli s 50 glasovi, 31 jih je bilo proti, poroča STA.
Na ministrstvu bosta vsaj zaenkrat na svojih položajih ostali trenutni državni sekretarki – mandat državnih sekretarjev je namreč vezan na ministra –
Alenka Forte in
Marija Magajne. Prejšnji teden je po zaslišanju v DZ Poklukar pojasnil, da se bo po prihodu na ministrstvo sestal z zaposlenimi in jim dal možnost, da se izkažejo na svojih položajih. »O imenih takrat, ko bodo podani predlogi,« je povedal danes.
Prednostno se bo lotil reorganizacije ministrstva
V nagovoru po imenovanju in zaprisegi je novi minister za zdravje ponovil, da bi bil danes raje v ambulanti, a verjame, da lahko na mestu ministra naredi več za zdravje ljudi. »Verjamem, da je pred nami ključen trenutek za spremembe v zdravstvu. Skupaj in poenoteni v skupnem cilju lahko dosežemo tisto, kar v zdravstvu že dolgo čakamo. Naši pacienti, zaposleni in vsi Slovenci si to zaslužimo,« je povedal. Vse v DZ je povabil h konstruktivnemu dialogu in sodelovanju.
Prednostno se bo lotil reorganizacije ministrstva in njegove kadrovske okrepitve. »Potem pa seveda vse, kar je vezano na epidemijo – evalvacija, reorganizacija in spremenjeno delovanje svetovalne skupine,« je naštel. Izpostavil je tudi vprašanje zalog osebne varovalne opreme, testiranj na novi koronavirus in cepljenje ter prenove strategije cepljenja.
Že jutri bodo poslali pobudo za sestanek na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, je napovedal Poklukar. »Računamo tudi na hiter odziv. Čim prej si želimo poslati javnim zavodom jasna navodila, kako v tem težkem letu, ko smo še del epidemije, zagotoviti dostopno zdravstvo in obvladljive čakalne vrste,« je še dodal. Načrtuje tudi srečanje z Združenjem zdravstvenih zavodov Slovenije, ministrstvom za finance, strokovnimi združenji in predstavniki delavcev.
Janez Poklukar prejšnji teden že uspešno prestal zaslišanje pred parlamentarnim odborom za zdravstvo. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Podpora poslancev pričakovana
Poklukar je bil na čelu UKC Ljubljana zadnji dve leti, pred tem pa je pet let vodil jeseniško bolnišnico. Podpora poslancev njegovemu ministrskemu mandatu je bila pričakovana, ob delu pa bo, kot se je izrazil eden od nekdanjih ministrov, trpel Tantalove muke. Od njega se namreč pričakuje, kar se je do zdaj od vseh ministrov: reševanje vseh problemov, ki so se v zdravstvu kopičila desetletja dolgo.
Sogovorniki priznavajo, da v letu in pol, kolikor še traja mandat sedanje vlade, ne bo mogel doseči korenitih sprememb, upajo pa, da jih bo vsaj odločno začrtal. Ko bo epidemija premagana, bodo v zdravstvu vrste še daljše, denarja bo še vedno premalo, kadrovska stiska pa velika. Kako bo pot zaznamoval Poklukar, ki si v teh dneh sestavlja tudi ekipo, bo že kmalu vidno.
Če bo imel močno politično podporo, mu bo uspelo tudi kaj premakniti, sicer bo bolj stopical na mestu. Podporo za zdaj ima.
Ker je zdravnik, so vanj še bolj uprte oči kolegov – zdravnikov: številni od njega pričakujejo, da bo podprl njihova prizadevanja za izstop iz enotnega plačnega sistema. Veliko težav mu utegnejo povzročati pritiski pri urejanju financiranja zdravstvene dejavnosti in s tem povezanim dopolnilnim zdravstvenim zavarovanjem.
Bojana Beović. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Bojana Beović, predsednica Zdravniške zbornice
Od novega ministra pričakujemo dobro sodelovanje. Zdravniška zbornica ima nekaj javnih pooblastil (podeljuje, podaljšuje in odvzema licence, izvaja strokovni nadzor s svetovanjem …), ki se jih trudi dobro izvajati, a potrebuje sodelovanje ministrstva, ki je dovolj hitro in omogoča izvajanje omenjenih pooblastil. Pričakujem tudi vzpostavitev dialoga, ki bo v skupno dobro, kar zadeva reorganizacijo zdravstva. V zvezi s tem je na zbornici veliko znanja, zato smo pripravljeni sodelovati in predstaviti predloge, ki so že precej dodelani in usklajeni v zdravniških vrstah.
Osebno pa od kolega Poklukarja, zdravnika z direktorskimi izkušnjami, pričakujem, da bo delal v prid zdravstva. On ne samo, da ve, kako, ampak zna to tudi izvesti, kar je dokazal z delom v SB Jesenice in ljubljanskem UKC. Sicer pa z izbiro njega ne morem biti najbolj zadovoljna, ker bo s tem UKC izgubil zelo dobrega direktorja. Za državno raven pa je odlično, da pride nekdo s takim znanjem in motivacijo, ki gre, kot smo spoznali v UKC, v res pravo smer.
Marjan Pintar. FOTO: Leon Vidic/Delo
Marjan Pintar, direktor Združenja zdravstvenih zavodov
Gospod Poklukar dobro pozna slovenski zdravstveni sistem, kar je tudi ključno izhodišče za njegovo prihodnje delovanje. Delo začenja v času epidemije, ki bo gotovo primarni izziv. Velika obveznost bo tudi predsedovanje EU, po izteku katerega bomo na pragu volitev. Glede na navedeno morajo biti tudi naša pričakovanja realna. Ni mogoče, da bi pred ministra postavili vse izzive, pred katerimi je slovensko zdravstvo in so se nabirali v zadnjih tridesetih letih.
Naše ključno pričakovanje je, da bo Poklukar ostal zvest zavezi, ki jo je podal pred parlamentarnim odborom za zdravstvo, to je, da bo skrbel za ohranitev in nadaljnji razvoj slovenskega javnega zdravstva ter strogo ločitev javnega od zasebnega.
Zdravstvo je storitvena dejavnost, v kateri sta pomembna obseg in kakovost storitev. Kako vodstvom omogočiti, da bodo lahko stimulirala zaposlene, ki delajo več in bolje, je zelo zahteven izziv. Ukrepi za skrajševanje čakalnih dob bodo lahko uspešni, če bo ministru uspelo za ta namen zagotoviti več sredstev.
Tatjana Mlakar. FOTO: Zore Janoš/Delo
Tatjana Mlakar, bodoča direktorica ZZZS
Glede na dosedanje delo gospoda Poklukarja ocenjujem in si želim, da bi njegovo delovanje, podobno kot moje, temeljilo na povezovanju in sodelovanju. Menim, da povezani z znanjem, izkušnjami, informacijami in različnimi vidiki poznavanja sistema zdravstvenega varstva lahko najdemo ustrezne rešitve, ki bodo zavarovanim osebam zagotavljale zdravstvene storitve s primerljivo regijsko preskrbljenostjo in z upoštevanjem dopustnih čakalnih dob.
Konrad Kuštrin. FOTO: Uroš Hočevar/Delo
Konrad Kuštrin, predsednik sindikata Fides
Dobro je, da ima podporo vseh koalicijskih strank. Računam, da mu bo v dobrem letu mandata uspelo vsaj postaviti temelje za spremembe zdravstvene zakonodaje, o katerih se vsi strinjamo. Trenutno je najbolj aktualna sprememba sistema plač v javnem sektorju. Pri tem računamo na njegovo absolutno podporo. Plača zdravnika po končani medicinski fakulteti in petletni specializaciji je 1500 evrov, ob tem, da večina družinskih zdravnikov dela še enkrat več kot določajo standardi. Pomanjkanje družinskih zdravnikov in beg srednjih medicinskih sester je izraz razmer, zato se zavzemamo za izstop celotnega zdravstva iz sedanjega sistema plač.
Pričakujem tudi, da bo minister začrtal spremembe v financiranju zdravstvene dejavnosti: ZZZS deli sredstva in je v zadnjih letih prevzel oblast nad celotnim zdravstvom, zato tudi minister nima nobenega vpliva. Nujno bo treba uvesti konkurenco. A veliko zdravstvenih zavarovalnic ne bo nič spremenilo, če se ne bo vedelo, za kaj konkurirajo. Najprej bo torej treba določiti osnovno košarico zdravstvenih pravic.
Monika Ažman. Foto Leon Vidic/Delo
Monika Ažman, predsednica Zbornice-Zveze
Od novega ministra za zdravje pričakujemo sprejetje kadrovskih standardov in normativov za področje zdravstvene nege in babištva, temelječih na pacientovih potrebah. Potrebni so predvsem zato, da bomo na podlagi pacientovih potreb lahko ustrezno načrtovali in izobrazili kader, ki ga nujno potrebujemo za kakovostno zdravstveno oskrbo pacientov. Kadrovske standarde in normative bi moralo ministrstvo za zdravje skladno s stavkovnimi zahtevami sprejeti do 30. 9. 2019, a se to do zdaj še ni zgodilo.
Poleg tega pričakujemo, da bo minister, pristojen za zdravje, imenoval predstavnika zdravstvene in babiške nege v Zdravstveni svet RS ter sprejel odločitev o pripravi strategije razvoja zdravstvene in babiške nege za obdobje 2021–2030. Da urejanja neprimernih delovnih pogojev, zagotovitve ustreznega plačila za odgovorno delo ter izboljšanja statusa izvajalcev zdravstvene in babiške nege niti ne omenjamo – to so stvari, na katere opozarjamo že več let in jih je nujno treba rešiti, sicer nam grozi razpad zdravstvenega sistema.
Aleš Mikeln. Foto: Leon Vidic/Delo
Aleš Mikeln, predsednik uprave Vzajemne
V Vzajemni pozdravljamo odločitev gospoda Poklukarja, da v času ene največjih zdravstvenih kriz prevzame vodenje ministrstva. Glede na situacijo, v katero se je znašel cel svet, tudi Slovenija, moramo vsi skupaj naša pričakovanja prilagoditi in jih usmeriti na najbolj kritična področja slovenskega zdravstva, kjer je obvladovanje epidemije covid-19 na prvem mestu.
Področje, ki bi mu bilo potrebno prav tako posvetiti še več pozornosti, je skrajševanje čakalnih vrst oziroma dostopnost do zdravstvenih storitev ter argumentirana in strokovna diskusija o celoviti reformi slovenskega zdravstvenega sistema in ureditvi dolgotrajne oskrbe.
Verjetno je nerealno pričakovati celovito zdravstveno reformo v času, ki bo novemu ministru ostal do konca tega mandata. Kljub temu menimo, da je treba ta proces začeti ter na področju organizacije in financiranja zdravstva zastaviti pot, ki bo vodila do dolgoročne finančne vzdržnosti zdravstvenega sistema. Pri tem bo seveda izjemnega pomena odprt in širok dialog ministra z vsemi ključnimi deležniki, tudi zavarovalnicami, ki lahko s svojimi izkušnjami in znanjem pripomoremo k pripravi učinkovitih ukrepov za kakovostno, vsem dostopno in dolgoročno finančno vzdržno javno zdravstvo.
Komentarji