Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

G+vprašnje: Kako do mednarodne zdravstvene kartice, kje velja?

Klemen Ganziti,vodja – direktor Področja za urejanje zavarovanj in mednarodno zdravstveno zavarovanjepri Direkciji ZZZS odgovarja na G+ vprašanja, kako do mednarodne zdravstvene kartice, katere zdravstvene storitve "pokriva"?
FOTO: Marko Feist
FOTO: Marko Feist
Klemen Ganziti
13. 7. 2018 | 19:35
12. 9. 2018 | 16:50
3:18
Če imate urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje v Sloveniji, ste v času začasnega bivanja v drugih državah upravičeni do nujnega oziroma potrebnega zdravljenja. Postopek uveljavljanja in obseg pravic do zdravstvenih storitev je odvisen od tega, v kateri državi uveljavljate zdravstvene storitve.

Klemen Ganziti Foto Osebni arhiv
Klemen Ganziti Foto Osebni arhiv


V državah članicah Evropske unije (EU) in Evropskega gospodarskega prostora (EGP) ter v Švici imate med začasnim bivanjem pravico do nujnih in potrebnih zdravstvenih storitev, in sicer neposredno pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne, državne zdravstvene mreže.

Zdravstvene storitve uveljavljate z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja (v nadaljevanju: evropska kartica). V državah, s katerimi ima Slovenija sklenjene meddržavne sporazume o socialnem zavarovanju (Avstralija, Bosna in Hercegovina, Črna gora, Republika Makedonija, Republika Srbija) , imate med začasnim bivanjem pravico do nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči pri zdravnikih, ki so del javne, državne zdravstvene mreže. Zdravstvene storitve v teh državah uveljavljate z evropsko kartico in pripadajočim spremnim dopisom, v Avstraliji je potrebno priložiti tudi potni list. V nekaterih državah se morate pred uveljavljanjem zdravstvenih storitev zglasiti pri uradu zdravstvene zavarovalnice v kraju začasnega bivanja.

 Nujne in potrebne zdravstvene storitve so storitve, ki so potrebne iz medicinskih razlogov, upoštevajoč naravo storitev in pričakovano dolžino bivanja v teh državah. Obseg in vrsto zdravstvenih storitev opredeli zdravnik, ki sprejme osebo na zdravljenje, pri čemer je ključnega pomena opredelitev pričakovane dolžine bivanja v tujini, saj je zavarovana oseba, ki dalj časa biva v drugi državi članici (npr. študentje na študiju v tujini, delavci na delu v tujini, iskalci zaposlitve) upravičena do večjega obsega pravic, kot oseba, ki biva v drugi državi članici krajši čas (npr. osebe na službenem ali zasebnem potovanj). To pomeni, da mora zdravnik na podlagi evropske kartice osebi nuditi zdravstvene storitve v takem obsegu, da se ji zgolj zaradi zdravljenja ni potrebno vrniti v domovino pred potekom nameravanega bivanja v drugi državi članici EU, EGP in Švici.

Navedene storitve se uveljavljajo v skladu s predpisi države, v kateri zavarovana oseba poišče zdravniško pomoč.

Evropska kartica je brezplačna in jo je mogoče enostavno naročiti na spletni strani ZZZS ali z mobilnim telefonom. Upoštevati je potrebno tudi čas od naročila do prejema kartice, ki znaša najmanj 4 delovne dni. Če kartico že imate, preverite rok njene veljavnosti.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine