Ljubljana – Tudi Desus se je pridružil klinično mrtvi SMC, kaže najnovejša javnomnenjska poizvedba Mediane. Rezultati ankete, podrobneje jih bomo objavili v ponedeljek, potrjujejo oceno, da bodo medijske objave o obiskih ministrice za kmetijstvo na Krasu in v Izoli ter dileme, ki se pri tem pojavljajo, krepko škodile stranki in vplivale na podporo volivcev. Pomembni premiki se sicer kažejo tudi pri drugih strankah.
Če bi bile volitve jutri, Desus torej ne bi prestopil parlamentarnega praga in bi se skupaj z drugo koalicijsko partnerico
Janeza Janše iz državnega zbora poslovil. Podpora stranki je v mesecu dni močno padla in je celo nižja od podpore zunajparlamentarni Piratski stranki pa tudi nižja od rezultatov, ki jih v anketi dosegajo SAB in SNS ter seveda druge močnejše stranke s SDS na čelu.
Nekoč politični praktik Bogdan Biščak je danes politični analitik. FOTO: Marko Feist/Slovenske novice
Bogdan Biščak, politični analitik
Aleksandra Pivec je po mojem mnenju zapravila ves svoj politični kapital, zapravila pa ga je s svojimi lažmi, in ne s tem, da so ji nekdo drug plačal nek račun. Če bi to priznala in se pokesala, bi šla zadeva verjetno mimo. Kapital je zapravila pri vseh, razen pri Janezu Janši. Molk predsednika vlade daje slutiti, da čaka na razplet in da je morda tudi on ocenil, da je teh nesmiselnih laži dovolj.
Sum korupcije in zlorabe položaja je očitno vplival tudi na razpoloženje strankine interne javnosti, piranski lokalni odbor Desusa je tako že sklenil, da se mora predsednica
Aleksandra Pivec posloviti, če se medijske objave izkažejo za resnične. Manj ostri pa so bili včeraj v Izoli, kjer so sklenili, da bodo podprli ponedeljkov sklep poslanske skupine. Če bo na dnevnem redu sveta stranke glasovanje o nezaupnici predsednici, pa se bodo opredelili na zboru članov.
Razpoloženje pokrajinskih odborov se po mnenju sogovornikov iz stranke obrača proti predsednici. Njena usoda bo znana čez dobra dva tedna, ko bo svet Desusa odločal o nezaupnici, na dnevnem redu pa je predvidena tudi razprava o nadaljnjem sodelovanju v koaliciji ter odpiranju ideoloških tem, o katerih je bilo pred oblikovanjem koalicije dogovorjeno, da se jim bodo partnerji izogibali.
Medtem ko je podpora Desusu po medijskem seciranju ravnanj Aleksandre Pivec ob njenih obiskih Krasa in Obale v javnomnenjski anketi Mediane strmoglavila, sama ocenjuje, da dela dobro. Bolje kot njeni predhodniki, je prepričana. Napadi, ki jih je deležna, so po njenem mnenju rezultat delovanja pomembnih članov njene stranke.
»Gre za zaroto, pri kateri sodelujejo nekdanji in sedanji vodstveni člani naše stranke. Žalostno je, da tako zahrbtni in nemoralni ljudje zasedajo pomembne funkcije v stranki in državi. Za dobro upokojencev, ki so z našim konsistentnim delom za časa te vlade dobili bistveno več kot v vseh prejšnjih vladah, bi bilo častno od teh gospodov, da sedaj, ko je zarota razkrita, odstopijo, in se več ne pojavljajo v javnem življenju. Saj ne more in ne sme biti moj delovni obisk na Krasu najpomembnejša tema v Sloveniji, pomembnejša kot obvladovanje najhujšega virusa v zadnjih 500 letih, virusa, zaradi katerega umirajo ljudje. In ne more biti pomembnejša od pomembnih demografskih vprašanj, ki jih v okviru koalicijske pogodbe rešujemo, medtem ko so bila zanemarjena že dolga leta,« je prepričana Aleksandra Pivec, predsednica Desusa in kmetijska ministrica.
Do konca meseca bo znano, ali se bo Aleksandra Pivec poslovila in ali jo bo na čelu Desusa začasno do volilnega kongresa zamenjal Tomaž Gantar. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Čas za slovo ali ne
Mnenja političnih analitikov o tem, ali je že zapravila ves svoj kapital in je čas za slovo od politike, so različna. Medtem ko nekdanji politik
Bogdan Biščak ocenjuje, da bi moralo biti zaradi laži, v katere se je zapletla, njene politične kariere konec,
Dejan Steinbuch, odgovorni urednik
Portala plus, opozarja, da je nedolžen vsak, dokler mu ni dokazana krivda.
»Pivčeva je kot predsednica koalicijske stranke Desus že dlje časa 'na prepihu', vsaj takšen občutek ustvarjajo nezadovoljneži v njeni stranki. Če sprejmemo to tezo, je logično, da velja za 'najšibkejši člen' Janševe koalicije in je vsak, tudi najmanjši spodrsljaj, ki se ji je pripetil, potrebno uporabiti proti njej. O tem, ali so vsi očitki upravičeni, bo pokazal čas, vsekakor pa verjetno v resnici ni tako usodno, kot se zdi. Bilo pa bi pametno, če bi se malce posula s pepelom in opravičila, če je ravnala narobe,« pravi.
Dejan Steinbuch, politični analitik in odgovorni urednik Portala plus FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Dejan Steinbuch, politični analitik
To, kar se zadnje tedne dogaja Aleksandri Pivec, je tipičen primer negativne medijske kampanje, ki jo vodijo večji del opozicije in še nekaj vplivnih posameznikov in interesnih skupin. V bistvu niti ne gre za ideološke spore ali nesoglasja, temveč izključno za »višje cilje«. Jasno je, da gre pri lovu nanjo v prvi vrsti za lov na Janšo oziroma poskus, da se vrže koalicijo in sproži predčasne volitve.
Medtem pa se v interni javnosti stranke krepi nezadovoljstvo. V četrtek bo skupno stališče Obale oblikoval tudi pokrajinski odbor južne Primorske.
Tomaž Gantar izjav in ocen o ravnanju predsednice pred tem ne daje. Na svetu stranke, ki mu predseduje in je najvišji organ Desusa med kongresoma, pa bo po njegovih besedah na dnevnem redu ob glasovanju o nezaupnici Aleksandri Pivec tudi razprava o nadaljnjem sodelovanju v koaliciji ter nedopustnem odpiranju ideoloških tem.
Do predsednika vlade pa je že prišlo sporočilo, da z morebitnim odhodom Pivčeve z mesta predsednice stranke poslanska skupina Desusa ne bo odrekla podpore vladi. Vprašanje pa je, ali bodo za to dobili tudi »pokritje« terena.
Pivčeva se nezaupnice ne boji, nekateri sogovorniki iz stranke pa ocenjujejo, da se je tehtnica že nagnila proti njenemu odhodu. V ponedeljek bo sicer predstavila »stališče Desusa do medijske zakonodaje«, čeprav gradiva, ki ga je pripravil nekdanji novinar, sekretar v kabinetu Janeza Janše, zdaj pa uradni govorec stranke
Janez Ujčič, organi Desusa niso obravnavali.
Komentarji