Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Črna kronika

Vodilne sumijo milijonskega oškodovanja

Radeška papirnica: kriminalisti ovadili tri fizične in tri pravne osebe.
Foto
Foto
13. 6. 2018 | 09:00
5:01
Radeče – Celjski kriminalisti so po obsežni preiskavi sumov nepravilnosti v - neuradno – radeških družbah Radeče Papir Nova in Muflon na tožilstvo podali kazensko ovadbo proti trem fizičnim in trem pravnim osebam, ki so v 2014 in 2015 zlorabile položaj in družbi oškodovale za več kot dva milijona evrov. A ovadbo zavračajo tako sedanji kot nekdanji vodilni Igor Rakuša.
Polona Malovrh
Rakuša, ki mu ne gre odrekati zaslug, da je v 2013 v potopljeno papirnico pripeljal rešitelja v podobi premožnih Arabcev iz dubajskega Emkaana, je moral papirnico zapustiti konec oktobra 2015, eden od dveh direktorjev Radeče papirja Nove (RPN) Tomaž Režun je funkcijo prevzel januarja 2016, drugi, Leopold Povše, pa je po podatkih baze Gvin zastopnik postal maja 2016. Ovadba se nanaša na obdobje 2014 in 2015, ko je bil odgovorna oseba Rakuša, kar bi lahko pomenilo, da je ovadbo vložil proti sebi. »Temu se je čudil tudi sodnik,« pritrjujejo v Radečah. A Rakuša je za Delo zagotovil, da se je k celjskim kriminalistom oglasil vsega enkrat in da se razen takrat z njim do zdaj niso pogovarjali: »Proti Tomažu Režunu, Leopoldu Povšetu in finančnici Meliti Bunderšek pa potekajo ne le kazenski, temveč celo preiskovalni postopki.«

Škodljive pogodbe, poroštva, ponarejanje

Med preiskavo so kriminalisti ugotovili, da je nekdanje poslovodstvo radeških gospodarskih družb v letih 2014 in 2015 zlorabljalo svoj položaj tako, da je v škodo podjetij, ki jih je zastopalo in vodilo, sklepalo škodljive pogodbe, dajalo poroštva brez kakršnekoli pravne ali dejanske osnove za plačilo, tudi s ponarejanjem listin in brez ustreznih protidajatev, delegiralo posamezna nakazila s transakcijskih računov teh gospodarskih družb na transakcijske račune lastniško povezanih podjetij.

Tomaž Režun, eden od dveh direktorjev RPN, zavrača, da bi se ovadba nanašala na sedanje vodstvo: »V letih 2014 in 2015 je bil odgovorna oseba v RPN in Muflonu Igor Rakuša. Če se ovadba nanaša na omenjeno obdobje, to lahko pomeni le eno: da je ovadeni lahko le Rakuša in odgovorni v podjetju v tistem času.«

Rakuša je potrdil, da je Radeče zapustil zadnje dni oktobra 2015: »Takrat so papirnico že prevzeli drugi. Leta 2014 je podjetje pod mojim vodstvom poslovalo z dobičkom. Ali naj bi bil torej odgovoren, ker smo delali dobro?«

Pravdanje jih lahko spet potopi

Rakuša pravi, da ima proti Papirnici za 14 milijonov evrov pravd, oni pa do njega dvomilijonsko. Da je tudi sedanja ekipa RPN proti Rakuši in njegovim družbam vložila »lepo število ovadb«, priznava tudi Režun. »Mediator, s katerim so se vodilni RPN sestali 25-krat in se pogajali pol leta, je ugotovil, da mi nesporno dolgujejo več kot štiri milijone evrov, kolikor je vreden 25,1-odstoten delež v RPN, če mi ga izplačajo v denarju,« je ogorčen Rakuša, ki pravi, da se papirnici zaradi vsega, kar se dogaja, slabo piše. Odpis terjatev v višini dveh milijonov lahko povzroči kapitalsko neustreznost RPN in vpliva tudi na lastnike – družino AlSudais, trdi Rakuša, ki je pred dnevi vložil še četrto ovadbo, in sicer proti Mateju Draščku, ki zdaj vodi službo notranje revizije v hranilnici Lon, v Rakuševem obdobju pa je bil vodja kadrovske službe v Paprinici. Drašček se je za Delo odzval: »O vloženi ovadbi me pristojni organi niso obvestili.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine