Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Črna kronika

Hrvaška policista na smučiščih

V času hrvaških počitnic na slovenskih strminah red pomagajo delati policisti iz Hrvaške.
Hrvaški policisti (desno) že pet let pomagajo slovenskim kolegom na slovenskih smučiščih. FOTO: Špela Kuralt
Hrvaški policisti (desno) že pet let pomagajo slovenskim kolegom na slovenskih smučiščih. FOTO: Špela Kuralt
Špela Kuralt
4. 1. 2019 | 19:00
4. 1. 2019 | 19:00
3:28
Rogla – Slovenskim policistom bosta do sredine januarja na petih slovenskih smučiščih pomagala hrvaška kolega. Za vsakodnevni nadzor na smučiščih so odgovorni nadzorniki njihovih upravljavcev, policisti pa že s svojo prisotnostjo poskrbijo za dosledno upoštevanje pravil na snežnih strminah. Hrvaški policisti so predvsem v pomoč pri komunikaciji s hrvaškimi turisti.

Hrvaška policista bosta gostovala na Rogli, Kopah, v Kranjski Gori, na Krvavcu in Voglu. Imata smučarske policijske uniforme, nimata pa orožja, saj pomagata predvsem pri sporazumevanju. Filip Primac, ki bo v Kranjski Gori, je dejal, da so hrvaški turisti pozitivno presenečeni, ko ga zagledajo: »Nekateri so se na to tudi že navadili. Smo most med njimi in slovensko policijo. Obravnavamo sicer primere lažjih poškodb, kakšne prometne nesreče, hujših k sreči še ni bilo.« Na treh slovenskih smučiščih bo do sredine januarja, ko se na Hrvaškem končujejo počitniški dnevi, sam pa tudi sicer rad smuča, je še v smehu dodal: »Sicer ne bi prostovoljno zmrzoval tam zgoraj. Tako pa združim prijetno s koristnim.« Hrvaški policisti pomagajo na slovenskih smučiščih že od leta 2013.

Prisotnost policista je že lahko dovolj za doslednejše upoštevanje pravil. FOTO: Špela Kuralt
Prisotnost policista je že lahko dovolj za doslednejše upoštevanje pravil. FOTO: Špela Kuralt


Na teh je vsako leto v povprečju od 800 do 1000 nesreč, 80 nesreč je v povprečju hujših, je dejal Alojz Sladič z Generalne policijske uprave: »V ospredju so zlomi različnih okončin, ključnic, nekaj je poškodb glave. Osemdeset odstotkov nesreč se zgodi zaradi padca, primarna vzroka pa sta najpogosteje slaba pripravljenost in precenjevanje smučarskega znanja. Smučar se mora tako vedno ogreti, preveriti opremo, ni dovolj, da je oprema dobra, mora biti tudi dobro nastavljena, dobro je treba zapeti čevlje in upoštevati vsa mednarodna pravila Fis​.«

FOTO: Špela Kuralt
FOTO: Špela Kuralt

 

Štiristo evrov za alkohol


Policist slovenjgraške policijske postaje Robert Kovačič, ki skrbi za red in varnost na Kopah, pravi, da so na slovenskih smučiščih večinoma dobri smučarji: »Slovenci kar rastemo s tem športom. Večje težave so pri smučarjih iz drugih držav, kot sta Rusija in Ukrajina, ki so prvič na smučeh, pa nimajo niti dobre opreme. Na tiste potem malo popazimo.« Kovačič je opozoril, da je najpomembneje, da smučarji na smučišču poskrbijo za svojo varnost in varnost drugih udeležencev: »Smučati moramo v mejah sposobnosti, prehitevati na primerni oddaljenosti, ne smemo se ustavljati sredi smučišča in pod prelomnicami.«

Dovoljena stopnja alkohola je taka kot v prometu, je opozoril Sladič: »Kar je več, je prekršek, globe znašajo 400 evrov. Vsako leto jih ugotovimo nekaj, ampak zelo malo. Takim smučarjem moramo vzeti smučarsko vozovnico, če je večdnevna, se mu blokira za tisti dan.« Kovačič je sklenil, da veliko pomaga že zgolj prisotnost policistov na smučišču: »Že preventiva je koristna in smučarje odvrne od čezmernega uživanja alkohola.«

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine