Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nedelo

Najstnica v stiski zaradi celulita

Da izboljšamo krvni pretok in zmanjšamo podkožno maščevje, se je treba gibati vsaj dve do tri ure na teden.
FOTO: Shutterstock
FOTO: Shutterstock
Dunja Gačnik
16. 4. 2021 | 10:31
16. 4. 2021 | 10:32
5:48
Pozdravljeni. Moja hčerka bo letos dopolnila 18 let in zdaj je v obdobju, ko se obremenjuje s svojo postavo, kilogrami in celulitom na nogah in zadnjici. Kljub temu da ji poskušam približati gibanje in zdravo prehrano – doma se prehranjujemo kar se da zdravo –, mi seveda ne zaupa kaj dosti. Mi lahko morda podate kakšen nasvet, kako ji pomagati, na kakšen način, s katerimi vajami. Za pomoč vam bom zelo hvaležna. Melita

image_alt
Idealno gibanje za zdravo življenje


Glede na to, da ima skoraj 80 odstotkov deklet in žensk težave s celulitom in je mogoče o njem prebrati tako rekoč v vsaki reviji, vemo o njem že skoraj vse. Pa ne samo to, tudi nasvetov, kako ga odpraviti, ne manjka. Celulit je nepravilno razporejena podkožna maščoba, ki jo težko odpravimo. Gre za »lepotno napako«, ki najbolj prizadene boke in zadnji del stegen ter zadnjico, lahko pa se pojavi tudi na prsih, spodnjem delu trebuha, zgornjem delu rok in na tilniku. Koža postane na videz pomarančasta.

Strokovnjaki so deljenega mnenja, kako pravzaprav nastane celulit, vendar si poglejmo nekaj dejstev. Pri ženskah naj bi imel veliko vlogo seveda hormon estrogen, ki sodeluje pri nalaganju rezervnega maščevja na stegnih in zadnjici. Hormoni vplivajo tudi na strukturo kolagenskih vlaken v koži, vezivno tkivo postane ohlap­nejše, kar povzroči vidno nagubanost in ohlapnost kože. Celulit se največkrat pojavi pri ženskah v obdobjih hormonskih sprememb, kot so puberteta, nosečnost, menopavza. Ni povezan z debelostjo, pojavlja se tudi pri ljudeh s povprečno in podpovprečno telesno težo. S starostjo se čvrstost kože manjša, zato je lahko bolj viden.

Na njegov razvoj vpliva predvsem način življenja: premalo gibanja, nepravilna prehrana, stres, dodatno pa k temu pripomorejo dedni in hormonski dejavniki. Podedujemo nagnjenost k tej nadlogi, ne pa celulit kot tak. Težko ga popolnoma odpravimo, omilimo pa ga lahko na številne načine. Seveda sta za želene rezultate potrebna čas in vztrajnost.

Na trgu je ogromno izdelkov za odpravljanje celulita. Na voljo so kozmetični pripravki, ki vsebujejo vitamine, izvlečke zdravilnih rastlin, minerale in antioksidante, v kakovostnejših kremah in gelih so dodane tudi protivnetne učinkovine, učinkovine, ki spodbujajo krvni pretok, ter učinkovine, ki lipolizno delujejo na maščobno tkivo. S kremami in geli dosežemo le majhen učinek, saj prodrejo samo v zgornji del kože. Veliko postopkov za odpravo celulita je neuspešnih, ker so usmerjeni samo na zunanji videz, za njegovo odpravo pa je treba storiti nekaj več. Problema se je treba lotiti celovito, tako od zunaj kot od znotraj, in ne samo z uporabo različnih kozmetičnih pripravkov, ki obljubljajo nemogoče. S kombinacijo rednega gibanja, zdrave prehrane in redne telesne nege so rezultati opaznejši.

image_alt
Najučinkovitejša hoja je nordijska hoja


Da izboljšamo krvni pretok in zmanjšamo podkožno maščevje, se je treba gibati vsaj dve do tri ure na teden (plavanje, kolesarjenje, aerobna vadba, pilates …). Zelo priporočljiva je tudi ročna masaža prizadetih predelov v smeri limfnega obtoka, saj s tem pospešimo odvajanje toksičnih snovi iz telesa. Hkrati učvrstimo vezivno tkivo in koža postane bolj napeta. Celulit bo veliko manj viden, če bodo mišice učvrščene. Z vadbo se tonus mišic namreč poveča, prekrvitev pa izboljša, zaradi česar je koža videti veliko bolj gladka. V boju proti celulitu najbolj pomaga aerobna vadba za celo telo, ki naj traja približno uro in pol. Plešite, kolesarite, delajte vaje za krepitev zadnjice, počepe, vaje za krepitev nožnih mišic in po vadbi nikoli ne pozabite na raztegovanje.

Pazite tudi na prehrano, ki naj bo raznolika, predvsem pa se izogibajte enostavnih ogljikovih hid­ratov (z enostavnimi ogljikovimi hidrati, ki jih vsebujejo npr. sladkor, moka, riž, testenine in kruh, dobimo v telo naenkrat velike količine glukoze, ki jo telo shrani kot maščobno zalogo), nasičenih maščob (nasičene maščobe iz mesa in mlečnih izdelkov in predelane rastlinske maščobe podvojijo količino prostih radikalov in tako povzročajo celulit), alkohola, kave in kofeina (v majhnih količinah kofein pospešuje krvni obtok in presnovo, če pa spijete več kot eno kavo, postanejo arterije manj prožne, pretok se poslabša in nastane celulit; kofein ni le v kavi, ampak tudi v pravem čaju, kokakoli in podobno), sladkorja in soli (natrij in kalij nadzorujeta količino vode v telesu, razmerje med njima pa ljudje pogosto pokvarijo z uživanjem preveč soli, na kar se telo odzove s poskusom redčenja s tekočino, ki jo zadržuje v tkivih, kar povzroča celulit).

image_alt
Kako odpravimo celulit


Uživajte ribe, kot so na primer sled, skuša in losos, ki so bogat vir maščobnih kislin omega-3, ne vplivajo na zmanjšanje prekrvitve in kri očistijo toksinov. Tako preprečujejo in zmanjšujejo napihnjenost maščobnega tkiva in izboljšajo celično strukturo. Ne pozabite na zelenjavo, bogato z vlakninami, kajti te ohranjajo vaše črevesje čisto in odvajajo odvečno tekočino iz telesa.
Tako celulit kot odvečne kilograme je nujno obravnavati celostno. Pomembno je zavedanje, da se da z voljo in motivacijo narediti veliko. Vse našteto glede celulita je pomembno tudi pri izgubi kilogramov – gibanje, v katerem uživamo, zdrava prehrana in premišljena nega koža delajo čudeže.

Da bo motivacija pri hčerki še lažja, se ji lahko pri nekaterih dejavnostih pridružite tudi sami ali celotna družina. Največ pa boste naredili, če ji boste v tem obdobju stali ob strani, jo podpirali, ji dali kakšen nasvet – brez očitkov in jo pocrkljali, kadar bo to potrebovala. Tako bo postala tudi samozavest­nejša in počutila se bo bistveno bolje.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine