Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Pisma bralcev

Financiranje osnovnega šolanja v Avstriji

Država v nobenem pogledu ne dela razlik v financiranju med javno in zasebno šolo.
Za razširjeni program starši v Avstriji prispevajo tako v javnih kot v zasebnih šolah. Foto Uroš Hočevar
Za razširjeni program starši v Avstriji prispevajo tako v javnih kot v zasebnih šolah. Foto Uroš Hočevar
Jasna BlatnikKoper
4. 7. 2019 | 05:00
2:26
Ob rob polemiki glede financiranja osnovnega šolstva v Sloveniji naj prispevam podatke, kako naša soseda Avstrija v tem pogledu obravnava javno in zasebno šolo: obvezni program je v javnih in zasebnih šolah brezplačen, prav tako tudi učbeniki in delovni zvezki. Starši otroka, ki pride v šolo samo na obvezni program in prinese s seboj malico, ne plačajo za šolanje svojega otroka nič.

Za razširjeni program (jutranje varstvo, podaljšano bivanje, učna pomoč, dodatni in dopolnilni pouk) pa starši prispevajo tako v javnih kot v zasebnih šolah. Socialno šibki dobijo pri tem pomoč iz drugih virov. Iz izkušenj lahko povem, da na Dunaju za otroka v prvih štirih razredih osnovne šole, ki je v šoli od 8.30 do 16.30, je naročen na kosilo in se v tem času udeleži tudi dveh krožkov, v javni šoli starši prispevajo okoli dvesto evrov na mesec. Tudi za prevoz do šole, ne glede na oddaljenost, poskrbijo starši sami. Država v nobenem pogledu ne dela razlik v financiranju med javno in zasebno šolo, starši si vrsto šole in obseg izobraževanja za svojega otroka izbirajo po lastnih merilih.

Mimogrede naj še omenim, da mora v Avstriji na začetku šolanja, 1. septembra, otrok že dopolniti šest let starosti. Rojeni septembra in mlajši se vključijo v šolo naslednje leto. Poleg tega so na šolah še pripravljalni razredi, v katere so za leto dni vključeni otroci, ki so sicer dovolj stari, a ne izkazujejo dovolj zrelosti za šolsko delo ali pa so v prvih dveh mesecih po začetku šolskega leta zaradi enakih razlogov tja prestavljeni iz rednih razredov. Vsako leto se v prvi razred vključi okoli 20 odstotkov otrok iz pripravljalnih razredov. S tem je doseženih veliko manj učnih in vedenjskih težav, ki izvirajo iz nedoraslosti slediti določenemu učnemu programu.

Znanje je vrednota, ki jo je mogoče pridobiti tudi s šolanjem, vsaka šola pa nekaj stane. Tudi brezmejna radodarnost ali krivična diskriminacija nas bosta stali, verjetno v vrednotah, ki jih bodo pridobile šolajoče generacije.
 

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine