Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Kolumne

(KOLUMNA) Alica v Parizu

Uprizorili so norčave orgije in hkrati obljubili večno življenje. S sentimentalno Lennonovo balado so pozivali k miru, obenem pa so opevali borbo domoljubov.
Aljoša Kravanja FOTO: Blaž Samec/Delo
Aljoša Kravanja FOTO: Blaž Samec/Delo
1. 8. 2024 | 05:00
0:24

V kolumni preberite:

Nori klobučar, lik iz Alice v čudežni deželi, pravi: »Če bi imel svoj svet, bi bilo vse nesmisel. Nobena stvar ne bi bila to, kar je, ker bi bila vsaka stvar to, kar ni.« Si lahko zamislimo takšen svet? V njem bi se vse prelivalo v svoje nasprotje. Belo bi postalo črno, mir bi postajal vojna, ljubezen bi se sprevrgla v sovraštvo – in znova nazaj, v nasprotni smeri. Zveni absurdno. Ampak takšen svet smo lahko videli prejšnji teden, na ceremoniji pri odprtju olimpijskih iger v Parizu.

Prireditev kritizirajo zaradi žaljenja verskih čustev. Ampak v tej kolumni bi rad spomnil na dva prizora iz ceremonije, ki sta prejela manj pozornosti. Prvi prizor: po Seni je plaval splav, podoben zaplati požgane zemlje ali vojnemu pogorišču, kot ga poznamo s fotografij Gaze ali Mariupolja. Na njem sta bila le pevka in pianist. Pianist je sedel za gorečim klavirjem; pevka je tiho, skoraj šepetaje, pela pesem o miru. Seveda, pela je Lennonov Imagine. Vsi poznamo besedilo: »Zamisli si, da ni držav. Ni težko. Ničesar ni, za kar bi lahko ubijal ali umrl. Tudi religij ni. Zamisli si, da vsi narodi živijo v miru.« Občinstvo je obnemelo. In kdo ne bi? Kdo ne more v svojem srcu prepoznati globoke ljubezni do miru, do harmonije človeškega rodu? Lennonove sanje so sanje človeštva.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine