Celje – V Pokrajinskem muzeju Celje (PMC) še vedno zbirajo podpise za postavitev dvigala na vzhodni steni zaščitene Stare grofije. Zdaj namreč invalidi sploh ne morejo do dvorane z evropsko mojstrovino Celjskim stropom, brez dvigala si tudi ne bodo mogli ogledati novoodkritih fresk pod zemljo, celjskih pompejev. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) dvigalu ne nasprotuje, a ne dovoli ga na mestu, kjer bi ga imel PMC.
»Odgovor ZVKDS nas je šokiral, toliko strokovnih nepravilnosti je bilo v njem. Zato smo pozvali generalnega konservatorja, naj imenuje novo komisijo, ki bo odločala o tem, kje naj bi stalo dvigalo, ker je celjska komisija zelo nekompetentna,« je bil ob predstavitvi peticije oster direktor PMC
Stane Rozman. Odločitve, ali bo o postavitvi zunanjega dvigala odločala nova komisija, še ni.
Direktor Pokrajinskega muzeja Celje Stane Rozman ob predstavitvi peticije, podpise še vedno zbirajo v Stari grofiji in Knežjem dvorcu. FOTO: Špela Kuralt/Delo
O dvigalu so v PMC razmišljali že v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, vendar nikoli ni bilo dovolj denarja, je pojasnil Rozman. Dodal je, da je zdaj idealna priložnost, saj dela v prostoru s freskami, ki so jih odkrili ob urejanju Muzejskega trga, še niso končana. Odgovor ZVKDS je bil za PMC hladen tuš, pojasnjuje Rozman: »ZVKDS trdi, da je vzhodna fasada, kjer smo predlagali postavitev dvigala, originalna. To ne drži, saj so jo pozidali na novo, ker je tam med drugo svetovno vojno padla bomba. Zapisali so, da varujejo vrtno arhitekturo. Kakšen vrt? Na tem mestu je do leta 1944 stala hiša. Piše tudi, da bi s tem uničili veduto Celja in da se ne bo videlo Marijine cerkve. Te se že zdaj ne vidi s tega mesta! ZVKDS je predlagal postavitev dvigala v notranjosti, ker bi trajno uničilo grofijo in še trikrat dražje je.«
ZVKDS: Direktor se je prenaglil
V ZVKDS Rozmanovih navedb podrobneje ne komentirajo, zapisali pa so, da je bila njegova reakcija s peticijo vred najverjetneje prenagljena: »V tem trenutku vse to razumemo zgolj kot podlago za strokovno debato in začetek iskanja najboljše arhitekturne rešitve, ki bo omogočila dostop do muzejskih-arheoloških vsebin gibalno oviranim ter hkrati celovito uredila vprašanje funkcionalnosti stavbe PMC.«
Glede strokovnosti njihovih mnenj pa so povedali, da je res, da je bila Stara grofija v bombnem napadu delno poškodovana, a da »takratne parcialne poškodbe niso prizadele pojavnosti stavbe – fasade«. Dodali so, da ne nasprotujejo postavitvi dvigala: »ZVKDS je v preliminarnih izhodiščih zato tudi opozoril, da bi bilo treba preveriti vse možne z varstvenim režimom skladne rešitve.« Med temi nekateri omenjajo tudi preboje v knjižnico, ki stoji ob Stari grofiji in ima dvigalo.
»Plastična stranišča ne motijo spomeniškega varstva, dvigala pa na tej fasadi, ki sploh ni originalna, ne morejo sprejeti,« je dejal direktor PMC Stane Rozman. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Podpisi so deževali
V samo nekaj dneh so v PMC zbrali več kot 600 podpisov obiskovalcev muzeja. »Laična javnost nas podpira,« je podpore vesel Rozman. Dejstvo je, da proti dvigalu ni nihče, nekatere pa je zmotila peticija. Da je tak način iskanja podpore neprimeren, so opozorili v celjski Levici: »Ne razumemo, kako si direktor javne ustanove, ki je hkrati tudi nosilec političnih funkcij v mestu (Rozman je tudi pooblaščenec župana Bojana Šrota, op. p.), lahko dovoli tako deplasirano napadati drugo, sestrsko javno institucijo s področja varovanja kulturne dediščine.«
Skupni dogovor: Umiritev debate in iskanje rešitev
Predstavniki PMC in ZVKDS so včeraj popoldne vendarle sedli za mizo. Kot je za Delo sporočila predstavnica za odnose z javnostmi ZVKDS Damijana Slabe, je »generalni konservator dr. Robert Peskar podal predlog za strokovno debato in začetek umirjenega iskanja najboljše arhitekturne rešitve, ki bo omogočila dostop do muzejskih-arheoloških vsebin gibalno oviranim ter hkrati celovito uredila vprašanje funkcionalnosti stavbe Pokrajinskega muzeja. Ali bo to znotraj ali zunaj objekta, je stvar tehtnega premisleka, dejstvo pa je, da vsak poseg v spomenik in njegovo območje zahteva natančno strokovno interdisciplinirano presojo. Vsaka tovrstna odločitev pa pomeni za spomenik specifično, pogostokrat kompromisno rešitev. V tem trenutku se tako vsi akterji strinjajo, da je bo potrebno skozi konstruktivni dialog poiskati najboljšo rešitev tako za uporabnike Stare grofije kot za sam kulturni spomenik.« Dodala je, da bodo v kratkem opravili tudi skupni ogled, kje bi dvigalo lahko postavili.
Komentarji