Celje – Mestna občina Celje ter ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport bosta po več letih pogajanj in sestankov očitno vendarle sklenila menjalno pogodbo za več nepremičnin v mestu. S tem bodo rešena tudi neurejena lastniška razmerja na več celjskih srednjih šolah, kar otežuje vzdrževanje in pridobivanje soglasij. Na ministrstvu pričakujejo, da bo menjalna pogodba sklenjena še ta mesec.
Mestni svetniki so se na včerajšnji izredni seji strinjali s predlogom pogodbe, po kateri bo celjska občina pridobila v last kompleks nekdanje Srednje ekonomske šole s telovadnico in Kajuhovim domom. Ta kompleks na Vodnikovi ulici, torej v središču mesta, je že več let prazen. Nazadnje je bil Kajuhov dom poln, ko so tam v času migrantske krize nastanili begunce, ministrstvo za notranje zadeve je nekaj časa o domu razmišljalo tudi kot o nastanitvenem centru za tujce. Kompleks je bil v postopku priprave menjalne pogodbe ocenjen na 2,8 milijona evrov.
Kajuhov dom, nekdaj Slomškov dom, bo po menjavi nepremičnin v lasti celjske občine. FOTO: Špela Kuralt/Delo
Na toliko je cenilec
Aleksander Milanez ocenil tudi nepremičnine, ki bi po menjalni pogodbi pripadle državi. Država bi tako pridobila solastniški delež pri nepremičninah, ki so v uporabi Srednje šole za gostinstvo in turizem Celje. Na šoli so nam pred leti povedali, da je situacija tako neurejena, da polovica ravnateljeve pisarne pripada državi, polovica pa občini. Poleg tega bi država pridobila še solastniški delež pri športni dvorani Gimnazije Celje – Center in nepremičninah Srednje zdravstvene šole Celje. V celjski občini so zapisali, da bodo s pogodbo dokončno urejena zemljiškoknjižna lastniška razmerja na dveh srednjih šolah, zemljiškoknjižna ureditev na dveh zemljiščih zdravstvene šole in s tem tudi pravna ureditev glede na vsebino uporabe teh nepremičnin. Kljub temu država ne bo lastnica vseh zemljišč, ki so del kompleksa zdravstvene šole, so pojasnili na občini. »Preostala zemljišča bodo v stoodstotni lastni občine in bodo državi ponujena v odkup ali morebitno menjavo.«
Iskanje vsebine
Z ministrstva za izobraževanje so odgovorili, da bo pristojna komisija za razpolaganje s stvarnim premoženjem danes obravnavala predlagano menjavo nepremičnin z občino. Dodali so, da se za zdaj »nikjer ne zatika, zato pričakujemo, da bo predmetna menjalna pogodba sklenjena še novembra«.
Kot kaže, bo občina, ki si že nekaj let prizadeva, da bi pridobila prazno stavbo ekonomske šole v mestu, to vendarle pridobila. Čeprav je bila šola malo prej, preden so jo izpraznili, obnovljena, je njena večletna neuporaba pustila svoj davek. Župan
Bojan Šrot je zato povedal, da bo ponovno odprtje tudi nekaj stalo. »S pridobitvijo ekonomske šole bomo morali v prostore vložiti najmanj dva milijona evrov. Je pa to v središču mesta, kjer ne moremo dopustiti, da bi bil tak objekt prazen. Nekaj interesa je, zanimajo se s Fakultete za logistiko Univerze v Mariboru. Je pa res, da je včasih tem prostorom težje dati vsebino kot jih urediti. Se pa o nobeni stvari nisem tako dolgo pogovarjal z državo kot prav o tej menjavi.«
Prizidek drugo leto
Mestni svetniki, ki so se kljub epidemiji sestali v živo, so sprejeli rebalans proračuna. V njem za 4,3 milijona evrov nižajo sredstva za investicije. Letos bo tako zanje namenjenih 26,5 milijona evrov oziroma 13,8 odstotka manj, kot je bilo predvideno v lani sprejetem proračunu. V celoti je odpadla gradnja prizidka k Osnovni šoli Hudinja. Zaradi epidemioloških razmer so gradnjo prestavili najprej v drugo polovico leta, nato pa na prihodnje leto. V proračunu je bilo za prizidek, s katerim bo šola pridobila od devet do dvanajst učilnic, namenjenih 1,7 milijona evrov, ki jih po rebalansu ni več v letošnjem proračunu. Z občine so sporočili, da bo večina aktivnosti gradnje prizidka prenesena na prihodnje leto.
Komentarji