Celje – Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) bo, če bodo dobili vsa zemljišča, začelo graditi protipoplavni nasip v Medlogu še letos. Tudi če nasipa ne bo, v družbi Klima Celje upajo, da bodo še letos pridobili dovoljenje za gradnjo dveh vila blokov na območju nekdanje mlekarne ob Ljubljanski cesti. Skupaj bi jih radi postavili šest.
Javna obravnava o dopolnjenem osnutku prostorskega načrta za območje nekdanje mlekarne je minila zelo mirno. Na obravnavo, ki so jo pripravili sredi januarja na delovni dan ob enih popoldne, razen investitorja ni bilo nikogar. Območje, ki obsega 1,3 hektare, je bilo najprej v lasti družbe GM Invest
Gorazda Lukmana, ki je prav tako načrtovala gradnjo vila blokov. Pred dvema letoma je območje, kjer je že nekaj stavb, kupila družba Klima Celje, kjer dela nekdanji prvi celjski gradbinec
Stanko Božičnik, kot je dejal na sodišču. Klima Celje je z Gorazdom Lukmanom povezana prek direktorja
Aleša Zupanca. Zupanc in Lukman sta namreč oba direktorja v družbi Med log.
Zupanc je na javni obravnavi dejal, da načrt predvideva gradnjo šestih vila blokov oziroma stolpičev: »V posameznem stolpiču bodo štiri nadstropja in variabilno število stanovanj oziroma toliko, kot bi zahteval trg. Načrt je od dve do tri stanovanja v nadstropju. Kleti ne bo. Z dokumentacijo se trudimo že eno leto, prva dva stolpiča bomo lahko začeli graditi takoj, ko bomo imeli vso dokumentacijo in gradbeno dovoljenje, to bo, upam, še letos. Ostale štiri stolpiče bi lahko zgradili, ko bodo izvedeni protipoplavni ukrepi. Moram poudariti, da so bili ti predvideni že pred našo investicijo. Postavitev poplavnega nasipa v bistvu onemogoča gradnjo, kot smo si jo zamislili.«
Lokalna skupnost načrt podpira
Čeprav so se na družbenih omrežjih pojavili nekateri komentarji proti tovrstni gradnji v Medlogu, mestna občina pripomb na tamkajšnji prostorski načrt ni dobila. Tudi predsednik krajevne skupnosti Medlog
Andrej Pišek se s projektom gradnje luksuznih vila blokov strinja: »Podpiram vsako novogradnjo v krajevni skupnosti. Stanovanj je v občini tako ali tako premalo. Karkoli bo na tem območju, bo bolje, kot da se tam zdaj redijo podgane. Zapuščen videz kvari celotno območje. Je pa ta točka idealna tudi zaradi bližine avtoceste.«
Preden bodo na območju nekdanje mlekarne karkoli naredili, morajo mestni svetniki sprejeti občinski podrobni prostorski načrt (OPPN). Iz mestne občine so sporočili, da so pridobili že nekaj mnenj, »verjetno bo OPPN obravnavan na seji mestnega sveta pred poletjem 2019. Ko bo sprejet, lahko investitor začne postopke za pridobitev gradbenega dovoljenja.« Vlogo celjske občine za pridobitev mnenja k temu prostorskemu aktu še rešujejo na direkciji za vode, dopolnjeno vlogo so dobili prejšnji teden, so sporočili z ministrstva za okolje: »V nadaljnjem postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja bo, če bo prostorski akt sprejet, investitor moral pridobiti še mnenje direkcije k projektni dokumentaciji.«
Nasip bo
Tudi Zupanc je povedal, da dokler ministrstvo ne bo postavilo protipoplavnega nasipa – dejal je, da naj bi to bil 70 centimetrov visok zid – Klima Celje ne bo mogla postaviti štirih stolpičev. Nasip, ki ga MOP imenuje začasni protipoplavni ukrep, bi že zgradili, če bi imeli zemljišča, zatikalo naj bi se pri samo še enem lastniku. Razlastitev zaradi neurejenih prostorskih aktov ni mogoča. Z MOP so sporočili, da so imeli pred 14 dnevi v Celju intenziven delovni sestanek na to temo: »Iščemo rešitve ustrezne umestitve nadomestnega nasipa Medlog v prostor in lastništva zemljišča. V primeru pridobitve pravice graditi na zahtevanih zemljiščih, bo sledila izvedba gradnje še letos.«
Nasip naj bi pred poplavami zaščitil predvsem območje Špice. Kako bo posegel na območje nekdanje drevesnice propadlega vrtnarstva, kjer si mnogi želijo ureditve drevesnega parka, še ni znano.
Komentarji