Prakse desničarskega radikalizma je treba natančno popisati in »tako rekoč poskusiti na ta način množice cepiti proti tem trikom«.
Galerija
Socialistična stranka Hitlerjevega rajha je razkrila nekaj, kar Adorno ameriško imenuje »bandwagon effect«, drugače rečeno, čredni učinek. FOTO: Shutterstock
V nadaljevanju preberite:
Knjiga Vidiki novega desničarskega radikalizma Theodorja Adorna je izšla kot zapis njegovega predavanja, ki ga je na povabilo avstrijske zveze socialističnih študentov imel aprila 1967. Prej, leta 1959, kar prav tako najdemo v knjigi, je imel predavanje Kaj pomeni razčiščevanje s preteklostjo. Pri založbi Sophia so se za objavo knjige, ki je pri berlinski založbi Surkamp izšla leta 2019, bržkone odločili med drugim zato, ker Adorno spet postaja aktualen tako v Nemčiji, o kateri govori, kot v Evropi, še posebej pa v luči aktualne politične klime tudi v Sloveniji.
Leta 1959 je Adorno v omenjenem drugem predavanju razvil tezo, da je desničarski radikalizem tudi sodobnega (tistega) časa mogoče razložiti z ugotovitvijo, da družbene razmere za fašizem še obstajajo. Še vedno namreč prevladuje težnja kapitala h koncentraciji, kar vodi v deklasacijo družbenih slojev, po subjektivni zavesti meščanskih, ki bi želeli ohraniti privilegije in družbeni položaj.
Take skupine se nagibajo k sovraštvu do socializma. Krivde za lastno deklasacijo ne valijo na aparat, ki jo povzroča, temveč na tiste, ki so se po tradicionalnih predstavah »kritično upirali sistemu«.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji