Neomejen dostop | že od 9,99€
Po septembrski razglasitvi nominirancev za nagrado booker je komisija, ki jo je vodil umetnik in avtor Edmund de Waal, v njej pa so bili še nagrajena pisateljica Sara Collins, Guardianova urednica za leposlovje Justine Jordan, svetovno znana pisateljica in profesorica Yiyun Li ter glasbenik in producent Nitin Sawhney, nocoj v Old Billingsgatu v Londonu razglasila zmagovalko: to je Samantha Harvey z romanom Orbital.
Mnenje stavnic in kritikov pa je bilo že od samega začetka poenoteno – največ možnosti za zmago je menda imel roman James, ki ga je napisal Percival Everett, edini moški, ki se je ob petih avtoricah letos uvrstil v ožji krog, a zdi se, da tokrat niso predvideli pravilno.
Samanthi Harvey je kipec Iris in denarno nagrado v višini 50.000 funtov (okoli 59.000 evrov) predal lanskoletni zmagovalec, irski pisatelj Paul Lynch. Vodja komisije Edmund de Waal pa je pri tem povedal, da je med branjem nominiranih knjig dobil ogromno novega navdiha za lastno ustvarjanje, medtem ko gonilna sila ustvarjanja literature »ni branje, ni založništvo ali pisanje, ampak to, da nekomu priporočiš knjigo, da svojo ljubezen do branja deliš naprej«.
Nagrajeni roman leta Orbital bralca popelje nad obličje zemlje, kjer spremlja življenje šestih astronavtov na Mednarodni vesoljski postaji. A avtorica se v njem ne omejuje na zapise vedenja ter dolžnosti astronavtk in astronavtov, temveč »v romanu spektakularne čudnosti in jeziku, vrednem tega spektakla«, kot ga opiše New Yorker, popiše tudi njihove skrbi, razmišljanja o pomenu življenja v času, ki ga ogroža toliko različnih dejavnikov.
Orbital je bila s 136 stranmi najkrajša med nominiranimi knjigami, a ni najkrajši zmagovalni roman v bookerjevi zgodovini. To je 132-stranski roman Offshore pisateljice Penelope Fitzgerald, ki je nagrado prejela leta 1979.
Zmagovalka Samantha Harvey je britanska pisateljica, o kateri New Yorker pravi, da je ena izmed »najbolj konsistentno navdušujočih sodobnih britanskih romanopisk«, Orbital pa je njen četrti roman. Ta je bil tudi v ožjem izboru za nagrado orwell in nagrado Ursule K. Le Guin. Orbital je drugi roman Samanthe Harvey z nominacijo za bookerja, v širšem izboru je bil leta 2009 tudi njen roman The Wilderness. Pisateljica prav tako predava na britanski Univerzi v Bathu in vodi literarne delavnice v Ameriki in Španiji.
Ob zmagi je povedala, da »nagrade ni pričakovala, a jo posveča vsem, ki govorijo za Zemljo in dajejo glas naravi, dostojanstvu, človečnosti in miru«. Priznala je, da knjige skoraj ni zaključila, saj ni verjela, da ima pravico, da napiše takšen roman; roman, katerega zgodba se dogaja v vesolju, a da je hvaležna, da je vztrajala. Pravi, da jo je tisoče ur, ko je opazovala Zemljo iz vesolja, neznansko spremenilo in prav tako jo je spremenilo tudi samo pisanje.
Poleg zmagovalnega so bili v ožjem izboru še romani The Safekeep nizozemske pisateljice Yael van der Wouden, James Percivala Everetta, Held Anne Michaels, Stone Yard Devotional Charlotte Wood in Creation Lake Rachel Kushner. »Izbrane knjige raziskujejo gravitacijsko privlačnost doma in družine, bitko med resnico in zgodovino ter iščejo odgovor na vprašanje, koliko o sebi resnično razkrijemo drugim,« je ob razglasitvi ožjega izbora sporočila komisija. To so knjige, ki »pretresejo in govorijo resnico«, je na nocojšnji podelitvi še povedala pisateljica in članica komisije Sara Collins.
Medtem ko so stavnice že dolgo kot zmagovalca napovedovale edinega nominiranega pisatelja Percivala Everetta, je Guardian v prejšnjem tednu sporočil, da si po mnenju njihovih kulturnih kritikov nagrado zasluži pet od šestih uvrščenih, roman The Safekeep pa da preprosto ni dovolj dober.
Zmagovalni roman je komisija izbrala med 156 deli, ki so letos ustrezala kriterijem nagrade booker (da je knjiga v izvirniku izdana v angleškem jeziku med oktobrom 2023 in septembrom 2024). Na vprašanje, kako v tako kratkem času dodobra prebrati toliko knjig, je član lanskoletne komisije, komik, igralec in avtor Robert Webb povedal, da je to preprosto nemogoče. »Prebereš jih, kolikor jih lahko, medtem ko prebereš spoštljiv del preostalih in si na podlagi tega ustvariš mnenje,« je pojasnil, kako je vseeno lahko presojal med vsemi. Lani je nagrado prejel irski pisatelj Paul Lynch z romanom Prophet Song.
Vsako leto je komisija, ki odloča o zmagovalcu, druga, člani pa so nato dolžni dela prebrati trikrat. Prvič, ko se odločajo, katere uvrstiti v širši izbor; drugič morajo ponovno prebrati izbranih trinajst ter nato izbrati naslove, ki jih uvrstijo v ožji izbor; tretjič in zadnjič pa preberejo teh šest najboljših, od katerih morajo naposled izbrati zmagovalca.
V literarnih krogih so bookerja – četudi velja za največjo nagrado, ki jo lahko posamezno delo prejme – večkrat kritizirali. Mnogi namreč menijo, da je tak način sojenja subjektiven, tudi »sodniki« pa niso vedno strokovnjaki na področju književnosti: pogoj je zgolj, da delujejo znotraj kulture in so ljubitelji literature.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji