Trio Kreda je zapisan bolj eksperimentalnemu popu. Blizu so mu temačne zvočne atmosfere grenko-sladkega okusa, ki nastajajo kot posledica vsakodnevnih bojev za preživetje.
Skladbe
Soft Calls,
The Overlay,
Emotional Tides in
Never Talk so posneli pevka Mina Špiler ter inštrumentalista Matevž Kolenc in Alastair McNeill - Yila. Epi
Crest je izšel v začetku februarja pri založbi Nature Scene Records. Mina Špiler in Matevž Kolenc sta znana po sodelovanju v slovenski dark pop skupini Melodrom, kasneje pa tudi z Laibachom. Mina Špiler je bila v Laibachu približno desetletje glavna vokalistka in je z njimi posnela tri studijske albume, prav toliko tudi s skupino Melodrom. Sodelovala je tudi pri izvrstnem dokumentarnem filmu
Dan osvoboditve (
Liberation Day), ki govori o gostovanju skupine Laibach v Severni Koreji.
Kolenc je bil v skupini Laibach oblikovalec zvočnih podob, sicer pa je avtor številnih skladb za različne predstave in filme. Specializiral se je za zvočne manipulacije poslušalčevega dojemanja glasbe. Pri tem si pomaga tako z glasbenimi izraznimi sredstvi kot z naravnimi zvoki.
Alastair McNeill je v Sloveniji živeči angleški glasbenik, ki se ukvarja s produkcijo. Dela kot zvočni instalator in je tudi izvajalec. Bil je del spremljevalne zasedbe Róisín Murphy. Pod nazivom Yila je zvočni raziskovalec, remikser, rad sodeluje z različnimi glasbeniki na presečišču orkestralnega popa, elektronike ter techna, kjer velikokrat zavije v eksperimentalne vode.
Ne nastopajo v živoKreda so izdali EP Crest. FOTO: Atej Tutta
Za vizualno podobo Krede je odgovoren beneški vizualist in filmar Atej Tutta, ki je z videom opremil tudi odmevno predstavo
Pohujšanje v dolini šentflorjanski. Trio je svoj zvočni izdelek napovedal z videosinglom
Emotional Tides, ki so ga posneli med vožnjo po beneških kanalih ter je preplet zvočnega in vizualnega s posebno ambisonično zvočno tehniko. Zasedba bo nov video s skladbo
Soft Calls objavila v soboto. Štiri skladbe epija
Crest so kot štirje vpogledi v zasebnost, kjer nedvomno prevladuje vokal Mine Špiler, ki ji je tovrstno temačno zvočno okolje domače.
Alastairja McNeilla smo vprašali, kje je srečal Mino Špiler in Matevža Kolenca in kako to, da so se odločili za sodelovanje. Pravi, da ju ni našel, temveč so se srečali na novoletni zabavi. »Sčasoma smo ugotovili, da se dobro ujemamo in da se nam misli topijo v podobne ideje, ki so vsem trem zelo ustrezale.« Zasedba ne nastopa v živo, ker je to, kot pravi McNeill, »projekt, ki živi v virtualnem okolju. Tam namreč ni ovir, ki jih sicer prinašajo nastopi v živo, kakor tudi ne omejitev pri gradnji zvočnih pejsažev. Nastop v živo bi gotovo ogrozil naš pristop k zvočnemu materialu.«
Komentarji