Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Kresnik

Pet avtorskih svetov, ki ponujajo prepričljive uvide v condition humaine

V finalni peterici za nagrado kresnik so po besedah predsednika žirije izjemna, literarno relevantna in skrajno raznovrstna dela.
S tako imenovanim kresnikovanjem se prvič srečujeta Pia Prezelj in Janja Rakuš; največ izkušenj z njim ima v peterici Vlado Žabot. FOTO: Matej Družnik/Delo
S tako imenovanim kresnikovanjem se prvič srečujeta Pia Prezelj in Janja Rakuš; največ izkušenj z njim ima v peterici Vlado Žabot. FOTO: Matej Družnik/Delo
23. 5. 2024 | 05:00
23. 5. 2024 | 10:47
9:19

Žirija nagrade kresnik je tako kot že deseterico tudi letošnjo peterico izbrala v dveh krogih in odločila, da se bodo za naziv najboljšega romana minulega leta potegovali O vinu, kozah in drugih prevarah Borisa Kolarja (Goga), Pričakovanja Anje Mugerli (Cankarjeva založba), Težka voda Pie Prezelj (Goga), Tri barve za eno smrt Janje Rakuš (Litera) in Gral Vlada Žabota (Beletrina).

FOTO: Matej Družnik
FOTO: Matej Družnik

FOTO: Matej Družnik
FOTO: Matej Družnik

FOTO: Matej Družnik
FOTO: Matej Družnik

FOTO: Matej Družnik
FOTO: Matej Družnik

FOTO: Matej Družnik
FOTO: Matej Družnik

»Prekletstvu vsakršnih literarnih žirij, ki morajo določiti finaliste kake nagrade, se kresnikova seveda ne more izogniti: neizogibna je vsaj delna nezadovoljnost ob zavedanju, da v finalno peterico ne gre na primer sedem knjig, s čimer bi bila potešena večina žirije. Pa tu ne gre za popuščanje ali trgovanje z odpustki, enostavno se je treba z vso skrbnostjo in odgovornostjo do bralcev odločiti, kateri naslovi imajo tolikšen naboj, da bodo v sklepnem krogu odločanja nespregledljivi. Tokrat smo po večinskem mnenju v zadnji krog po dveurnih debatah uvrstili štiri knjige, za zadnjo smo si vzeli še dva dodatna dneva branja. Zmeraj ukrepamo enako: iščemo nekaj izjemnega, močnega, iščemo literarno čarovnijo, romane, ki so jih izpisale posebne ustvarjalne energije, zmožne človekovo izkušnjo ubesediti na literarno prepričljiv, duhovno izviren, kompozicijsko umerjen, razburljivo oster, pripovedovalsko opojen način,« je zakulisno dogajanje orisal predsednik žirije in novinar Delove kulturne redakcije Igor Bratož.

V izbor so s samostojnim literarnim kritikom in prevajalcem ter odgovornim urednikom portala Vrabec Anarhist Igorjem Divjakom, literarnim in filmskim kritikom Robertom Kuretom, literarno kritičarko in prevajalko Tanjo Petrič ter docentom na oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo ljubljanske filozofske fakultete Igorjem Žunkovičem uvrstili »izjemna, literarno relevantna in skrajno raznovrstna dela, katerih pripovedni svetovi segajo od davne preteklosti do individualnih usod zdajšnjosti: v teh knjigah so zgodbe o boju za življenje s svojim telesom, sočna, bonvivantska zgodovinska kriminalka, pripoved o posameznikovi neprilagojenosti v zadrtem tradicionalnem okolju, svetovljanski, refleksivno bogat meditativni traktat o edini nedosegljivi stvari, zgodba, ki jo pozabljena, obujena bitja in zgodovinske prikazni razpredajo o malikovalstvu, ljubezni in odrešitvi. Pet avtorskih svetov, ki bralcem vsak v svojem slogovnem zamahu ponujajo fantastično prepričljive uvide v condition humaine

En lavreat, en literarni prvenec

S tako imenovanim kresnikovanjem se prvič srečujeta Pia Prezelj – Težka voda je njen literarni prvenec – in Janja Rakuš. Anja Mugerli je bila leta 2018 v deseterici z romanom Spovin (Litera); Boris Kolar dvakrat, leta 2009 Iqball hotelom (Obzorja) in leta 2022 s Potopimo Islandijo! (Goga); Vlado Žabot pa je v tokratni peterici edini, ki je v preteklosti že prejel kresnika, in sicer leta 1997 za Volčje noči (Pomurska založba). Poleg tega, da velja za očeta nagrade kresnik, je bil med letoma 1992 in 1994 del njene žirije, leta 1995 med nominiranci s Pastoralo (Wieser), leta 2004 v »drugi peterici« s Sukubom (Študentska založba), leta 2011 prav tako z Ljudstvom lunja (Cankarjeva založba) ter leta 2018 v finalni peterici z romanom Sveti boj (Beletrina).

Na Nukovem seznamu izvirnih romanov, izdanih v preteklem letu, s katerim se žirija vsako leto seznani na prvem kresnikovem sestanku, je bilo tokrat 185 del. Poleg Žabota so bili od nekdanjih lavreatov na njem še Tadej Golob, Štefan Kardoš, Feri Lainšček in Roman Rozina, a njihovih del žirija ni uvrstila naprej. V deseterici, iz katere je v zadnjem mesecu luščila pet finalistov, so bili še romani Posuj se s pepelom vaših očetov Laure Buzeti (Litera), Smrt, v temo zavita Samante Hadžić Žavski (LUD Literatura), Kenozoik Blaža Kutina (Goga), Toxic Eve Mahkovic (Beletrina) in Zakaj ima moj hudič krila Tereze Vuk (Beletrina).

Kresni ogenj je lani v čast lavreatu Ladu Kralju prižgala njegova soproga Jožica Avbelj. FOTO: Blaž Samec
Kresni ogenj je lani v čast lavreatu Ladu Kralju prižgala njegova soproga Jožica Avbelj. FOTO: Blaž Samec

Lani je drugič v zgodovini nagrade prejel kresnika roman preminulega avtorja, in sicer Ne bom se več drsal na bajerju Lada Kralja (Beletrina). Dotlej je bil takšen primer Otroške stvari Lojzeta Kovačiča (kresnik leta 2004). Največ kresnikov, štiri, je dobil Drago Jančar, avtorice so slavile prav – oziroma le – tolikokrat: Berta Bojetu Boeta leta 1996, Katarina Marinčič leta 2002, Bronja Žakelj leta 2019 in Veronika Simoniti leta 2020. Kdo bo slavil letos in prejel nagrado v višini 7000 evrov bruto ter prižgal kresni ogenj, bo žirija odločila na klavzuri v Cankarjevi sobi na Rožniku v nedeljo, 23. junija. Poleg kresnika bo Delo tudi tokrat podelilo še nagradi mlado pero za najboljšega mladega avtorja in najbolj prodornega mladega literarnega kritika.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine